Menu

logo tjk main 

Emaus, Rękawka, Siuda Baba czyli Wielkanoc w Polsce

Emaus, Rękawka, Siuda Baba czyli Wielkanoc w Polsce

Wielkanoc to święta zawierające w sobie mnóstwo symboliki oraz regionalne tradycje. Czasem wystarczy tylko jedno spojrzenie w koszyczek wielkanocny, aby w pełni zrozumieć jak może być obchodzone to samo święto w różnych zakątkach naszego kraju.

Pokaż mi co masz w koszyczku

Szykujesz koszyczek? Przyjrzyj się jaką symbolikę mają produkty, które niesiesz do poświęcenia.

Jajko to nieodłączny symbol życia oraz zwycięstwa nad śmiercią.

Sól symbolizuje nie tylko życie w dostatku, ale również naszą słynną polską gościnność. Ma także moc oczyszczającą oraz zwalczającą zło.

Chleb musi obowiązkowo pojawić się w koszyczku, gdyż stanowi podstawowy składnik naszej diety. Dodatkowo ma zapewnić dostatek.

Masło to zarówno smak goryczy po śmierci Jezusa, jak i słodyczy po zmartwychwstaniu.

Wędliny są związane z zakończeniem okresu wielkopostnego. Ich celem jest zapewnienie zdrowia oraz dostatku.

Chrzan symbolizuje sprawność fizyczną.

Baranek to nic innego jak symbol Jezusa Chrystusa.

Ser ma zapewnić przyjaźń między człowiekiem a przyrodą.

Babeczka wielkanocna to nic innego jak pokazanie kunsztu kulinarnego gospodyni domowej.

Wielkanoc Wielkanocy nie równa

Ze względu na miejsce, gdzie przyjdzie nam spędzić najbliższe święta wielkanocne, warto pamiętać o poszanowaniu tamtejszych tradycji.

Do najciekawszych zwyczajów wielkanocnych należą: Emaus, Rękawka, czy Siuda Baba - wszystkie związane są z radosnym, krakowskim świętowaniem Wielkanocy.

Emaus to nic innego jak odpust wielkanocny odbywający się w Krakowie w Poniedziałek Wielkanocny. Tutejszą tradycją jest nabywanie figurek Żydów oraz piernikowych serduszek.

Kolejnym zwyczajem w tym dniu jest Siuda Baba, czyli smarowanie rąk i twarzy za pomocą sadzy.

Rękawka jest obchodzona dzień po Emaus, zawsze pod kopcem Krakusa. We Wtorek Wielkanocny ma miejsce inscenizacja historyczna. Miejscowa legenda głosiła, że na owym kopcu bogaci rzucali jedzenie dla biedaków znajdujących się u podnóża kopca.

Dziady śmigustne są tradycją wielkanocną obchodzoną w Wielkopolsce oraz Małopolsce. Słomiane istoty polewają mieszkańców wodą w zamian za drobne datki.

Ciekawa jestem czy nasze czytelniczki także znają ciekawe tradycje wielkanocne – zwłaszcza takie przekazywane z dziada pradziada. Zachęcam do podzielenia się swoimi tradycjami wielkanocnymi.

 

Aleksandra Święcicka

powrót na górę