Menu

logo tjk main 

Mój pierwszy tatuaż

Mój pierwszy tatuaż
Tatuaż jest modyfikacją ciała, która polega na wprowadzeniu do skóry właściwej tuszu za pomocą bardzo cienkiej igły. Kiedyś postrzegany był jako symbol kryminalnej przeszłości, objaw buntu i nonkonformizmu. Dzisiaj tatuaż jest dziełem sztuki, a wykonująca go osoba artystą.

Zdobienie swojego ciała dla wielu ludzi jest sposobem wyrażania siebie. Nie jest już tematem tabu, nie kojarzy się źle, wręcz przeciwnie - tatuaż stał się modny! Grzechem zatem byłoby porównywać ten w imię protestu zrobiony igłą i rurką od długopisu wypełnioną tuszem do arcydzieła wykwalifikowanego mistrza z kilkunastoletnią praktyką. Niezależnie od tego czy jest to drobny napis czy ogromna ,,dziara’’. Jedni preferują tatuaże, które niosą za sobą przekaz, inni coś, co ich zdaniem będzie po prostu dobrze wyglądało. Tatuaż jest kwestią gustu - a o tych się nie dyskutuje.

Pracodawca nie zatrudni Cię ze względu na malunki na Twoim ciele? Nawet nie wiesz co pod śnieżnobiałymi koszulami kryją osoby pracujące na wysokich stanowiskach.

Czy wykonanie tatuażu boli? Tak, mniej lub bardziej, ale boli. Najbardziej narażone na ból są te miejsca, gdzie znajduje się mało tkanki tłuszczowej np. stopa, pachwiny czy żebra. Zasada jest prosta - im bliżej kości, tym bardziej boli. Pomimo tego w Polsce miłośników tatuaży przybywa z roku na rok. Decydują się na niego młodsi i starsi. Każdy pragnie żyć według swoich zasad, chce decydować o swoim ciele, zmieniać je wedle swojego gustu.

We Włoszech tatuaże są czymś naturalnym. Mają je policjanci, farmaceuci czy konduktorzy. Sama również mam trzy tatuaże. Swoje ciało traktuje jak kartkę papieru, na której zapisuje ważne dla mnie sentencje, wydarzenia czy daty. Słyszałam nawet o pewnym przesądzie, który mówi o tym, że nieparzysta liczba tatuaży przynosi szczęście. U mnie się sprawdza, dlatego czas na kolejne dwa :)

Od czego zatem zacząć?
1. Poszukaj wzoru, napisu lub obrazu oraz miejsca, w którym chcesz go sobie wytatuować. Pamiętaj przy tym, że tatuaż jest na całe życie. Nie przesuniesz go nigdy!
2. Znajdź studio tatuażu, które będzie odpowiadało Twoim wymaganiom. Dobrze byłoby gdyby polecił Ci je ktoś zaufany. Przed wyborem tatuatora zapoznaj się z jego książką. Każdy dobry artysta ma na swoim koncie dzieła, którymi pragnie się pochwalić, a w tym przypadku zachęcić potencjalnego klienta.

tatto2
Fot. Kasia Lewandowska

3. Spotkaj się z wybranym tatuatorem kilka dni przed ustalonym terminem - jak masz gotowy projekt to wystarczy go pokazać i dodać swoje ewentualne uwagi, jeśli jednak masz jedynie jego wizję - bardzo dokładnie opowiedz ją tatuatorowi. W oparciu o Twoje wskazówki przygotuje indywidualny plan, koncepcję, którą ostatecznie zaakceptujesz.
4. W dzień tatuowania zrezygnuj ze spożycia alkoholu. Zadbaj o swoje samopoczucie - wyśpij się, zjedz porządny posiłek i ogranicz stres. Kilka godzin w jednej pozycji będzie bardzo wystarczająco niekomfortowe dla Twojego organizmu.

tattoo3
Fot. Kasia Lewandowska / pixabay.pl

5. Po zakończeniu tatuażu upewnij się, że czujesz się na tyle dobrze, by samodzielnie funkcjonować. Jeśli masz zawroty głowy lub gorączkę, poinformuj o tym kogoś. Duży tatuaż to spory wysiłek dla naszego organizmu.
6. Dbaj o swój tatuaż. Przemywaj go letnią wodą z mydłem i smaruj specjalnie przeznaczoną do tego maścią. Przez pierwszy dzień lub dwa owijaj go także delikatnie folią. Podczas gojenia odczujesz nieprzyjemny świąd, nie ma na to sprawdzonego sposobu - musisz to przecierpieć i pod żadnym pozorem nie drapać!

Tatuowanie nie jest zabawą. Decyzja musi być dobrze przemyślana, nie sugeruj się opinią innych - to Twoje ciało na całe życie. Pamiętaj, że pozostanie z Tobą na zawsze - w szkole, w pracy, na wakacjach, gdy będziesz żoną, matką czy starszą już osobą.

Tatuaż ma swoje wady, ale wykonujesz go przecież na dobre i na złe. Z biegiem czasu tusz najprawdopodobniej rozleje się pod skórą, może się także znudzić lub zwyczajnie przestać podobać. Co wtedy? Z pomocą przychodzi laserowe usuwanie tatuażu. Są to krótkie impulsy energii światła i jego fale, które kierowane w pigment tatuażu sprawiają, że on blednie. Zabieg wygląda jak strzelanie światłem do tuszu, który znajduje się pod naszą skórą. Promienie lasera rozbijają kolor na drobne cząsteczki, które są na tyle małe, że nasz system immunologiczny z łatwością się ich pozbywa. Jeśli więc chcemy zakryć stary tatuaż nowym, udajemy się do odpowiedniej kliniki.

tattoo4

Tatuaż, który miał być na całe życie, można usunąć w zaledwie dwa miesiące. Nie jest to jednak tani koszt. Tylko, że nie o to w tym wszystkim chodzi. Niezależnie od tego czy był dobrym czy też złym wspomnieniem - tusz pod skórą zniknie, ale Ty nigdy nie zapomnisz, że kiedyś tam był. Usuniesz go jedynie fizycznie, ale nigdy nie usuniesz tego, co symbolizował i w jakich okolicznościach powstał - pamiętaj o tym przy podejmowaniu tej bardzo ważnej decyzji.

Kasia Lewandowska
powrót na górę