Menu

logo tjk main 

ZOBACZ POZOSTAŁE PRZEPISY >

Chłodniki z kuchni świata

chlodniki z kuchni swiataGorące letnie dni wcale nie zachęcają do gotowania. Żar lejący się z nieba, wysoka temperatura panująca w kuchni oraz wdzierająca się do jej wnętrza duchota sprawiają, że z przygotowywania posiłków nie czerpiemy żadnej satysfakcji. Jedzenie ciepłych dań w takich warunkach nie dostarcza żadnej przyjemności. Rozwiązaniem tych problemów okazać może się chłodnik - lekka, a zarazem sycąca zupa, ciesząca się w Polsce dużym uznaniem.

Jest niezwykle prosta w przygotowaniu, dzięki czemu nie spędzamy całego dnia w nagrzanej kuchni. Stanowi również doskonałe źródło witamin i substancji odżywczych. Orzeźwia, schładza organizm oraz dodaje energii, przez co idealnie sprawdza się jako danie główne podczas letnich upałów. Przepis na chłodnik litewski - najpopularniejszą w Polsce zupę podawaną na zimno - zawdzięczamy Jagiellonom. To właśnie za ich dynastii kuchnia staropolska zaczęła przenikać na Litwę i odwrotnie, a danie to na stałe zagościło w naszych domach.

Tradycyjne chłodniki
Chłodnik litewski swą charakterystyczną różową barwę zawdzięcza pęczkom młodej botwinki oraz buraczkom. Danie dodatkowo urozmaica, w zależności od regionu, kwaśna śmietana, kefir bądź zsiadłe mleko. Nieco ostrej nuty wprowadza czosnek, rzodkiewka, szczypior i koper. Rześki charakter zupy zaś to zasługa świeżego ogórka.

W klasycznej wersji dodawane są również szyjki rakowe oraz pokrojona w paseczki cielęcina bądź kura pieczona bez kości. Sprawia to, że zupa staje się niezwykle sycąca. Całości dopełnia ugotowane na twardo jajko przecięte na pół, którego kontrastowa biało-żółta barwa doskonale komponuje się z różowym odcieniem zupy i zielenią szczypioru.

Swój własny przepis na chłodnik posiadają także Hiszpanie, doskonale znany na całym świecie pod nazwą gazpacho. Ognistą, czerwoną barwę zawdzięcza pomidorom dojrzewającym w południowym słońcu. Wyjątkowy smak zaś to efekt połączenia niepowtarzalnych dodatków - papryki, ogórków, cebuli, papryczki chili oraz soku z cytryny. Aby wydobyć bardziej intrygującą nutę, do zupy warto dodać ocet winny oraz tequilę.

Co kraj to obyczaj - różne rodzaje chłodnika
Własną wersję tego orzeźwiającego dania stworzono również w Iranie. Podstawę stanowi w tym wypadku jogurt grecki oraz świeży szpinak. Swą lekko żółtawą barwę i niezwykły aromat zupa zawdzięcza kurkumie oraz szafranowi. Interesującym dodatkiem są również orzechy, które nadają potrawie chrupkości.

We Francji zaś chłodnik przygotowywany jest z porów z dodatkiem łodyg selera naciowego i ziemniaków. Sprawia to, że posiada on atrakcyjną jasnozieloną barwę. Kremowa konsystencja zupy zaś to zasługa gęstej śmietany. Aby stworzyć nieco bardziej wykwintną wersję potrawy, warto dodać paski wędzonego łososia.

Przepis na chłodnik z Bułgarii - tarator - również nie jest skomplikowany. Głównymi składnikami dania są bowiem drobno pokrojone świeże ogórki oraz duża ilość kefiru. Przyprawiony lubczykiem, natką pietruszki oraz czosnkiem stanowi jedną z najprostszych wersji tego znakomitego dania. Jest lekki i doskonale orzeźwia.

Chłodniki inne niż wszystkie
Ciekawą alternatywą tradycyjnego dania okazać może się chłodnik szczawiowy o intensywnej, zielonej barwie. Usmażone i schłodzone liście szczawiu należy wymieszać ze śmietaną, sokiem z cytryny, pieprzem oraz solą. Przed podaniem warto dodać ser feta oraz udekorować danie pestkami dyni, które zneutralizują delikatnie kwaśny smak zupy.

Równie interesującym chłodnikiem jest ten przyrządzony na wywarze wołowym, którego podstawę stanowią nowalijki - botwina, zielony ogórek, rzodkiewki i koperek. Niepowtarzalny smak oraz aromat dania to zasługa cielęciny, octu winnego oraz goździków. Ciekawym uzupełnieniem zupy jest jajo przepiórcze, tym razem jednak przyrządzone w inny sposób. Sadzone bądź gotowane w koszulce stanowić będzie ciekawą dla oka i smaczną dla podniebienia alternatywę jaja na twardo.
powrót na górę