Menu
logo tjk main

Silnik benzynowy czy diesel - czym sugerować się wybierając napęd auta?

Silnik benzynowy czy diesel - czym sugerować się wybierając napęd auta?
Spadające ceny paliw mogą być zachętą do zakupu własnego samochodu, wciąż jednak oprócz kwestii związanych z wyborem odpowiedniej marki i modelu równie ważną kwestią pozostaje pojemność i rodzaj silnika. Skutki tej decyzji będziemy odczuwać przez cały okres eksploatacji - różnica tkwi bowiem nie tylko w kosztach tankowania, ale też m.in. cenach części zamiennych.

Czynników wpływających na wybór samochodu jest bardzo dużo - począwszy od możliwości finansowych po indywidualne upodobania i preferencje kierowcy. Z perspektywy przyszłego właściciela istotnym kryterium jest oczywiście cena, na którą składają się zarówno cena pojazdu, jak i koszty jego eksploatacji: tankowania i napraw. Te ostatnie będą szczególnie ważne dla osób, które planują kupić auto na kredyt, z uwagi na dodatkowe koszty związane z jego spłatą.

Tańsze tankowanie
Wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie możemy spodziewać się kolejnych obniżek cen paliw. Według prognoz w tym roku za litr benzyny i oleju napędowego zapłacimy mniej niż 4 złote. Nadal bezkonkurencyjny pozostanie gaz - z ceną poniżej 2 zł. Na razie eksperci nie przewidują zmiany tego kierunku - to optymistyczna wiadomość dla kierowców oraz dobry znak dla rynku motoryzacyjnego.

Dla kogo diesel?
Silnik na olej napędowy to dobre rozwiązanie dla „długodystansowców”. Ten rodzaj napędu najlepiej sprawdza się w przypadku kierowców pokonujących duże dystanse poza miastem, sięgające 30-40 tysięcy km rocznie. Ma to znaczenie nie tylko ze względu na spalanie i oszczędność paliwa, ale też prawidłowe działanie silnika. Ze względu na niektóre elementy budowy silników diesla (np. filtr cząsteczek stałych), samochód podczas jazdy w mieście narażony jest na częstsze awarie. Decydując się na ten rodzaj napędu trzeba zatem liczyć się z wyższymi niż w przypadku silników benzynowych kosztami napraw.

Benzyna na krótsze dystanse
Silnik benzynowy to rozsądny wybór do jazdy w mieście i dla „okazyjnych” kierowców - czynnikiem często determinującym wybór takiego silnika jest także dużo niższa cena zakupu samochodu. Mimo wyższego spalania w porównaniu z dieslami napęd benzynowy ma swoje zalety - to rozsądne rozwiązanie dla krótszych tras i do jazdy po mieście, gdzie zdecydowanie gorzej sprawdza się silnik wysokoprężny. Wyższą cenę paliwa na pewno zrekompensują tańsze części, poza tym w autach z silnikiem benzynowym możliwe jest założenie instalacji LPG. Nawet jeśli spalanie gazu jest większe niż zużycie benzyny, to i tak koszt tankowania jest niższy w porównaniu z olejem napędowym.

Utrzymanie samochodu jest kosztowne, dlatego oszczędności warto poszukać już na etapie finansowania takiej inwestycji. W tej sytuacji korzystnym rozwiązaniem może okazać się wybór auta na kredyt. Nowoczesne produkty pozwalają nie tylko na zakup lepiej wyposażonego samochodu, ale też wygodne sfinansowanie ubezpieczenia czy pakietów serwisowych w ramach rat kredytu.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Bardzo prosimy o niezamieszczanie w treści komentarza wszelkiej formy reklamy (która jest traktowana wtedy jako darmowa) na naszym portalu tojakobieta.pl tj. - adres strony www, e-mail, telefon, wszelkie inne dane kontaktowe. W przypadku niezastosowania się do wyżej wymienionego komunikatu oraz działań mających na celu obejście naszej prośby, będziemy zmuszeni wyciągnąć konsekwencje prawne odnośnie zarzutu bezprawnego zamieszczania darmowej reklamy. Wszelka reklama na naszym portalu jest ODPŁATNA.


Kod antyspamowy
Odśwież