Menu

logo tjk main 

Profilaktyka raka piersi

Profilaktyka raka piersi

Choroby nowotworowe piersi dotykają zarówno starsze, jak i młodsze kobiety. Niestety, wciąż jeszcze zbyt mało pań decyduje się na profilaktykę, na którą składa się samobadanie, ale też różne badania, diagnostyczne, dzięki którym można wykryć raka zanim się rozwinie. Mniejsza zmiana chorobowa to zawsze większa nadzieja na wyleczenie.

Profilaktyka pierwotna
Co można zrobić, aby zminimalizować zagrożenie zachorowania? Przede wszystkim wzmocnić swoja odporność ogólną, zdrowo się odżywiać, zmniejszając spożycie tłuszczu i alkoholu oraz nie dopuszczać do nadwagi. Im więcej tłuszczu, tym więcej estrogenów, kobiecych hormonów które mogą stanowić w większej ilości zagrożenie dla zdrowia.

Profilaktyka wtórna
Jak badać się samemu?
Jak badać? Najlepiej namydlić piersi i przesuwać opuszki palców z góry na dół, z boku do środka i odwrotnie, stopniowo zwiększając ucisk. Powinno się je powtarzać co miesiąc, najlepiej ok 10 dni po rozpoczęciu okresu, kiedy piersi nie są już tak wrażliwe na dotyk i obrzmiałe. To chyba najprostszy element profilaktyki, który można wykonać samodzielnie. Badanie palpitacyjne pozwala ocenić stan piersi, ale trzeba wiedzieć, że możliwe do wykrycia są raczej zmiany większe, mające ok 1 cm. Nie zawsze jednak jest to metoda miarodajna, ponieważ guz może być zlokalizowany w głębi, niewyczuwalny przez dotyk. Zdarza się też, że budowa piersi (tkanki gruczołowej) nie pozwala na przeprowadzenie sprawnego badania.

Badania kliniczne
Gdzie się udać na badania? Często są organizowane przez placówki medyczne bezpłatne programy wczesnego wykrywania raka piersi, nadzorowane przez Ministerstwo Zdrowia. Można skorzystać też z mammobusów, w których tak samo przeprowadzane są badania w ramach prowadzonej akcji profilaktycznej. Oczywiście warto zajrzeć do dobrej kliniki w swoim mieście lub nieopodal miejsca zamieszkania. Musi być to ośrodek, skupiający najlepszych specjalistów, np. taki medycynadab.pl, ukierunkowany na diagnostykę i leczenie chorób kobiecych.

USG i mammografia to dwa uzupełniające się badania, pomagające wykryć zmiany w piersiach we wczesnym stadium, kiedy można je całkowicie wyleczyć. Pierwsze z nich to badanie nieinwazyjne, wykorzystujące ultradźwięki do badania piersi. USG lokalizuje zmiany, osiągające rozmiary od 3 do 5 mm. Do 30 roku życia powinno badać się piesi co dwa lata, a po trzydziestce, co rok.

Mammografia z kolei polega na wykonaniu serii zdjęć piersi przy użyciu promieniowania X. Wykonuje się je zazwyczaj u kobiet po 35 roku życia, których piersi nie mają już takiej gęstej tkankowej struktury i zakończył się u nich okres laktacji. Badanie jest bardzo dokładne - wykrywa różnego typu zmiany we wczesnym stadium oraz patologie sutka.

Co powinno skłaniać do wykonania badania?
Przede wszystkim tkliwość piersi po zakończeniu okresu oraz zlokalizowanie zgrubienia podczas badania palpitacyjnego. Sygnałem ostrzegawczym jest także wyciekający z sutka płyn po jego uciśnięciu oraz zmiana koloru znamion na piersiach. Oczywiście nie należy wpadać w panikę, gdy zaobserwuje się u siebie np. jakieś zgrubienie, ponieważ większość z nich to zwykłe gruczolaki lub torbiele.


powrót na górę