Menu

logo tjk main 

Poradnik Brafittingu dla początkujących, czyli jak dobrze dobrać stanik

Poradnik Brafittingu dla początkujących, czyli jak dobrze dobrać stanik
Dobrze dobrany stanik przysparza doznań nie tylko estetycznych - poprawia komfort życia, wpływa na naszą wygodę, a w konsekwencji - i na dobry humor. Dobranie idealnie leżącego biustonosza wymaga zebrania kilku informacji, przygotowaliśmy zatem krótki poradnik, który pomoże Wam dobrze i szybko dobrać stanik.

Nowy - znaczy jaki?
Nie sztuką jest kupić nową rzecz. Nowy biustonosz również powinien być skrupulatnie dobrany. Warto przy tym nie powielać bezrefleksyjnie swoich wcześniejszych zakupowych błędów. Zanim zdecydujemy się na zakup nowego biustonosza, warto przyjrzeć się tym, obecnie posiadanym i odpowiedzieć na pytania.

Czy:
• ramiączka zostawiają wypiłowane ślady na ramionach?
• tył stanika podjeżdża do góry?
• tył stanika jest na równej wysokości z przodem?
• biustonosz nie przeszkadza w oddychaniu?
• czy biust nie wypada z miseczek?
• czy miseczki nie odstają od biustu?

Jeżeli odpowiemy zgodnie z prawdą, mamy sprecyzowane kryteria, którymi należy się kierować przy wyborze nowej sztuki bielizny. Możemy skorygować swoje wcześniejsze błędy, a także odkryć, których parametrów zmieniać nie należy. Czas dobrać rozmiar.

Zmierz się!
Nie da się ukryć, że od momentu zakupu pierwszego stanika, wiele się w naszym ciele zmieniło. Kobiety często nadal popełniają podstawowy błąd. Przez lata nie zmieniają ani rozmiaru, ani modelu biustonosza. Nie każdy stanik pasuje pod każde ubrania i na każdą okazję. Piękna bardotka nie będzie dobrze trzymała biustu podczas ćwiczeń fizycznych. Pod wyciętą suknię nie założymy zabudowanego biustonosza typu ful - cup.

Pamiętając o preferencjach i przeznaczeniu stanika, możemy wziąć się do mierzenia:
• miarką z podziałką centymetrową, np. krawiecką należy zmierzyć obwód klatki piersiowej tuż pod biustem
• pilnuj, aby miarka znajdowała się na tej samej wysokości z obu stron ciała
• miarka musi płasko przylegać do ciała - ciasno, lecz nie boleśnie ściśnięta!
• wynik zapisz na kartce
• następnie, zmierz obwód w biuście, w jego najszerszym miejscu, zapisz wynik
• odejmij obwód biustu od obwodu pod nim. Różnica jest rozmiarem miseczki

Tabela rozmiarów:
A -   9 - 11    D   - 17 - 19
B - 12 - 14    DD - 19 - 21
C - 14 - 16    E    - 22 - 24

Potrzeba, nie kaprys
Dobór odpowiedniego biustonosza nie jest jedynie przyjemnością, lecz wymogiem. Urazy biustu są bardzo niebezpieczne i nie wolno do nich dopuścić. Tak jak pozwolenie na opadanie źle trzymanych piersi mści się później “tylko” naciągniętą skórą, tak już uciskanie go zbyt ciasną miseczką może prowadzić do późniejszych problemów. Żeby nowy stanik był dobrą inwestycją, należy dobrać go również do kształtu naszego biustu i rodzaju ubrań, jakie zazwyczaj zakładamy.

Skoro znamy już tabele rozmiarów, czas zadać pytanie, jakie są rodzaje biustonoszy?
• Bardotka - charakterystyczną cechą jest zdolność do utrzymania się na ciele bez ramiączek. Idealna pod wycięte suknie.
• Plunge - wycięty stanik, odkrywający rowek między piersiami. Noszony pod głębokie dekolty „w szpic”.
• Balkonetka - biustonosz średnio-zabudowany, o niemal poziomej linii. Dobry do dekoltów szerszych, lecz niezbyt głębokich.
• Full Cup - całkowicie zabudowany stanik. Są bardzo wygodne, lecz ze względu na wysokie zabudowanie, nadają się tylko do małych dekoltów.
• Half - Cup - nisko-zabudowany biustonosz. Eksponuje całą górną część piersi, nadając im sterczący kształt. Bardzo popularny.

Który model najbardziej pasuje do Twoich preferencji, stylu życia i ubierania się? Bez odpowiedzi na te pytania, nie wybierzesz stanika, który będzie trafioną inwestycją.

Powszechnie wiadomo, że porządny stanik kosztuje od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Płacimy za jakość materiałów, wykonanie, projekt i innowacje, takie jak brak szwów. Jednak, zakup dopasowanego biustonosza to inwestycja w wygląd, zdrowie i samopoczucie. Dobrze wykonany i dobrany, będzie służył nawet latami. Nie warto oszczędzać na tak istotnej części garderoby.

W sklepach bieliźnianych coraz częściej organizowane są promocje, które znacząco mogą obniżyć cenę. Istnieją również strony z kodami promocyjnymi - można by nawet stworzyć pokaźną listę portali, dzięki którym można znacznie obniżyć koszty zakupu wymarzonej, odpowiednio dobranej bielizny. Istnieje możliwość umówienia spotkania z brafitterką w sklepie z bielizną, a także internetowej konsultacji z tą specjalistką w przypadku zakupów on-line. Tak ogromna ilość możliwości pozwala zminimalizować ryzyko zakupowej pomyłki niemalże do zera.
powrót na górę