Menu

logo tjk main 

Kredyt hipoteczny bez względu na wiek?

1-czasnafinanseKredyty hipoteczne to dla instytucji finansowych produkty wysokiego ryzyka. To właśnie na cele mieszkaniowe klienci zaciągają największe pożyczki, które nie zawsze są w stanie spłacić. Im większa jest skala tego problemu, tym trudniej bankowi utrzymać równowagę finansową i proponować korzystne rozwiązania inwestycyjne (np. wysokie oprocentowanie lokat). Jak można zrekompensować wysokie ryzyko kredytowe związane z wiekiem i wpłynąć na pozytywną decyzję banku?

Niechciani klienci

To zarówno ci bardzo młodzi, jak i najstarsi kandydaci do wzięcia kredytu hipotecznego. Teoretycznie zdolność do tego typu czynności prawnych ma każdy pełnoletni obywatel, ale w praktyce mało który 18-latek może pochwalić się jakąkolwiek zdolnością kredytową, nie wspominając już o możliwości pożyczenia tak dużej sumy, która pokryłaby koszty kupna nieruchomości.

Problemy mogą mieć także kandydaci po 50. roku życia. Większość instytucji finansowych zastrzega w swoich regulaminach, że w momencie spłaty ostatniej raty, kredytobiorca nie może mieć więcej niż 70 do 80 lat.

Wsparcie współkredytobiorcy

Wzięcie kredytu wraz z osobą starszą lub młodszą może w istotny sposób wpłynąć na zdolność kredytową kandydata. Współkredytobiorca musi jednak spełniać odpowiednie warunki. Przede wszystkim, on sam powinien mieć wysokie i stabilne dochody. Nawet jeżeli realnie nie będzie partycypował w spłacie zobowiązania, jego majątek stanowi zabezpieczenie kredytu i blokuje możliwość dalszych zadłużeń. Duet kredytowy wnuczek-dziadek raczej nie będzie brany pod uwagę przez instytucje finansowe.

Zwiększenie wkładu własnego

Jeżeli jesteś pewien swoich możliwości finansowych, ale masz problem z ich uwiarygodnieniem, musisz przedstawić bankowi twarde dowody. Wstrzymaj się ze złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny jeszcze na rok, dwa lub trzy lata – w tym czasie intensywnie oszczędzaj i odkładaj środki na lokatach. Dodatkowe kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy wkładu własnego istotnie wpłynie na Twoją zdolność kredytową, a przede wszystkim na sumę odsetek, czyli poniesiony przez Ciebie koszt wzięcia kredytu.

Ubezpiecz siebie i kredyt

Ta forma dotyczy tylko starszych kredytobiorców i jest najkorzystniejsza z punktu widzenia instytucji finansowych. Niestety wiąże się z dodatkowymi kosztami utrzymania polisy. Wyłącza też udział bliskich z partycypacji w odszkodowaniu, bo w razie śmierci kredytobiorcy środki przejmuje bank. Jest jednak bardzo skuteczna i może wydłużyć okres spłaty kredytu nawet o 5 lat.

Więcej informacji na temat kredytów hipotecznych i praktyczne porady finansowe znajdziesz na:
http://www.czasnafinanse.pl/kredyty/artykuly/wiek,-a-kredyt-hipoteczny
powrót na górę