Logo
Wydrukuj tę stronę

Piętnasty tydzień ciąży - ważny dla dziecka i dla mamy

Piętnasty tydzień ciąży - ważny dla dziecka i dla mamy
Okres pomiędzy 15 a 20 tygodniem ciąży to ważny czas w przebiegu ciąży. Można wykonać w tym okresie m.in. przesiewowe badania prenatalne w kierunku wad genetycznych. Lekarze zalecają poddanie się wówczas specjalnym testom. Badania te nie wykryją występowania konkretnego zaburzenia u dziecka, jednak na ich podstawie będzie można określić ewentualne ryzyko jego wystąpienia. Lekarz prowadzący ciążę najczęściej sam powinien zalecić wykonanie takich testów, ale mamy mogą się także same o skierowanie na nie upomnieć.

Warto porozmawiać ze swoim ginekologiem, czy zaleca wykonanie dodatkowych badań, ponieważ wiele zależy od wieku kobiety. Gdy jest ona w okresie pomiędzy 30 a 40 rokiem życia, a ciąża jest pierwsza, to może istnieć mniejsze lub większe ryzyko różnych nieprawidłowości, które też w ogóle nie muszą się zdarzyć. Dlatego wskazane jest to sprawdzić na jak najszybszym możliwym etapie. Piętnasty tydzień ciąży jest do rozpoczęcia testów prenatalnych najlepszym momentem.

Rozwój dziecka w piętnastym tygodniu ciąży
W okolicy 15 tygodnia ciąży rozwijające się w łonie matki maleństwo waży około 70 gram i ma 12 cm długości. Skóra dziecka jest w tym okresie bardzo jasna i cienka. Widoczne są pod nią pojedyncze naczynia krwionośne. W 15 tygodniu ciąży kształtuje się wzorzec owłosienia, który będzie towarzyszył dziecku przez całe życie. Stopniowo na ciele płodu pojawia się delikatny meszek, który wkrótce pokryje całe jego ciało.

Maluszek w piętnastym tygodniu ciąży zaczyna się intensywnie ruszać. Jeśli jest sam, ma jeszcze sporo miejsca. W przypadku, jeśli mamy do czynienia z ciążą mnogą, maluchy często wykonują ruchy, np. małe kopniaki względem siebie. Niektóre badania wykazały, że wcześniej zaczynają ruszać się dziewczynki. To one są bardziej aktywne i jeśli są w towarzystwie chłopca, to one bardziej kopią i przepychają się w obrębie matczynej macicy. Ruchliwość maluszka lub kilku maluchów w 15 tygodniu, którą mama zaczyna coraz mocniej odczuwać od tego momentu, powinna tylko cieszyć, bowiem ich aktywność jest dla nich bardzo korzystna. Ma ona pozytywny wpływ na tempo rozwoju maleństwa lub kilku, jeśli jest to ciąża mnoga.

Mama w 15 tygodniu ciąży
O ile pierwszy trymestr mógł dostarczać mamie sporych niespodzianek związanych z występowaniem wymiotów, nudności czy zawrotów głowy, o tyle od piętnastego tygodnia zaczynają puchnąć stopy i dłonie, a brzuszek z ruszającym się już w tym okresie dzieckiem jest coraz większy. Organizm mamy zaczyna teraz często zatrzymywać wodę, a przez to powstają obrzęki. Można jednak sobie poradzić z tymi nowymi ciążowymi objawami. Lekarz podczas okresowej wizyty zaleci w tym czasie spędzanie większej ilości czasu na świeżym powietrzu i umiarkowanej długości spacerach. Wskazane jest pływanie w basenie. Podczas odpoczynku w domu zaś m.in. drzemki z uniesionymi nogami. Podczas snu dobrze jest się układać na lewym boku, gdyż taka pozycja usprawnia przepływ krwi.

Kalendarz ciąży - dla orientacji, spokoju i na pamiątkę
Jedną z podstaw dobrego samopoczucia mamy w czasie ciąży jest jej wiedza o tym, co zarówno z nią jak i z dzieckiem dzieje się w poszczególnych tygodniach i miesiącach. Dla własnej samokontroli i bezpieczeństwa warto więc, aby mama prowadziła kalendarz ciąży. To, jak bardzo będzie rozbudowany, zależy już tylko od niej.

Poza danymi medycznymi, które pochodzić będą z wizyt u lekarza prowadzącego, mama może też notować m.in. przyrost wagi swojej i dziecka. Ważne mogą się okazać zapiski dotyczące ilości snu w ciągu doby czy aktywności ruchowych, a także notatki dotyczące kontrolowania wysokości ciśnienia tętniczego. Może wpisać sobie do grafiku wizyty w szkole rodzenia, a nawet zaplanować dietę uwzględniającą najlepsze składniki pokarmowe potrzebne dla zdrowia nienarodzonego jeszcze dziecka na poszczególnych etapach ciąży. W osobistym grafiku ciążowym warto zaznaczyć przyjmowanie ważnych suplementów diety, takich jak kwas foliowy.

Kalendarz ciąży może się również okazać wspaniałą pamiątką. Ciąża to unikalny stan, który tworzy konglomerat nie tylko zwykłych rutynowych czynności, ale też ciąg niezapomnianych przeżyć. Niektórzy specjaliści w trosce o samopoczucie ciężarnej kobiety, zachęcają do notowania jej stanów psychicznych. Pamiętnik pisany w czasie ciąży, to sposób na zatrzymanie niezwykłych chwil, ale też swoista recepta na autoterapię w chwilach gorszego nastroju.
Copyright 2009-2023 © tojakobieta.pl | All rights reserved