Menu
logo tjk main

UWAGA!!! Zaginęła!!! Jak nam pomoże Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych Fundacja Itaka - Strona 5

UWAGA!!! Zaginęła!!! Jak nam pomoże Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych Fundacja Itaka - Strona 5 Foto: zaginieni.pl

Więc jak to jest, że nastolatek decyduje się na taki przełom, gdzie ucieka i gdzie nocuje w tym czasie bez pieniędzy i bez jakiegokolwiek pomysłu na to wszystko? „Nastolatki najczęściej uciekają do dużych miast, albo latem nad morze. Nocują na dworcach. Poznają ludzi, wydaje im się że to będzie taka dobra zabawa a okazuje się zupełnie inaczej”

Fundacja przestrzega przed takim zachowaniem i ucieczkami, a jeśli taka sytuacja się już zdarzyła proponuje kontakt z infolinią w sprawie zaginionego dziecka i nastolatka - 116 000. W takich chwilach warto zwrócić się po poradę, często o pomoc. Nie jest łatwo wybrnąć z danej sytuacji w jakiej się znaleźliśmy i jeśli ktoś wychodzi naprzeciw, chce pomóc - skorzystajmy.

„Często zdarzają się telefony właśnie od nastolatków, którzy chcą wrócić do domu, ale nie wiedzą jak. Nie wiedzą czy rodzice nie będą się gniewać, czy nie będzie awantury, czy nie będzie lania, jaka to będzie kara. My jako Fundacja prowadzimy mediacje, między rodziną a nastolatkami”

I co w takim momencie radzicie nastolatkom kiedy dzwonią?

„Wrócić do domu, skontaktować się z rodziną. Jeśli uznajemy, że jest to problem leżący w rodzinie (np. patologiczna rodzina), to wtedy proponujemy zgłoszenie się do ośrodka. Pomagamy w nawiązaniu kontaktu z takim miejscem, podtrzymujemy kontakt z takim nastolatkiem, nie pozostawiamy go samemu sobie, bo to jest przecież dziecko”

Pieniądze. Kiedy ich nie ma jest źle i niedobrze, kiedy ich potrzeba, robi się wiele aby je zdobyć. Są przecież sytuacje, kiedy dziecko, nawet dorosły dzwoni z prośbą o pomoc, gdyż nie ma za co wrócić do domu, jego rodziny nie stać, jest w kryzysowej sytuacji i położeniowej i materialnej, możliwe że dzwoni na darmową infolinię, bo może ktoś mu pomoże? Fundacja mówi krótko: „nie zapewniamy pomocy finansowej, bo nas na to nie stać - po prostu”

Według Pani Izabeli Jezierskiej-Świergiel zdarzają się sytuacje, kiedy dzwoni ktoś z za granicy z prośbą o pomoc, wtedy zwracamy się z prośbą do konsulatu o pomoc w sfinansowaniu podróży powrotnej takiej osoby. Często również sam rodzic decyduje się na podróż nawet na drugi koniec globu, by spotkać się z dzieckiem i zabrać do domu.

Bardzo łatwym, szybkim i przede wszystkim dostępnym źródłem kontaktu jest Internet.On, jako medium jest niebezpiecznym źródłem zawierania nowych znajomości, gdyż często nie wiemy z kim mamy do czynienia w rzeczywistości. Ciepłe słowa, komplementy i kilka zdjęć w różnych pozach nie od razu weryfikuje daną osobę. Niestety nie wszyscy o tym wiemy, a co za tym idzie - wielu się na to łapie. Coraz częstszą przyczyną zaginięć są wszelkie działania w Internecie i zawieranie nowych znajomości, by później spotkać się w tzw. realu. Szczególnie młode dziewczęta dotyka ten problem, ponieważ czasem w swej naiwności godzą się na spotkania z obcym „Kobieta nawiązuje kontakt z kimś przez Internet i umawia się na spotkanie, jest proszona, aby nikogo o tym fakcie nie informować, bo np. pan jest troszkę starszy. Z jakiegoś powodu jest proszona, aby wymknęła się z domu, nie mówiła rodzicom, np. o 22 na przystanku autobusowym albo gdzieś za rogiem i słuch po niej ginie”

Przykra sytuacja, niestety często niezależna od nich samych. Warto jest więc zainteresować się, co nasze dziecko robi w wolnych chwilach kiedy przesiaduje przed komputerem, warto jest więc rozmawiać z nim o tym, czy kogoś poznało, kiedy, jak długo czatują, ale i też przestrzegać przed takimi sytuacjami oraz mimo cierpienia i zaskoczenia nastolatka ukazać takie sytuacje w rzeczywistości, że takie historie się zdarzają i jakie są tego konsekwencje.

Z doświadczenia wiem, że nie każdy rodzic potrafi rozmawiać z dzieckiem, i nie każde dziecko z rodzicem. Jeden bunt powoduje kolejny i tym samym rodzic nie potrafi dotrzeć do dziecka. Wiem również jak dużo osób po prostu nie potrafi posługiwać się nowoczesnymi komunikatorami czy nie potrafi sprawdzić historii przeglądarki, która może nam wiele pomóc nawet jak zostanie skasowana. „Warto się zainteresować z kim nastolatka utrzymuje kontakt, bo może zdarzyć się tak, że jesteśmy przekonani że dziecko śpi we własnym łóżku, a rano okazuje się, że go nie ma, i w trakcie poszukiwań wychodzą na jaw jakieś ukrywane kontakty mailowe, smsowe, potajemne spotkania i kończy się to tragicznie” - Potwierdza Pani Izabela dodając, że Fundacja prowadzi aktywne działania w Internecie, sprawdzając co się tam dzieje, kontaktując się ze znajomymi z facebooka czy naszej-klasy osób zaginionych oraz wysyłając do nich komunikaty. Wspomnę również, iż niebawem dostępne będą aplikacje: mobilna i internetowa, która po ściągnięciu na smartfon lub facebook pomoże szybko i łatwo udostępnić komunikaty o zaginięciu wraz ze zdjęciem takiej osoby.
(Strona 5 z 6)

Nie masz uprawnień do komentowania