Menu

logo tjk main 

Zaburzenia psychiczne problemem współczesnego społeczeństwa?

Zaburzenia psychiczne problemem współczesnego społeczeństwa?
XXI wiek to czas niespotykanych do tej pory możliwości i nieosiągalnego jeszcze do niedawna rozwoju. Obecnie dość często można usłyszeć pogląd, iż wygodne warunki życia i brak realnych zagrożeń nie są, jak by się zdawało, wyłącznie źródłem naszego dobrostanu, ale wręcz przeciwnie, mogą wpływać na wzrost chorób i zaburzeń psychicznych. Pojawia się zatem pytanie czy oznacza to, że nadmiar poczucia bezpieczeństwa i potencjalnych dróg do wyboru sprawia nam problem? Prawda wydaje się być nieco inna i bardziej złożona. Wątpliwości rozwiewają specjaliści z www.dialog-koszalin.pl.

Problemy dzisiejszego świata
Obecnie stoimy przed paradoksem wolnego wyboru: z jednej strony nigdy wcześniej człowiek nie miał takiej dowolności w obraniu ścieżki życiowej, drogi kształcenia, światopoglądu, religii, czy wyglądu. Już dzieciom mówi się, że zostaną, kim tylko chcą. Z drugiej strony znajdujemy się pod ogromną presją, aby dążyć do doskonałości w każdym aspekcie życia. Wolność, owszem, lecz w jej ramach musisz być wykształcony, mieć wybielone zęby, profil na określonym portalu społecznościowym, modne hobby i zasłużyć w tym wszystkim na aprobatę otoczenia. Otrzymujemy niespójne komunikaty już od wczesnego dzieciństwa, co może powodować późniejsze poczucie zagubienia.

Spory wpływ ma na to dynamiczny rozwój globalnej, masowej kultury. To jej przekaz w ogromnym stopniu kształtuje postrzeganie świata, piękna i siebie. Szczególnie dotyczy to domów, gdzie zapracowani rodzice nie poświęcają wystarczającej uwagi swoim pociechom, więc te czerpią wzorce z niekoniecznie odpowiednich treści. Nasza „wielka popkultura” może być bowiem bardzo destrukcyjna. Pokazuje nienaturalnych, idealnych i zoperowanych ludzi i pogardę dla wszystkiego, co spokojne, zwyczajne, czy “normalne”. A równowaga jest nieodłącznym elementem zdrowia psychicznego.

Akcja ratunkowa
Ze względu na duże zmiany w świecie, szczególnie kulturowe oraz obyczajowe, coraz młodsi ludzie stykają się z rzeczami niegdyś dotykającymi i martwiącymi tylko dorosłych. Wydawałoby się, że przyczyni się to do szybszego procesu dojrzewania. Paradoksalnie eksperci i badacze tej tematyki donoszą, że proces ten wydłuża się we współczesnym społeczeństwie i trwa mniej więcej do 30 roku życia. Niemniej młodzi ludzie są coraz częściej konfrontowani z wygórowanymi oczekiwaniami otaczającej ich rzeczywistości. Oczekiwaniami, którym nie są w stanie sprostać. Generuje to mnóstwo wewnętrznego napięcia, lęku, frustracji i poczucia braku panowania nad swoim życiem. Jeśli trudności te nie będą umiejętnie rozwiązywane, mogą doprowadzić do wielu negatywnych konsekwencji, które będą miały realne przełożenie na zaburzenia w funkcjonowaniu danej osoby. Pomóc może rodzina, przyjaciele, czy inni otaczający nas ludzie tworzący tzw. sieć wsparcia społecznego. Niekiedy jednak nie jest to wystarczające i dobrze jest poprosić o konsultację specjalistę, który z profesjonalnego punktu widzenia oceni, jaka forma wsparcia, pomocy czy też leczenia będzie najbardziej odpowiednia dla osoby potrzebującej.

Pacjenci często oczekują gotowej recepty na życie. Tymczasem terapeutę trzeba potraktować jak tymczasowego gościa w swoim świecie, nie zaś stały element, który już zawsze będzie nas podtrzymywał. Terapeuta nie weźmie odpowiedzialności za nasze decyzje, jednak będzie towarzyszył w procesie nauki tej umiejętności tak długo, aż sami będziemy gotowi dokonywać dojrzałych zmian w naszej rzeczywistości. Nie powie nam, co mamy robić, lecz pomoże zrozumieć, czego w głębi duszy tak naprawdę pragniemy.

Kompleksowa pomoc
Podejmując decyzję o terapii, ważne jest odpowiednie rozeznanie problemu i dobranie do niego potrzebnych środków. Wielowymiarowa i rzetelnie przeprowadzona diagnoza daje większe szanse na poradzenie sobie z trudnościami. Ludzka psychika jest bardzo skomplikowana, wymaga zatem nadzwyczajnego traktowania. Czasem, potrzebna jest współpraca specjalistów: terapeuty z psychiatrą, coachem, seksuologiem. Dobre gabinety terapeutyczne oferują kompleksową pomoc, a zatem wszystkich profesjonalistów w jednym miejscu. Ich założeniem jest maksymalne ułatwienie procesu zdrowienia, a do tego są niezbędne dobre i przyjazne warunki oraz zaangażowanie i współpraca, które oferuje Ośrodek Dialog w Koszalinie.
powrót na górę