Menu

logo tjk main 

Jak urządzić pokój dla dziecka?

Jak urządzić pokój dla dziecka?
Urządzając pokój dla dziecka wielu rodziców kieruje się przede wszystkim własnym gustem, nie zdając sobie w ogóle sprawy z indywidualnych upodobań swoich własnych dzieci. Chcą stworzyć eleganckie i nieskazitelne wnętrze, które niestety nie zawsze odpowiada dziecinnym potrzebom. Na co trzeba zwrócić uwagę?

Urządzając mieszkanie lub dom, każdy wyraża siebie - swoje upodobania, zamiłowania i wrażliwość. Tak samo jest z dziećmi, które między innymi poprzez wygląd własnego pokoju chcą wyrażać swoją indywidualność i niezależność. Nierzadko zdarza się, że pomysł rodziców na wystrój pokoju dziecka nie jest zgodny z jego wizją. Wtedy rodzice zwykle przeforsowują swoją koncepcję, praktycznie stawiając dziecko przed faktem dokonanym, co nie jest rozwiązaniem właściwym. Inicjatywy dziecka nie wolno bowiem lekceważyć. Należy ją rozwijać poprzez subtelne i przyjacielskie rozmowy. Dziecko również powinno mieć wpływ na wystrój swojego pokoju, co pobudza jego kreatywność oraz rozwija zdolność abstrakcyjnego myślenia. Ponadto, urządzając pokój dziecka, należny zadbać również o jego bezpieczeństwo i zdrowie.

Meble do pokoju dziecięcego
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że przesadnie poukładany dom dorosłych wprawia dziecięcą wyobraźnię i inwencję twórczą w uśpienie. Dlatego też meble w pokoju dziecięcym powinny być odpowiednio skonstruowane. Przede wszystkim ich funkcje nie powinny być określone jednoznacznie, jak ma to miejsce w przypadku mebli dla dorosłych. Tutaj ważne jest, aby każdy mebel pozwalał dziecku samodzielnie wymyślać różne zastosowania, co ma duży wpływ na rozwój kreatywności, zdolności logicznego myślenia, koordynacji ruchów oraz zdolności manualnych. Ważne jest, aby w pokoju znalazły się także pudełka lub kosze na zabawki.

Jeśli dziecko chodzi już do szkoły, obowiązkowymi meblami w jego pokoju będą regały i półki na książki oraz biurko z krzesłem, zapewniające wygodę podczas nauki. Ważne jest, aby biurko miało regulowaną wysokość blatu. Krzesło powinno być wygodne i ergonomiczne, z regulowanym siedziskiem, podłokietnikami oraz oparciem. Odpowiednio wyznaczone stałe miejsce do pracy jest rozwiązaniem oszczędzającym energię, niezbędną do przystosowywania się do zmieniających się warunków. Działa mobilizująco i wprawia w nastrój korzystny dla przyswajania nowej wiedzy. Warto tutaj wiedzieć, że optymalna temperatura w pokoju dziecka wynosi 20 stopni Celsjusza.

Odpowiednie oświetlenie w pokoju dziecięcym
Podczas projektowania pokoju dziecięcego ogromne znaczenie ma dobre oświetlenie zarówno miejsca nauki, jak i miejsca zabaw i świetlenie ogólne. Przede wszystkim, pokój dziecka powinien być w miarę możliwości jasny i dobrze doświetlony przez światło dzienne.

Należy pamiętać, że światło sztuczne w postaci żarówek jest tylko uzupełnieniem oświetlenia naturalnego i nigdy nie zastąpi go całkowicie. Długotrwała praca przy takim świetle może prowadzić do przemęczenia wzroku. W miejscu, w którym dziecko będzie odrabiać lekcje i się uczyć konieczne jest odpowiednie natężenie oświetlenia oraz dobre oddawanie barw. Trzeba też wyeliminować efekt olśnienia. Blat powinien być jasny, by nie kontrastował z białymi kartkami książek i zeszytów, oraz matowy.

