Menu

logo tjk main 

Kochanie, nie dziś. Co z tym libido?

Kochanie, nie dziś. Co z tym libido?

Udane życie seksualne ma ogromny wpływ na zdrowie. Podczas kochania się organizm wydziela dużo endorfin zwanych hormonami szczęścia.

Seks stymuluje krążenie krwi, przez co wzmacnia nasze serca i odporność organizmów. Pozwala na odstresowanie się i relaks. Buduje poczucie bliskości między partnerami, dlatego stanowi ważny element udanego związku partnerskiego. I wreszcie daje, a przynajmniej powinien dawać - dużą dawkę przyjemności

To Libido, odpowiada za nasz popęd seksualny. Twórca tego terminu, Zygmunt Freud, uważa, że popęd seksualny, to taki popęd, który daje energię do życia. Ludzie dążą do połączenia się i zjednoczenia ciał, aby zapewnić sobie „nieśmiertelność”. Libido odgrywa szczególnie ważną rolę w życiu erotycznym człowieka.

Jeżeli Twój poziom libido jest w normie, masz ochotę na zbliżenie seksualne. Czujesz się pobudzona, pragniesz bliskości, dotyku i osiągnięcia fizycznego spełnienia ze swoim partnerem.

Zapewne każdej z nas, zdarzyło się użyć wymówki typu: „boli mnie głowa” czy „dziś chciałabym się tylko poprzytulać”, kiedy nie miałaś ochoty na miłosne igraszki. Oczywiście, czasami pod wpływem stresu w pracy i codziennych obowiązków, możemy czuć się zmęczone i nie mieć ochoty na zbliżenie. Ale co jeśli ciągłe wymówki i unikanie tematu seksu staje się elementem życia, od którego nie możesz się uwolnić?

Jeżeli przez dłuższy czas nie masz ochoty na zbliżenie seksualne, może to być wina niskiego libido. Według statystyk aż 43 % kobiet na świecie boryka się z tym problemem.
Brak apetytu na seks jest dokuczliwy, nie tylko dla kobiety, która nie potrafi zrozumieć przyczyny swojej oziębłości, ale też dla jej partnera. Mężczyzna czuje się niewystarczająco dobry dla swojej partnerki, obwinia siebie, że nie potrafi sprawić, aby jego ukochana czerpała przyjemność ze współżycia.

Spadek libido u kobiet może być spowodowany wieloma przyczynami. U podłoża tego poważnego zaburzenia leżą problemy zarówno psychologiczne jak i fizjologiczne.

Czynnikami, które najczęściej przyczyniają się do osłabienia popędu seksualnego są: długotrwały stres i przemęczenie. Do tego dochodzi życie w ciągłym biegu, zmartwienia w pracy, obowiązki domowe, brak czasu dla siebie. Zmęczone i spięte nie mamy czasu myśleć o seksie.

Problem ze spadkiem libido, może też pojawić się jako konsekwencja nieakceptacji własnego ciała. Kilka dodatkowych kilogramów, często powoduje lęk przed pokazaniem się nago partnerowi. Kobieta nie podoba się sama sobie i jest pewna, że nie jest także atrakcyjna dla swojego mężczyzny. Co gorsze, unikanie kontaktów seksualnych pogłębia uczucie niezadowolenia z siebie, a w wielu przypadkach może doprowadzić do depresji.

Spadek libido może być również wynikiem zaburzeń hormonalnych. Za odczuwanie podniecenia odpowiada główny hormon żeński, estrogen. Jego niedobór może skutkować brakiem zainteresowania współżyciem i odczucia przyjemności w czasie jego trwania.

Nieprawidłowy poziom hormonu luteinowego (LH), a nawet poziom testosteronu (chociaż testosteron nazywany jest męskim hormonem, kobiety też nie mogą bez niego żyć ;-)) - także może odpowiadać za niski poziom zainteresowania seksualnego. Jeżeli przyczyną niskiego libido jest zbyt niski poziom, któregoś z hormonów, lekarz zazwyczaj proponuje terapie hormonalną. W 75% przypadków taka terapia zastępcza jest bardzo skuteczna i libido wraca do normy.

Niektóre z przyjmowanych leków mogą znacznie obniżyć popęd seksualny. Szczególnie dotyczy to antydepresantów i leków psychotropowych. Źle dobrane tabletki antykoncepcyjne, także mogą być przyczyną zmniejszonej ochoty na seks.

Warto zwrócić uwagę na naszą dietę. Złe odżywianie może prowadzić do spadku libido. Zadbajmy o to, aby w naszej codziennej diecie spożywać produkty zawierające dużą ilość cynku np. ryby, wątróbkę, jaja, owoce morza, warzywa, pestki dyni czy ziarna zbóż.

Przygotowując wspólnie z partnerem posiłek, używajmy ziół uchodzących za afrodyzjaki np. lubczyk, cynamon, kurkuma czy też lukrecja.

Pamiętajmy, że im więcej ruchu, tym większa sprawność. Kobieta pracująca nad swoją kondycją fizyczną jest bardziej wytrzymała i giętka. Dzięki ćwiczeniom poprawia się ukrwienie narządów płciowych, co wpływa na jakość życia seksualnego.

Jeśli czujecie, że z jakiś powodów Wasz popęd seksualny jest zahamowany, to koniecznie udajcie się do swojego lekarza, który zastosuje odpowiednie leczenie lub skieruje do specjalisty.

Magdalena Bartkowiak, 24l.
Studentka II roku SUM na UAM-ie,
zainteresowania: komunikacja interpersonalna, psychologia, e-marketing, social media
praca licencjacka poświęcona: komunikacji w związku partnerskim

powrót na górę

Komentarze

0
Misia
11 lat temu
Mi libido zmalało po tym jak zaczęłam brać tabletki :cursing: Jak odstawiłam, wszystko wróciło do normy, teraz zabezpieczam się kapturkiem
Like Like Cytować