Menu
logo tjk main

Tzw. klasyki - czyli w co inwestować?

Tzw. klasyki - czyli w co inwestować?
Często spotykam porady typu - inwestuj w klasyki, 5 rzeczy które musisz mieć w szafie itd. itp., a potem na kolejnych zakupach mam „100 pytań do”: „a co to są te klasyki? - bo kupiłam sobie małą czarną i ona już nie jest modna”.

Rzecz ma się następująco - bo klasyki to nie tylko napis „płaszcz karmelowy”, albo „mała czarna”, ale również ich forma i krój. Są ponadczasowe formy, które prawie nigdy się nie zmieniają, a są modowe wariacje na temat klasyki.

Klasyk - biała koszula - „trzeba ją mieć bo to podstawa, warto zainwestować”. I owszem warto zainwestować w dobrze skrojoną białą koszulę ze średnim kołnierzykiem i zaszewkami, ale ta inwestycja będzie miała się nijak do trendu - np. bufiaste rękawy (były modne i było minęło - inwestycję tymczasem szlag trafił :)). Jeśli wydasz fortunę na „małą czarną” z falbankami lub suwakami - to potem nie ma się co dziwić, że owa mała czarna sukienka sprawia, że wyglądasz jak z zeszłej dekady.

Moda zatacza koła - jasne, ale zmieniają się materiały i proporcje. Czasem detale, ale jednak. Omawiana wyżej biała koszula kupiona w latach ’99 miała o wiele dłuższy kołnierzyk, teraz wygląda on na „za szpiczasty”, a co dopiero porównać go z kołnierzykami z lat ’70. Nie mówiąc już o materiale.

Płaszcz - klasyczna forma to ta pochodząca od prochowca, dokładnie taka jaką wylansowała marka Burberry. Ale jeśli kupisz kształt pudełkowy to musisz pamiętać, że za max dwa lata - będziesz w nim wyglądać jak przybysz z przeszłości, bo to będzie miało się nijak do nowych trendów.

Nowości nie są złe - nie o to chodzi. Są genialne - można wypróbować nowe rzeczy, a jak ktoś lubi to może kupować tzw. sezonowe wariacje na temat klasyków. Wtedy uczucie out-of-date w ogóle mu nie grozi, bo z każdym sezonem ma coś nowego.

Jeśli jednak chce zainwestować tylko w jedną jedyną rzecz - to musi szukać „klasycznego klasyka” ;). Cały świat mody o tym wie i dlatego tak chętnie kupowane są klasyczne torebki typu Chanel 2.55 albo Birkin Bag - one nigdy nie wychodzą z mody, pasują do wszystkiego (kwestia ewentualnego gustu użytkownika czy lubi takie klasyki, … ale zwykłej czarnej princeski - też może nie lubić). Ceny niektórych modeli rosną - bo są już nieosiągalne. Tak samo jest ze wspomnianymi wyżej płaszczami Burberry.

Są również hity vintage, które odkopane i odkurzone - idealnie wpisują się w nowoczesność - po tym widać geniusz projektanta. Czasem jest to ideał, który można nosić i nosić sezonami, a czasem strzał w nowe trendy (często dlatego, że nowe projekty baaaardzo często bazują na tych co kiedyś już były: najczęściej nawiązują, ale też bywają kopiowane).

W co więc inwestować? Najcelniej w dobrze skrojone ubrania, z dobrej jakości materiałów, które idealnie leżą na sylwetce i mają minimum ozdób/przeszyć i wzorów. Wtedy przez lata dodatkami, innymi sezonowymi ubraniami będzie można je uwspółcześniać. A jeśli trafi się np. odchodzący od reguły sweterek - który „musimy mieć” - to trzeba go kupić, bo być może okaże się on tym hitowym vintage noszonym po wsze czasy (nie istotne czy tylko naszym) :).

Dodaj komentarz

UWAGA!
Bardzo prosimy o niezamieszczanie w treści komentarza wszelkiej formy reklamy (która jest traktowana wtedy jako darmowa) na naszym portalu tojakobieta.pl tj. - adres strony www, e-mail, telefon, wszelkie inne dane kontaktowe. W przypadku niezastosowania się do wyżej wymienionego komunikatu oraz działań mających na celu obejście naszej prośby, będziemy zmuszeni wyciągnąć konsekwencje prawne odnośnie zarzutu bezprawnego zamieszczania darmowej reklamy. Wszelka reklama na naszym portalu jest ODPŁATNA.


Kod antyspamowy
Odśwież