Menu

logo tjk main 

Czy jestem w ciąży?

Czy jestem w ciąży? osesek.pl
Organizm kobiecy nie trzyma w tajemnicy informacji o tym, że jesteśmy w ciąży. Już w ciągu kilku tygodni od zapłodnienia kobiety (a rekordzistki nawet kilka dni po nim) zauważają, że ich ciało się zmienia.

Oto kilka typowych objawów ciąży:
1. Brak miesiączki bądź lekkie krwawienie
Krwawienie pojawia się wtedy, gdy zapłodnione jajeczko zagnieżdża się w błonie śluzowej macicy. Ten rodzaj krwawienia ustępuje szybko i nie jest bolesny jak standardowa miesiączka. Nie zmienia to jednak faktu, że we wczesnej fazie ciąży każdorazowo zaleca się kontakt z ginekologiem. Zatem jeśli krwawisz poza przewidywanym czasem swojego okresu, skontaktuj się ze swoim lekarzem, by rozwiał wątpliwości co do przyczyn takiego stanu rzeczy. Niestety, może to być również oznaką poronienia bądź ciąży pozamacicznej.
2. Podwyższona temperatura ciała
Gdyby doszło do zapłodnienia, organizm kobiety będzie miał temperaturę wyższą o 6 do 10 kresek w spodziewanym czasie miesiączki.
3. Poranne (a czasem całodniowe) mdłości
Według danych statystycznych co najmniej połowa ciężarnych doświadcza porannych mdłości. Zwykle zaczynają się koło 5 tygodnia. Większość kobiet wymienia ją jako najbardziej doskwierającą przypadłość pierwszego trymestru. Te najbardziej pechowe doświadczają tego również w drugim, a nawet przez cały okres ciąży. W przypadku nasilonych objawów (zwanych “niepowściągliwymi wymiotami”) może dojść do odwodnienia, utraty wagi, a nawet hospitalizacji celem zapewnienia suplementacji odżywczej.
Hormony: progesteron i gonadotropina kosmówkowa (hCG) to główni winowajcy porannych mdłości. Można też znaleźć pozytywną oznakę wymiotów - łożysko działa aktywnie i prawidłowo.
Nie przejmujmy się zanadto sytuacją, że płód będzie rozwijał się nieprawidłowo - dziecko weźmie z organizmu matki, co mu potrzebne. Naszym zmartwieniem w tej sytuacji powinno być ewentualne odwodnienie (jedną z jego oznak są nieustanne zawroty głowy).

Jak radzić sobie z mdłościami?
Oczywiście, po konsultacji z lekarzem możemy sięgnąć po środki farmakologiczne, ale większość mam woli poradzić sobie z nimi domowymi sposobami:
- imbir - w każdej postaci (surowy, w ciastkach, lizakach, herbatkach) przynosi ulgę
- witamina B6 - suplementowana zwalcza mdłości
- cola - stary awaryjny sposób na walkę z mdłościami
- cytryna - kwaśne i cierpkie smaki pomagają zwalczyć mdłości
- migdały - aby zwalczyć mdłości warto zjeść 2-3 migdały o poranku
- opaski akupruserowe - takie jak w przypadku choroby morskiej
- krakersy, słone ciasteczka - lekkie węglowodany o poranku mogą skutecznie pomóc
- herbatki ziołowe (rumianek, liść maliny) - pomagają w trawieniu, a co za tym idzie zwalczają mdłości

Część lekarzy powtarza, że wymioty w stanie brzemiennym to dobra rzecz, ze względu na to, że część produktów, do których mamy awersję w pierwszym trymestrze (np. czerwone mięso, ryby czy owoce morza) łatwo się psuje bądź wymaga specjalnej obróbki, co może doprowadzić do zatrucia pokarmowego, jest to zatem naturalny system obronny organizmu przed przeniesieniem szkodliwych bakterii do płodu.
4. Wrażliwość na zapachy
Zmysł powonienia części ciężarnych wyostrza się do tego stopnia, że mogłyby przeprowadzać kontrole narkotykowe przy kontroli granicznej na lotniskach. Bardzo często w takich sytuacjach przyszli tatusiowie muszą zaprzestać używania ulubionej wody kolońskiej a nawet biec do drogerii po bezwonne kosmetyki.
5. Zmiany w piersiach
Estrogen i progesteron zmieniają piersi w ciągu kilku dni od zapłodnienia. Wiąże się to z uczuciem bólu, ciężkości bądź łaskotania. Z czasem ciemnieją sutki. Możesz też zauważyć siateczkę z niebieskich żyłek ze względu na zwiększający się dopływ krwi.
6. Skurcze
Rozciągająca się macica często wywołuje skurcze. Jest to reakcja na rozciąganie mięśni.
7. Częste oddawanie moczu
Macica umiejscowiona jest na pęcherzu i przy akompaniamencie aktywnie działającego progesteronu sprawia, że mięśnie pęcherza stają się aktywniejsze również wtedy, gdy wewnątrz znajduje się niewiele moczu. Nerki produkują większą jego ilość, gdyż filtrują większą objętość krwi produkowaną przez organizm.
8. Włosy i paznokcie
Ciemne włosy mogą zacząć rosnąć dosłownie wszędzie. Ponieważ bywa to mocno kłopotliwe część Pań często korzysta z zabiegów depilacji.
9. Zmęczenie
Na początku ciąży zmęczenie jest intensywne, gdyż organizm właśnie wtedy pracuje nad zbudowaniem głównych organów dziecka. Zmęczenie ustępuje zwykle koło 13 tygodnia ciąży. Do tego czasu warto ucinać sobie jak najwięcej drzemek i wcześniej chodzić spać. Pamiętaj o tym, by słuchać swojego organizmu i spełniać jego potrzeby.
10. Bóle głowy
Hormony dają do wiwatu, co czasem skutkuje bólami głowy. Aby poczuć ulgę można zażyć środki z paracetamolem bądź ibuprofenem.
11. Zaparcia
Jelita zaczynają pracować wolniej, by wchłonąć każdą cenną substancję odżywczą ze spożywanego pokarmu. Rosnąca macica rośnie i napiera na jelito cienkie i grube, co prowadzi do wzdęć i zaparć. Pomóc mogą suszone owoce i kompot z suszonych śliwek.
12. Żylaki i hemoroidy
Kiedy żyły nie nadążają z transportowaniem krwi do serca, gromadzi się ona w niektórych miejscach powodując żylaki (głównie na nogach i w pochwie) oraz hemoroidy. Rosnąca waga w ciąży tylko pogarsza ten stan.

