Menu
logo tjk main

Podróże za jeden uśmiech

Studia i praktyki zagraniczne w Wyższej Szkole Handlu i Usług

wshiu poznan

 

strefa-art-usmiech2Wyższa Szkoła Handlu i Usług w Poznaniu oprócz interesujących zajęć prowadzonych w siedzibie uczelni oferuje swoim studentom szereg atrakcji, które pozwalają im lepiej poznać świat.

Odbywa się to praktycznie bez kosztów z ich strony, bądź za naprawdę niewielkie pieniądze. WSHiU od kilku już lat jest posiadaczką Karty Erasmusa nadanej jej przez Komisję Europejską oraz bierze aktywny udział w Funduszu Stypendialnym i Szkoleniowym (zw. funduszem norweskim). Dzięki tym projektom Wyższa Szkoła Handlu i Usług regularnie występuje o fundusze celowe na rozwijanie wymiany międzynarodowej studentów. Pozwoliły one nawiązać uczelni liczne umowy partnerskie z uczelniami zagranicznymi, dzięki którym studenci WSHiU mogą przez semestr lub dwa studiować wybrane przez siebie przedmioty na terenie Niemiec, Norwegii, Portugalii, Węgier, Ukrainy i Turcji. Przedmioty te następnie zaliczane są w oparciu o punkty ECTS (Europejski System Transferu Punktów) do przebiegu studiów w Polsce. Na studia za granicą studenci WSHiU otrzymują stypendium wyrównujące zwiększone koszty utrzymania za granicą (Student wyjeżdżający nie traci praw studenta w Polsce, co przejawia się m. in. w kontynuacji wypłat stypendiów krajowych). Na ten okres też władze Wyższej Szkoły Handlu i Usług zwalniają go z czesnego, co pozwala im wydać zaoszczędzone w ten sposób pieniądze na sprawy związane z pobytem na zagranicznej uczelni. Oferta studiów za granicą, z jakich mogą skorzystać studenci WSHiU jest tak obszerna, że praktycznie każdy zainteresowany może z niej skorzystać. Warunkiem niezbędnym jednak jest dobra znajomość języka obcego (angielskiego lub języka narodowego kraju docelowego). Jest to o tyle ważne, że wyjazd na studia za granicę oprócz walorów turystyczno – poznawczych ma przede wszystkim znaczenie dydaktyczne i aby ten cel mógł być osiągnięty student z Polski musi zrozumieć zajęcia w których będzie brał udział.

Oprócz interesującej oferty studiów za granicą studenci Wyższej Szkoły Handlu i Usług mają także możliwość odbycia w czasie wakacji 3 miesięcznych praktyk zagranicznych. Do dyspozycji mają m. in. takie urokliwe miejsca jak wyspa Kreta bądź rejony pełne dziewiczej przyrody w Norwegii. Praktyki odbywają się w luksusowych hotelach, które zapewniają praktykantom oprócz wynagrodzenia za pracę także zakwaterowanie i całodzienne wyżywienie. Dodatkowo studenci otrzymują grant przyznany w ramach programu Erasmus na pokrycie dodatkowych kosztów. Odbycie praktyki za granicą wpisane zostanie w suplement do dyplomu ukończenia studiów, co stanowić będzie niewątpliwie dodatkowy atut studenta przy poszukiwaniu pracy po studiach.

Studenci z WSHiU podczas praktyk w hotelach najczęściej pracują jako barmani, kelnerzy bądź rezydenci. "Latem 2009 r. odbywałam praktyki w hotelu w malowniczej miejscowości Lindstroem w Norwegii, gdzie mogłam dobrze poznać funkcjonowanie całej organizacji pracy. Pracowałam na różnych stanowiskach, które związane były z bezpośrednim kontaktem z klientami, co wymagało dobrej znajomości języka angielskiego" - wspomina Joanna Międzyrzecka, studentka III roku turystyki i rekreacji.

Także ciekawe wspomnienia z praktyki zagranicznej przywiozła Joanna Stelmasiak, studentka III roku turystyki i rekreacji. "Nasze praktyki odbyłyśmy na Krecie w miejscowości Elounda w pięciogwiazdkowym Hotelu Blue Palace Resort and Spa. Już sam hotel wywarł na nas wielkie wrażenie. Na terenie hotelu na 2000 metrów kwadratowych znajdowało się Spa i centrum thalassoterapii, w tym dwadzieścia trzy gabinety zabiegowe, basen kryty, dwa w pełni wyposażone baseny thalassoterapii, fitness, pomieszczenie relaksacyjne, dwie łaźnie parowe, dwie sauny i trzy jacuzzi. Oprócz tego hotel posiadał korty tenisowe, prywatną plażę, 2 bary i 5 restauracji. Pracowałyśmy w głównej restauracji, serwującej kuchnię międzynarodową, jako kelnerki. Do naszych obowiązków należało m.in. polerowanie sztućców, szkła, nakrywanie do stołu, serwowanie posiłków, serwowanie wina, a także przygotowanie różnych typów kaw w zależności od tego co preferował gość hotelowy: latte machiato, ekspresso, amreciano itd. Pracowałyśmy 5 dni w tygodniu po 8 godzin dziennie: 4 godziny podczas śniadania i 4 przy kolacji. Popołudnia oraz soboty i niedziele mieliśmy wolne. Dawało nam dużo czasu na wypoczynek i zwiedzanie. Oprócz zdobycia, dzięki kreteńskiemu słońcu, doskonałej opalenizny, korzystając z dni wolnych zwiedziłyśmy też trochę urokliwych miejsc m.in.: Knossos, gdzie znajduje się słynny (ponoć zbudowany przez samego Dedala) labirynt Minotaura, wyspę Spinalonga, wyspę Chrissi, a także malownicze miasta Krety: Chanię, Malię, Irapertę, Ajos Nikolaos" – wspomina z wyraźnym rozrzewnieniem w głosie Asia Stelmasiak.

Na zadane przez nas pytanie, czy nie żałuje tak przeżytego lata i czy namawiałaby swoich kolegów i koleżanki ze studiów do takiej formy spędzenia wakacji, Asia Stelamasiak odpowiada z przekonaniem: "Gorąco polecam i zachęcam każdego, kto ma taką możliwość, żeby wyjechał na praktyki za granice. Będzie to doskonała okazja do podszkolenia języka obcego, możliwość nawiązania wielu interesujących znajomości, a także zobaczenia wielu cudownych miejsc".


Więcej szczegółów znajdziesz TUTAJ.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Bardzo prosimy o niezamieszczanie w treści komentarza wszelkiej formy reklamy (która jest traktowana wtedy jako darmowa) na naszym portalu tojakobieta.pl tj. - adres strony www, e-mail, telefon, wszelkie inne dane kontaktowe. W przypadku niezastosowania się do wyżej wymienionego komunikatu oraz działań mających na celu obejście naszej prośby, będziemy zmuszeni wyciągnąć konsekwencje prawne odnośnie zarzutu bezprawnego zamieszczania darmowej reklamy. Wszelka reklama na naszym portalu jest ODPŁATNA.


Kod antyspamowy
Odśwież