Menu
logo tjk main

Ciemna strona turystyki

Ciemna strona turystyki

Wypoczynek, relaks, zabawa, czas wolny – tak mi się kojarzy słowo 'turystyka'. A z czym Wam się kojarzy? W dzisiejszych czasach, pod wpływem zmian współczesnego świata, ludzkich zachowań zmieniają się również nasze potrzeby odkrywania tajemnic, poznawania kultury czy skorzystania z usług, którym naszym dziadkom i pradziadkom się nie śniło!

Wyobrażacie sobie pojechać na wycieczkę, z której nigdy nie wrócicie? Ja nie... W Szwajcarii dozwolona jest eutanazja na osobach nieuleczalnie chorych. Z ofert organizacji (np. Dignitas), które zajmują się samobójstwami poprzez wypicie odpowiedniego roztworu, korzysta coraz więcej chętnych, wśród nich są także osoby publiczne. Nadal nie wiecie o czym mówię?

 

Turystyka samobójcza. Tak, tak – mówię serio! Ale to nie wszystko! Okazałe, monstrualne budowle, piękne mosty nie są tylko obiektami westchnień zagorzałych wielbicieli architektury. Jednym z najczęściej odwiedzanych przez desperatów samobójców budowli na świecie jest Empire State Building w Nowym Yorku. Zdecydowanie NIE POLECAM!!!

Turystyka cmentarna – to nie zwiedzanie starych cmentarzysk, to nie fascynacja okazałymi grobami i grobowcami, to nie piramidy, a więc na czym ona polega? Koszty związane z pogrzebem nie są jak wiadomo małe. Chcąc zaoszczędzić rodzina nieboszczka organizuje pogrzeb za granicami swojego kraju. Najczęściej z usług Czech bądź Polski korzystają Niemcy.

Ataki terrorystyczne budzą w nas ogromny strach, ale również współczucie dla ludzi, którzy zginęli w zamachu, dla ich rodzin i najbliższych. Uprawiając turystykę katastroficzną możemy osobiście uczcić pamięć o nich i oddać im hołd. Jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc od 11 września 2001 jest Ground Zero w Nowym Yorku gdzie zginęło aż 3000 osób. Dla Polaków ważnym miejscem stał się Smoleńsk (katastrofa smoleńska, 10 kwietnia 2010) gdzie zginęło 96 osób. Biura podróży coraz częściej oferują zorganizowane wycieczki w takie miejsca. Zastanawiam się tylko jak można zarabiać na cierpieniu innych?

Miesiąc miodowy, podróż poślubna, a teraz czas na podróż rozwodową. Aby uniknąć dodatkowych kosztów i zaoszczędzić czas oraz nerwy, małżeństwa coraz częściej chcą tego dokonywać za granicą. Niestety jednak wiele zagranicznych urzędów nie posiada jeszcze odpowiednich praw do przyznawania rozwodu i nie każda para może go otrzymać.

Każda z nas - kobiet chce wyglądać pięknie, nieskazitelnie. Część z pań (a nawet panów!) decyduje się zapłacić za swoją urodę duże pieniądze. Jak wiemy operacje plastyczne, zabiegi odmładzające czy też dentystyczne kosztują nie małe pieniądze! Turystyka chirurgiczna pozwala na podróżowanie w celach takich operacji do wielu różnych krajów jak Czechy, gdzie tanio wybielimy ząbki czy powiększymy chociaż o jeden rozmiar swoje piersi, Chiny - nasz krzywy nos nabierze tutaj pięknych kształtów, a w Istambule poprawimy swój wzrok. Wszystko w małej cenie, w pięknych miejscach, kosztem bólu, a czasem nawet niezadowolenia z efektów! Warto?

Pożądanie, namiętność, miłość, erotyzm... Kiedy nie możemy odnaleźć tego w kolejnym związku uciekamy w poszukiwaniu zaspokojenia naszych pragnień. Turystyka seksualna, bo o niej mowa, charakteryzuje się korzystaniem z usług hetero- bądź homoseksualnej prostytucji, a nawet dziecięcej! Ale także wyjazd do Egiptu może zakończyć się "wspaniałą", a co najważniejsze przypieczętowaną znajomością. Pamiętajmy, że taka turystyka ma również wiele negatywnych skutków w postaci chorób lub wzrostu przestępczości.

 

Jak pewnie zauważyliście część z tych motywów podróży wiąże się z pomniejszeniem różnego rodzaju naszych kosztów bądź zaoszczędzeniem na czasie i zaspokojeniem ważnych i tych mniej ważnych potrzeb. Przy okazji takiego wyjazdu możemy poznać kraj, ale zastanówmy się czy tak na prawdę warto robić to w taki sposób?

 

 

Paulina Dorna
Studentka Turystyki i Rekreacji w Poznaniu

Dodaj komentarz

UWAGA!
Bardzo prosimy o niezamieszczanie w treści komentarza wszelkiej formy reklamy (która jest traktowana wtedy jako darmowa) na naszym portalu tojakobieta.pl tj. - adres strony www, e-mail, telefon, wszelkie inne dane kontaktowe. W przypadku niezastosowania się do wyżej wymienionego komunikatu oraz działań mających na celu obejście naszej prośby, będziemy zmuszeni wyciągnąć konsekwencje prawne odnośnie zarzutu bezprawnego zamieszczania darmowej reklamy. Wszelka reklama na naszym portalu jest ODPŁATNA.


Kod antyspamowy
Odśwież