Menu

logo tjk main 

Nauka gry na instrumencie muzycznym dla dzieci

Nauka gry na instrumencie muzycznym dla dzieci
Każdy rodzic chce, aby zapewnić swojemu dziecku możliwie najlepszą przyszłość. Współczesne maluchy już od najmłodszych lat uczęszczają na wiele kursów czy zajęć dodatkowych. Mimo że często wiążą się ze znacznym wydatkiem, to w tej kwestii mało kto decyduje się na oszczędności, większość nie waha się inwestować w swoją pociechę. Wszyscy specjaliści podkreślają, że naukę wielu rzeczy warto rozpocząć jak najwcześniej. Od lat najpopularniejszymi są zajęcia językowe, coraz częściej zaczynają się jeszcze przed początkiem państwowej edukacji. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszą się zajęcia sportowe, które wspomagają rozwój fizyczny dziecka i stanowią doskonałą okazję do spotkania z rówieśnikami. W ostatnim czasie poświęca się coraz mniej uwagi aspektowi, który przez wieki stanowił jedną z podstawowych gałęzi szkolnictwa, czyli edukacji muzycznej. Dawniej fortepian, a później gitara czy instrumenty perkusyjne były obowiązkowym punktem w rozkładzie dnia każdego dziecka. Wielu specjalistów podkreśla walory wypływające z nauki gry, dlatego w tej kwestii warto wrócić do dawnych wzorców.

Od czego zacząć naukę?
Choć zalet uczenia gry na instrumencie jest wiele, to w żadnym wypadku nie powinno się zmuszać dziecka na siłę. W takiej sytuacji efekty mogą być odwrotne od zamierzonych, maluch będzie zmęczony i zdenerwowany, może także na zawsze zniechęcić się do tego typu zajęć. Należy przede wszystkim zachęcić dziecko i sprawić, żeby oddawało się tym zajęciom z przyjemnością. Dobrym pomysłem jest pozwolenie, aby malec sam dokonał wyboru instrumentu. W takim przypadku nie wolno ograniczać się do jednej czy dwóch propozycji, lecz zapewnić możliwość poznania większej puli. Obecnie coraz częściej dzieci interesują instrumenty perkusyjne, które na maluchach robią największe wrażenie. Tego typu gra poza rozrywką jest doskonałym treningiem koordynacji ruchowej oraz podzielności uwagi.

Instrumenty perkusyjne melodyczne i niemelodyczne - różnice
Trzeba zaznaczyć, że instrumenty perkusyjne są znacznie bardziej skomplikowane w pierwszym etapie nauki niż inne odmiany. Wynika to z wielu czynników, nie należy się jednak przedwcześnie zniechęcać. Pierwszą przeszkodą jest wysoki koszt sprzętu, znacznie przewyższający cenę na przykład podstawowej gitary odpowiedniej do nauki. Kolejnym problemem są gabaryty perkusji, które sprawiają, że tylko niewiele osób może pozwolić sobie na własny sprzęt. Na pierwszym etapie wystarczające w zupełności będą drobne instrumenty perkusyjne, które pozwolą na szlifowanie podstawowych umiejętności. Należy wiedzieć, że dzielą się one na melodyczne i niemelodyczne. Pierwsza grupa pozwala na wgrywanie zarówno rytmu, jak i melodii, natomiast druga służy wyłącznie do nadawania rytmu. W każdej z kategorii można znaleźć takie, które dobrze spełniają swoją funkcję, zapewniają dużo zabawy dziecku i jednocześnie nie zajmują zbyt wiele miejsca, ani nie wiążą się z wydaniem dużej sumy. Warto jednak wyposażyć młodego muzyka w jeden egzemplarz z każdej grup, aby umożliwić naukę we wszystkich zakresach.

perkusja 2
powrót na górę