Menu
logo tjk main

Skończyłam 40 lat i co teraz? Co z tą modą?

Skończyłam 40 lat i co teraz? Co z tą modą?

„Czy Pani ubiera również osoby po 40-stce?”, „Mam 60 lat, czy ja się jeszcze kwalifikuję?” - to pytania często powtarzające się.

Ku mojemu zdziwieniu…, no bo w czasach kiedy granice wiekowe mocno się przesunęły to absolutnie nawet nie powinno przyjść do głowy, że coś jest z wiekiem nie tak. Owszem, istnieje kult młodości, nikt nie myśli o tym, że kiedyś będzie emerytem, a emeryci często są zmarginalizowani i nie zauważani przez społeczeństwo. No chyba, że ci walczący o krzyże i inne artefakty - co tam kto lubi. Ale wtedy raczej kojarzą się pejoratywnie, a nie modowo (- ich berety również nie kojarzą się modowo - aczkolwiek tej zimy moher zawojował swetry).

Czterdziestka to jak już ktoś gdzieś zauważył - nowa 30-stka. Kiedyś pierwsze podsumowanie życia robiło się po 30, teraz nadal 30 to jakby bliżej tych 20 niż 40, natomiast 40 - to ten wiek, kiedy trzeba przyznać - że życie idzie naprzód, a nie cofa się - żaden Benjamin Button tego nie zmieni.

Nie ma jednak sensu zaraz zaliczać się do grona leśnych dziadków. Moda tak samo sięga wszystkich. Szczególnie, że najwięksi światowi krawcy - od Prady, Westwood aż do Lagerfelda - młodością nie grzeszą:). To oni wymyślają trendy i kreują świat mody - warto nad tym pomyśleć. Prawie każda ciekawostka modowa wyszła od EMERYTA lub człowieka w kwiecie wieku - czyli wyglądałoby na to, że można nosić wszystko aż do 150 lat (na tyle podobno jest przewidziany organizm ludzki;)).

Ważne jest jednak to, żeby nie robić z siebie pośmiewiska z jednej strony, z drugiej nie zaniedbywać się i wyglądać niechlujnie - to są chyba ogólnie przyjęte ramy dla każdego wieku. Aczkolwiek o ile 20-latce wybacza się więcej bo ma ładne nogi bez widocznego cellulitu, o tyle po przemianach hormonalnych - ta sama 20-latka kolejne 25 lat później przywita się z grawitacją - jak każda kobieta i już nie da rady ukryć pewnych wpadek.

Dlatego tak ważna jest znajomość swojej figury. Jeśli Twoim atutem są nogi - to zapewne do starości będziesz mogła chodzić w „prawie” mini - pisze prawie, bo to też jest kwestia smaku. Niekoniecznie na gołe nogi, ale pewnie Tina Turner rajstopami by raczej wzgardziła. Jeśli nogi nie wchodzą w grę - to długość para-mini już tak łatwo nie przejdzie p 40-stce, bo już po 20-stce wyglądała wątpliwie. I tak dalej i tak dalej.

Trzeba też uważać na wszelkie postarzające wzornictwo - czyli łączki, falbanki i koronki, które na nastolatkach wyglądają fajnie - na dojrzałej kobiecie mogą wyglądać po prostu śmiesznie lub matronowato (dwie skrajności) - te wzory powinny być brane pod uwagę, ale głęboko przemyślane.

Od 40 do 100 lat to tak naprawdę szeroka rozpiętość wiekowa - nie ma tutaj jednego dobrego wyjścia. Na ostatnim odcinku osi lepiej unikać wyglądu dzisiejszych emerytów - u których nadal panują poliestry ze sklepiku u Pani Frani, dziwne papucie i szerokie jak wory bluzki, których nie można rozróżnić od szerokich jak wory spódniczek i żakietów sprzed potopu. Lepiej założyć coś prostego w kroju, ale dopasowanego - zainspirować się stylem pięknych dojrzałych kobiet typu Denevue (ale nie przesadzać z makijażem!).

Kolejna skrajność naszej osi - ciut młodszych kobiet - dotyczy matek z nastoletnimi córkami - chodzenie na zakupy z córką… „mamo, no pewnie że ci to pasuje”…, no ale nie trzeba tu winić nastolatki, tylko dlatego, że nie ma ogólnego spojrzenia na świat. I potem wychodzą akcje typu z przodu - muzeum z tyłu - liceum. Lepiej wzorować się na świeżej 40-stce Gwyneth Paltrow. Młodzieńczo z klasą.

Czyli za obcisłe i za młodzieżowe ubrania w cekinki kontra worki z poliestru w dziwnych sztucznych lub beżowych kolorach. Taka oś rozpiętości wiekowej i błędów od jednego końca do drugiego.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Bardzo prosimy o niezamieszczanie w treści komentarza wszelkiej formy reklamy (która jest traktowana wtedy jako darmowa) na naszym portalu tojakobieta.pl tj. - adres strony www, e-mail, telefon, wszelkie inne dane kontaktowe. W przypadku niezastosowania się do wyżej wymienionego komunikatu oraz działań mających na celu obejście naszej prośby, będziemy zmuszeni wyciągnąć konsekwencje prawne odnośnie zarzutu bezprawnego zamieszczania darmowej reklamy. Wszelka reklama na naszym portalu jest ODPŁATNA.


Kod antyspamowy
Odśwież