Menu
logo tjk main

Dotyk orientu - jak urządzić pokój w stylu tybetańskim

Dotyk orientu - jak urządzić pokój w stylu tybetańskim
Tajemniczy, egzotyczny i uduchowiony - idealizowany przez kulturę masową Tybet to miejsce, w którym duchowość i harmonia przeplatają się ze spektakularną panoramą Himalajów i tradycjami sięgającymi tysięcy lat wstecz. Jak zamknąć część z tych zalet we własnym mieszkaniu i urządzić pokój w stylu tybetańskim?

Pokój inspirowany legendą o Shambali
Shambala, Shangri-La - czy jest ktoś, kto nie słyszał o mitycznej krainie szczęścia, idealnej kryjówce przed zgiełkiem i pośpiechem zewnętrznego świata? Niewiele osób ma szansę i możliwość wyruszyć na jej poszukiwania, ale stosunkowo niewielkim wysiłkiem możemy stworzyć jej namiastkę we własnych czterech ścianach!

Na początek dobierzmy właściwe kolory - ponieważ styl orientalny kładzie nacisk na bogactwo dekoracji i kolory ścian powinny tworzyć dla nich jak najlepsze tło. Możemy to osiągnąć na dwa sposoby:
- Pierwszy to wybór chłodnej bieli lub któregoś z jasnych odcieni pastelowych. Jest to opcja bardziej bezpieczna i zachowawcza - są to kolory uniwersalne, pasujące do niemal każdego stylu, a przy tym pozwalające uniknąć wrażenia chaosu wynikającego z nadmiaru akcentów dekoracyjnych w pomieszczeniu. Ciekawym pomysłem będzie dyskretne przełamanie monotonii jednolicie pomalowanych ścian dekoracyjnymi wzorami - szczególnie dobrze sprawdzi się bordiura pod sufitem.
- Drugi - to wybór koloru kojarzonego z Orientem i uzupełnienie go odpowiednio dobranymi meblami i dekoracją. Przykładem może być Serce Tybetu z palety Duluxa - intensywny i pełen energii oranż to doskonałe tło dla dekoracji z naturalnego drewna, mosiądzu i miedzi. Także elementy ze złota (lub pozłacane) i wzorzyste tkaniny dobrze odnajdą się w tak pomalowanym pokoju.
- Wskazówka: Styl orientalny to bogactwo dekoracji - rzeźb, obrazów oraz wieszanych na ścianach tkanin czy dywanów. Jeżeli zdecydujemy się na malowanie, EasyCare lub inny rodzaj odpornej na ścieranie farby pozwoli nam ochronić powierzchnię ściany przed przedwczesnym zużyciem.

Legenda o Shambali jest mocno osadzona w tradycji buddyjskiej - w przeciwieństwie jednak od modnej, japońskiej szkoły Zen buddyzm tybetański oszałamia bogactwem dekoracji, przedstawiającej zarówno abstrakcyjne wzory (najbardziej charakterystyczne są wielobarwne mandale, często pojawia się także Koło Czasu [Kalaczakra]), rośliny, zwierzęta oraz postacie ludzkie. Unikajmy tandety i plastiku - na szczęście moda na orient zapewni nam swobodę wyboru.

Prawdziwy Tybet - egzotyka kolorów
Jeżeli bardziej niż legendy pociąga nas prawdziwa egzotyka - warto urządzić pokój wzorowany na autentycznych wnętrzach z Himalajów. Dzięki Internetowi i portalom poświęconym podróżom inspiracje są na wyciągnięcie ręki.
Autentyczny styl tybetański można z pewną dozą swobody potraktować jako wielokolorową odmianę naszego stylu ludowego - dominuje w nim drewno, zarówno w kolorze naturalnym, jak i bogato zdobione farbami do drewna. Okiennice i drobne detale często są ażurowe, nadając całemu pomieszczeniu lekkości, a wszechobecne tkaniny i poduszki zapewniają poczucie komfortu.

Z uwagi na odmienność kulturową bogactwo i dobór kolorów we wnętrzach tybetańskich może nas razić - zdecydowanie lepszym pomysłem będzie zatem nie dokładne odtworzenie stylu, a zaczerpnięcie z niego inspiracji oraz wybranych elementów.
- Ponownie warto sięgnąć po mandale - zarówno te „prawdziwe”, usypane z wielobarwnych ziarenek piasku i utrwalone żywicą akrylową, jak i te malowane na drewnie. Stanowią przyciągający wzrok element, pozwalając zorganizować przestrzeń wokół.
- Duże wrażenie zrobią na gościach wykonane z metalu naczynia - misy i czajniki nie tylko doskonale wyglądają, ale pozwolą na zmianę zwykłego podwieczorku w niezapomnianą celebrację.
- Jednoznacznie z Tybetem kojarzyć się będą dekoracyjne młynki modlitewne oraz metalowy gong lub dźwiękowe misy tybetańskie - oprócz funkcji dekoracyjnej pomogą także osobom praktykującym medytację.

Pamiętajmy o zachowaniu umiaru - jedna ozdoba więcej może zaszkodzić o wiele mocniej, niż kilka dekoracji za mało - szczególnie w stylu, który tak dalece odbiega od naszej codzienności.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Bardzo prosimy o niezamieszczanie w treści komentarza wszelkiej formy reklamy (która jest traktowana wtedy jako darmowa) na naszym portalu tojakobieta.pl tj. - adres strony www, e-mail, telefon, wszelkie inne dane kontaktowe. W przypadku niezastosowania się do wyżej wymienionego komunikatu oraz działań mających na celu obejście naszej prośby, będziemy zmuszeni wyciągnąć konsekwencje prawne odnośnie zarzutu bezprawnego zamieszczania darmowej reklamy. Wszelka reklama na naszym portalu jest ODPŁATNA.


Kod antyspamowy
Odśwież