Menu
logo tjk main

Kolory i ich zastosowanie - czyli jak nie wyjść na szaro

Kolory i ich zastosowanie - czyli jak nie wyjść na szaro
Jesień, a ja o kolorach… A to dlatego, że ostatnio wciąż pojawiał się ten sam problem: „Pani Olu, ale jak się łączy te kolory, czy to do siebie nie pasuje?”.

Pomijając moją niechęć jeśli chodzi o dobór kolorystyki sensu stricto i wmawianie czterech pór roku; jak już się wie w jakich tonacjach najlepiej się wygląda czy w chłodnych czy w jaskrawych itd., to jeszcze warto wiedzieć co się ze sobą łączy.

Jak łączyć kolory…
W każdym kolejnym roku/sezonie prosta i jasna odpowiedź byłaby błędna. Bo to zależy od tego co kto aktualnie wymyśli. Czasem modne jest łączenie kolorów komplementarnych (czyli uzupełniających się - jak czarny z białym i fioletowy z żółtym), a czasem analogicznych (czyli czerwonego z pomarańczowym). Czyli same połączenia kolorów pomiędzy sobą można traktować jako element mody i trendów. To też wyjaśnia dlaczego mówi się o kolorystyce typowej dla lat 60’, 70’ itd.

W tym roku Prada połączyła fioletowy i żółty, ale rozbiła to proste połączenie kolorem analogicznym do fioletowego - czerwonym. Wyszło jej genialnie. Raf Simons dla Diora zaprojektował mocno różową sukienkę ze wstawkami mocno soczystego zielonego. Vivienne Westwood od zawsze łączyła mocny czerwony z mocnym różowym. Generalnie prawie każdy projektant zawsze korzysta z koła kolorów (takich jak na obrazku). Kombinuje co ze sobą można połączyć. A potem ewentualnie przyjmie się to … albo i nie.

Prawie zawsze omija się połączenie zielonego z czerwonym i żółtym - ale tylko dlatego, że ten zestaw przyjął się w zabawkach dla dzieci. (Tak jak fuksja i różowy z kolorów królewskich i męskich stały się kolorami typowo „babskimi”. )

Jeśli poruszanie pomiędzy samymi kolorowymi kolorami jest dla kogoś z gruntu za kolorowe, wtedy z pomocą przychodzą kolory bazowe. Przyjęło się że kolory bazowe to te spokojne łagodzące każdą stylizację. Czarny, szary, granatowy, beżowy, biały, łączą się między sobą i z każdym kolorem (tak, nawet z brązowym, wszystko zależy od tonacji, faktury materiału itd.). Jeśli nie mamy zielonego pojęcia z czym się dany kolor łączy, to należy się zastanowić - co chcemy z nim zrobić - na dosadnie - ubrać czarny, na lekko - dobrać biały; granatowy i szary - idealne do wszystkiego są mniej dosłownym wyjściem z sytuacji niż biel z czernią. To są zestawienia „bezpieczne”.

Dodatkowo:  jeśli macie bluzkę w kolorki to nie trzeba szukać idealnego odcienia do sweterka - nie ma co być za „dokładnickim” jeśli chodzi o kolory, bo i się w tym pogubimy i w rezultacie stracimy połowę życia na szukanie w sklepach „idealnie pasującego koloru”. Najważniejsze to zadać sobie pytanie - czy chcemy ubrać się kontrastowo czy szukamy analogii. Wtedy okazuje się że ciemno-zielone buty pasują do ciemno-granatowych spodni - bo mają tą samą jasność (a raczej ciemność) i to już wystarczy żeby je połączyć. I tak samo jasny beż pasuje do białego - bo grają w tej samej lidze. Potem dochodzi podkręcanie nudnych kolorów np. biżuterią, zegarkiem, albo torebką - ale to już kolejny etap.

Hasło „orły są szare, a papugi kolorowe” - też można sobie darować, bo orzeł za bystry nie jest w porównaniu z papugą (i nie chodzi tu o wzrok ;)). Najważniejsze to słuchać siebie i swojej wizji, poczucia harmonii, a od czasu do czasu zaryzykować - w końcu tak się rozwijamy...


Dodaj komentarz

UWAGA!
Bardzo prosimy o niezamieszczanie w treści komentarza wszelkiej formy reklamy (która jest traktowana wtedy jako darmowa) na naszym portalu tojakobieta.pl tj. - adres strony www, e-mail, telefon, wszelkie inne dane kontaktowe. W przypadku niezastosowania się do wyżej wymienionego komunikatu oraz działań mających na celu obejście naszej prośby, będziemy zmuszeni wyciągnąć konsekwencje prawne odnośnie zarzutu bezprawnego zamieszczania darmowej reklamy. Wszelka reklama na naszym portalu jest ODPŁATNA.


Kod antyspamowy
Odśwież