Menu

logo tjk main 

Nie taka brudna robota - obalamy mity na temat sprzątania

Nie taka brudna robota - obalamy mity na temat sprzątania
Brudna robota – tak w skrócie większość z nas myśli o sprzątaniu. Trudno je kochać, ale i trudno bez niego żyć. Na forach internetowych bez trudu możemy znaleźć liczne wątki dotyczące niechęci do sprzątania. Wokół domowych obowiązków narosło także wiele mitów, jak się jednak okazuje – wiele z nich łatwo obalić. Rozprawiamy się z najpopularniejszymi z nich!

Mit 1: Obolałe kolana i zniszczone dłonie
Największym problemem dla pań są fizyczne niedogodności związanie ze sprzątaniem – m.in. siniaki na kolanach zdobyte w czasie mycia podłóg czy zniszczone dłonie i paznokcie związane z wyciskaniem wody ze szmatki. Są na to jednak bardzo proste sposoby. – Mycie podłóg na kolanach i moczenie dłoni  już dawno zostało zastąpione przez mopy z systemem wyciskającym, które nie wymagają schylania się ani nawet moczenia dłoni – mówi Ewelina Stępniak, ekspert z firmy Spontex.

Mit 2: Ocet lekiem na cały brud
Ekologiczne sposoby sprzątania zyskują na popularności i coraz częściej do sprzątania wykorzystywany jest ocet. Trzeba jednak zachować ostrożność – ocet rzeczywiście dobrze sprawdza się w czyszczeniu powierzchni ceramicznych, szklanych, a nawet plastikowych. Jednak w przypadku drewnianych powierzchni może narobić jedynie szkód, np. odbarwić drewno. Lepiej wykorzystać akcesoria z mikrofibry, które świetnie sprawdzają się także w czyszczeniu na sucho, więc sprzątanie nimi nie zajmuje wiele czasu.

Mit 3: Ścieranie kurzu jest niezdrowe
Fruwające kłęby i wdychanie kurzu są szkodliwe dla zdrowia – to fakt. Ale to, że sprzątanie kurzu musi wiązać się z jego wdychaniem – to już mit. Wystarczy wykorzystać ścierki z odpowiednich materiałów, które przyciągają kurz – jak ściereczki z rozszczepionymi włóknami, aby skutecznie pożegnać się z problemem! Kurz szybko przywiera do powierzchni szmatki i tym samym nie dostaje się już do naszych płuc.

Mit 4: Sprzątanie jest czasochłonne
Sprzątanie może, ale wcale nie musi zabierać nam dużo czasu, nawet jeśli nie robimy tego regularnie. – Planując porządki i przygotowując wcześniej potrzebne akcesoria unikamy niepotrzebnego biegania po domu np. w poszukiwaniu ścierki czy mopa. Również dobre akcesoria, które pozwalają sprzątać przy minimalnym nakładzie wysiłku znacznie skracają czas sprzątania – tłumaczy Ewelina Stępniak.

Mit 5: Im więcej środków chemicznych, tym lepiej
Czyż nie jest logiczne, że jeśli dodamy więcej płynu to łatwiej powinniśmy pozbyć się brudu? Otóż nie – nadmiar środków chemicznych szkodzi zarówno zdrowiu domowników jak i czyszczonym powierzchniom. Zbyt wiele sensu nie ma np. używanie detergentów do polerowania mebli – ich głównym składnikiem jest olejek nabłyszczający, który jedynie przyciąga kurz i pozwala mu przywierać do mebli. Chemia nie jest potrzebna, gdy wykorzystujemy akcesoria z mikrofibry, z których korzystać możemy również na sucho. 

Źródło: Mapa Spontex Polska
powrót na górę