Menu
logo tjk main

Czarno - biała rewolucja - powrót do normalności?

Czarno - biała rewolucja  - powrót do normalności?

Czerń i biel - motyw przewodni wielu kolekcji wiosennych - właściwie skąd się wziął? Kiedy usłyszałam i zobaczyłam o co chodzi, na pokazach na wiosnę - lato 2013 - przecierałam oczy ze zdumienia. No jak to - wiosna non kolor? Przecież to niemożliwe. A jednak.

Sam trend nie wziął się znikąd, wydaje mi się, że zaczął pulsować już wcześniej, bo nagle w dobie kryzysu finansowego i wiecznego plątania się mody pomiędzy „pojechanymi” stylizacjami blogerskimi i wiecznym nieuporządkowaniem kolorowych trendów, projektanci już od dawna kroczyli w stronę prostych rozwiązań - głównie w kroju, a na sam koniec przerzuciło się na kolor.

Ogólnie żyjemy w świecie dużego szumu medialnego, kolorowych czasopism, stylizacji - coraz bardziej wyglądających jak strój na bal przebierańców w przedszkolu, dlatego motyw prostych form i kolorów - non kolor był nieunikniony.

W Polsce zawsze trzeba było walczyć o prawo do koloru i od kilkunastu lat czasopisma wbijały w głowy - UBIERAJCIE SIĘ KOLOROWO - aż czarny kolor został prawie wyparty do ewentualnej ramoneski i zmarginalizowany, jako kolor nastolatek lub nieśmiertelnych czarnych butów = osób, które giną w tłumie i zostają w szarej masie.

Biały - najczęściej kojarzony ze ślubem lub z białymi kozaczkami - jeszcze bardziej zanikł. W sklepach od kilku sezonów jest atak multikolorowych spodni, bluzek, sukienek - każdy może ubrać się tak, żeby się wyróżniać. No i stało się - w kolorowej modnej masie - nie sposób odróżnić kolorów… i czasami działu dziecięcego od reszty.

Czarny został więc odszlifowany - na szlachetny kamień, a nie na stare spodnie szarej myszki, wrócił dostojnie na kaszmirowych płaszczach, w stylizacjach typu garsonka, spodnium plus biała koszula, w kolejnych odsłonach będzie i w stylizacjach grunge’owych, które też wracają jako bunt na cukierkowe przeszłe sezony. [To na świecie…, u nas niestety z różnych gal i przyjęć czarny nigdy nawet nie zniknął - często wszystkie Panie i Panowie nadużywają tego koloru.]

I biały kolor - który błyszczy wśród letnich oczopląsowych kolorów. Jako kropla koloru na wiosnę pojawiał się ostry cytrynowy/kanarkowy, na lato królował już różowy, ale to szmaragdowy został wybrany kolorem roku 2013 przez Pantone (pewnie zobaczymy go w kolejnych odsłonach na 2013/2014). Na jesień - zimę nadal tendencja pogłębia się, dodając do szeregu kratkę - dużą zbuntowaną, jak i tą garsonkową. Wraca kobiecość i męskość, odchodzi komiksowość i dziecięcość.

Generalnie jest to jakiś przełom, bo w tym sezonie moda zawisła pomiędzy nowym nurtem, a poprzednimi - i nie do końca wiadomo co jest teraz „in”. Nie chodzi o samą kolorystykę, ale o pewien sposób myślenia, który jest już wymęczony przez pstrokaciznę i przeładowanie - głównie jednak lansowane przez nastolatki i blogerów „do lat 25” …no i Annę Dello Russo;), a modę (od projektantów) w większości kupują jednak ludzie ze zdolnościami kredytowymi, a nie z gumką myszką w tornistrze. Dlatego projektanci postanowili zarobić - lansując klasykę lub otwierając linie haute couture dla elit świata, którym kryzys nie straszny (patrz Dolce&Gabbana). Na pewno wracają klasyczne formy. To też duża ulga dla panów, bo coraz chętniej nadrukowywane kwiatki i dziecięce wzory na męskich koszulkach i spodniach - spędzały większości (kobiet) sen z powiek.

Kolor nie jest zły, jednak wejście czerni i bieli - to sygnał powrotu do normalności (który MOŻE kilka sezonów się utrzyma - bo moda kołem się toczy i jak widać moooocno zależy od koniunktury światowej:).

Dodaj komentarz

UWAGA!
Bardzo prosimy o niezamieszczanie w treści komentarza wszelkiej formy reklamy (która jest traktowana wtedy jako darmowa) na naszym portalu tojakobieta.pl tj. - adres strony www, e-mail, telefon, wszelkie inne dane kontaktowe. W przypadku niezastosowania się do wyżej wymienionego komunikatu oraz działań mających na celu obejście naszej prośby, będziemy zmuszeni wyciągnąć konsekwencje prawne odnośnie zarzutu bezprawnego zamieszczania darmowej reklamy. Wszelka reklama na naszym portalu jest ODPŁATNA.


Kod antyspamowy
Odśwież