Menu
logo tjk main

Czy studenta stać na ferie zimowe?

Czy studenta stać na ferie zimowe?

Jak wiadomo pierwsze miesiące nowego roku to gorący czas dla studentów. Część z nas właśnie wtedy nadrabia zaległości i uzupełnia notatki. Wszystko po to, aby dobrze przygotować się do sesji egzaminacyjnej.

Ferie zimowe w niektórych województwach rozpoczynają się już w połowie stycznia, natomiast dla większości studentów to ciężki okres zarówno pod względem czasu, jak i wytężonej pracy umysłowej.

Niektóre uczelnie idą żakom na rękę i wyznaczają terminy egzaminów jeszcze przed sesją lub zaraz na samym jej początku. Wtedy mamy dobrą okazję na odpoczynek po wzmożonym okresie nauki.

Opcji i możliwości na spędzenie wolnego czasu jest wiele. Sporo uczelni oferuje tzw. wyjazdy studenckie, na których można spotkać nie tylko znajomych z wydziału, ale także osoby z innych szkół wyższych.

Jeżeli zdecydujemy się na taki wariant, wówczas będziemy musieli zapłacić ok. 600 zł na 7 dni. Nieco droższe są wycieczki organizowane przez biura podróży, bo za 9 dniowy wypad np. do Włoch wydamy nawet ok. 1300 zł. Są to trochę wygórowane ceny, jeśli chodzi o studencką kieszeń.

Trzeba też wziąć pod uwagę fakt, że nie każdy będzie miał aż tyle dni wolnych po sesji, aby móc gdzieś się wybrać. Niewątpliwie jednak jest to czas bez zajęć i stresu związanego z wybranym kierunkiem.

Jeśli już ktoś koniecznie chce wyjechać, może udać się w nasze polskie góry i to nie musi być wcale 7 czy 9 dni, ale np. weekend. Cena takiego wyjazdu jest oczywiście uzależniona od wybranego miejsce, hotelu, środka transportu, ilości osób, z którymi podróżujemy itp., ale jeżeli weźmiemy pod uwagę dzisiejsze realia to koszt takiego wypadu waha się pomiędzy 300-350 zł. Myślę, że ta kwota jest już do zaakceptowania dla studenta, i nie zaszkodzi aż tak bardzo naszemu budżetowi.

Zdajemy sobie sprawę, że przed nami jeszcze cały semestr nauki oraz ostatnia przed wakacjami sesja, przed którą trzeba zregenerować siły.

Równie dobrze można wypocząć na miejscu. Dobrym pomysłem jest zorganizowanie sobie wolnego czasu w ciekawy sposób, a wtedy nuda na pewno nas nie dopadnie.

Wszystkim studentom życzę udanej sesji egzaminacyjnej i upragnionego odpoczynku tuż po niej.

 

Natalia Kurpisz, 19l.

kurpisz

 

Nie masz uprawnień do komentowania