Biurko powinno być ustawione blisko okna, by podczas nauki dziecko mogło jak najwięcej korzystać z naturalnego światła dziennego. Dodatkowo powierzchnię blatu biurka należy doświetlić światłem sztucznym - lampą stojącą na biurku lub podwieszaną. W przypadku dziecka praworęcznego światło powinno padać z lewej strony, a w przypadku leworęcznego - z prawej. Źródło światła należy umieścić mniej więcej 40 cm od środka głównego pola pracy, około 40 cm przed osobą siedzącą przy biurku oraz około 35 cm nad płaszczyzną blatu. Trzeba też pamiętać, że źródło światła nie może znajdować się za plecami dziecka siedzącego przy biurku. Pamiętajmy też, że gdy dziecko pracuje przy biurku, lampy oświetlenia ogólnego w pokoju powinny być wyłączone.

Jeśli dziecko boi się ciemności, trzeba zadbać o to, by przez całą noc miało zapalone światło. W takiej sytuacji sprawdzi się wyłącznik z regulatorem natężenia oświetlenia lub też oddzielna lampka o niewielkiej mocy ze świetlówką kompaktową.

Komputer w pokoju dziecka
Dziś obowiązkowym elementem pokoju każdego dziecka jest także komputer. Pamiętajmy, że monitor nie może być ustawiony w stronę okna. Gdy dziecko korzysta z komputera, oświetlenie w pokoju powinno być włączone, gdyż dzięki temu świecący monitor nie będzie kontrastował z pozostałą częścią pomieszczenia i nie będzie męczył wzroku. Ważne jest też, aby oświetlenie było odpowiednio umieszczone - tak, by nie powstawały na ekranie odblaski.

Funkcjonalne łóżko do pokoju dziecięcego
Niezwykle ważnym elementem jest wygodne i funkcjonalne łóżko. Łóżka większe, jeśli są dobrej jakości, mogą posłużyć przez wiele lat. Współczesne meble do spania wyposażone są w liczne udogodnienia, takie jak szuflady pod materacem czy dodatkowe pojemniki do przechowywania pościeli i innych rzeczy. Rozwiązania te są niezwykle cenne w przypadku pokoju o małym metrażu, w którym trudno jest pomieścić wszystkie ubrania, książki i zabawki.

Jeśli pokój dzieli ze sobą rodzeństwo, warto pomyśleć o piętrowym łóżku z dodatkowymi funkcjami. Łóżka tego typu są nie tylko praktyczne, ale też cieszą się dużą sympatią dzieci w różnym wieku. Zajmują mniej miejsca niż dwa osobne łóżka, przez co ułatwiają ergonomiczne urządzenie mniejszych wnętrz, można je często łączyć z dodatkowymi konstrukcjami.

Wybierając mebel do spania dla dziecka trzeba zwrócić uwagę na to, żeby był on solidnie wykonany i bezpieczny. Dzieci spędzają w łóżku dużo czasu - nie tylko śpią, ale także bawią się, czytają. Ponadto warto zwrócić także uwagę na design.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?
Projektując pokój dla dziecka zawsze trzeba mieć na względzie upodobania i potrzeby dziecka. Inaczej może wyglądać pokój dla dziewczynki, dla chłopca czy dla rodzeństwa. Duże znaczenie przy wyborze wystroju ma także wiek dziecka. Pokój może mieć barwy żywsze lub bardziej stonowane, może być też urządzony w sposób uniwersalny lub tematyczny, zgodnie z zainteresowaniami dziecka (zamek księżniczki, statek piratów). Powinniśmy rozmawiać z dzieckiem, by wypracować wspólny pomysł na pokój, a także starać się przewidywać, jak będzie on wyglądał i funkcjonował w przyszłości. Pomysły na wystrój znajdzie się na przykład na http://forum.leroymerlin.pl/forum/pokoj-dzieciecy,2,116.html.
powrót na górę