Sposoby na walkę z żylakami i hemoroidami:
- spróbuj jak najczęściej wypoczywać z uniesionymi w górę nogami, by zdjąć ciężar z macicy i żył
- ćwicz, by poprawić krążenie (wysoko rekomendowaną aktywnością fizyczną jest pływanie)
- kąpielowa nasiadówka - kąpiel, w której siedzisz w ciepłej wodzie zakrywającej Ci pośladki i biodra
- spożywaj więcej błonnika i wody, by zmniejszyć wysiłek okrężnicy przy przesuwaniu zawartości jelit
- należy unikać dużego wysiłku, ponieważ doprowadza on do pojawienia się hemoroidów bądź pogarsza ich stan
13. Kołatanie serca
Uciskane przez dziecko żyły zwrotne mogą spowodować spadek ciśnienia krwi. Dlatego należy zwracać uwagę na utrzymanie poziomu cukru we krwi i poziomu nawodnienia. Kołatanie serca może być nasilone podczas upalnych miesięcy letnich. Należy pamiętać, że bicie serca zwiększa się średnio o 20 uderzeń na minutę podczas ciąży.
14. Ślinotok
Często powiązane z mdłościami. Dobrze wtedy possać kawałek owocu cytrusowego.
15. Zmiany nastrojów
Hormony i stres powodują huśtawki nastrojów, w których będą targały Tobą skrajne emocje, często powiązane z nadmierną płaczliwością. Potoki łez może wywołać w takich momentach nawet słaby romans czy ucieczka autobusu z przystanku. Nie przejmuj się takimi sytuacjami i pamiętaj, że to przejściowe.
16. Zmiany wyglądu skóry
Większość kobiet w ciąży dostaje wyprysków i czują się jak w okresie pokwitania. Ponieważ część preparatów kosmetycznych może zawierać składniki wpływające na płód, myj twarz wodą z łagodnym mydłem.

Rady dla przyszłych tatusiów
1. Ciało Twojej partnerki uroczo się zaokrągla, ale dotykasz go na własną odpowiedzialność. Często kobiety ciężarne czują się obolałe i odczuwają nadwrażliwość piersi. Muszą zmienić część swoich nawyków, co może prowadzić do rozdrażnienia.
2. Przyszłe mamy w związku z następującymi w ich ciele zmianami często odczuwają wzmożone zmęczenie i senność. Należy to uszanować i cieszyć się momentami spokoju.
3. Zdarza się, że lekarze w obawie o prawidłowy rozwój płodu zalecają wstrzemięźliwość seksualną. Uszanuj to, zwykle w drugim trymestrze można wrócić do pożycia.
4. Wspieraj swoją partnerkę i pamiętaj ile energii kosztuje ją noszenie pod sercem Twojego dziecka.

Jak skutecznie potwierdzić objawy ciąży?
1. Domowy test ciążowy
Pierwsza z metod po którą sięga większość kobiet. Dzięki testowi sprawdzimy zawartość gonadotropiny kosmówkowej (hCG) w moczu. Aby test był wiarygodny należy go wykonać po min. 6-8 dniach od zapłodnienia, ale najbardziej wiarygodny wynik uzyskuje się po odczekaniu 9-10 dni od owulacji. Aby uzyskać większą wiarygodność test powinien być wykonany na czczo. Bywa, że testy podają fałszywy wynik negatywny, rzadko zdarza się, by wynik pozytywny był zafałszowany. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj: http://www.osesek.pl/ciaza-i-porod/przed-ciaza/803-czy-jestem-w-ciazy.html
2. Badanie krwi w laboratorium
Już tydzień po zapłodnieniu możemy sprawdzić poziom hCG we krwi i przekonać się, czy w organizmie rozwija się płód.
3. Badanie ginekologiczne
Na fotelu u ginekologa (badanie per vaginam) 7 tygodni po zapłodnieniu będziesz mogła upewnić się, czy spodziewasz się dziecka.
4. USG (sonografia, sonogram)
Badanie ultradźwiękami może wykazać ciążę 5-6 tygodni po zapłodnieniu. Bicie serca będzie wyczuwalne w 6-7 tygodniu.

Pamiętaj o tym, że negatywne objawy ciąży są przejściowe, a Ty masz wsparcie w swoich najbliższych.
powrót na górę