Menu
logo tjk main

Techniki manipulacji. UWAGA!! Czytasz na własną odpowiedzialność!

Techniki manipulacji. UWAGA!! Czytasz na własną odpowiedzialność!

Manipulacja - słowo najczęściej odbierane negatywnie. Czy zastanawiałaś się kiedyś dlaczego ? Co właściwie kryje jego znaczenie? W jaki sposób ludzie manipulują Tobą?

Stosowana jest ona już od wieków, jednak od początku XX wykorzystywana niemal na każdym kroku, w reklamach, polityce często niezauważana.

Znanych jest kilkanaście skutecznych technik manipulacji. W tym artykule opisze tylko kilka z nich, ponieważ jest to bardzo obszerny temat.

To może FOCH?
Chyba każda z nas zna tą metodę. Dobrze wiemy, że podczas sprzeczki cisza działa na mężczyznę jak płachta na byka, jednak po jakimś czasie sam przyjdzie z przeprosinami (zazwyczaj nawet nie wie za co). Dlaczego? Dzieje się tak, ponieważ odrzucony człowiek czuje się bezwartościowy i zapomniany. W końcu w wyniku desperacji podejmie kilkanaście prób załagodzenia sporu. Obrona przed tą sztuczką jest równie prosta i banalna jak ona sama, czyli ignorowanie. Jak mówi przysłowie: „Kto mieczem wojuje, od miecza ginie”.

Uwikłanie w dialog
W sobotę wybrałam się do centrum handlowego. W pewnym momencie zaczepiła mnie kobieta, zapytała się gdzie najczęściej kupuję perfumy. Okazało się że ta pani robi zakupy w tym samym sklepie, oraz używa tego samego zapachu co ja. Nawiązałyśmy miłą rozmowę, łączyło nas mnóstwo rzeczy. Po chwili przedstawiła mi ofertę firmy kosmetycznej. Kupiłam od niej trzy kremy i tusz do rzęs.” Zuza (21 lat)

Istotą tej techniki jest wzbudzenie u „ofiary” zaufania, takiego jakim darzy się „starego kumpla”.
Zuza padła ofiarą tej sztuczki. Im większa sympatia, tym większa uległość. Kobieta starała się by rozmowa przebiegała w sposób „gładki”, Zuza poczuła jakby znały się już od kilku lat. Nie zastanawiając się kupiła kosmetyki.

Uwaga! Tajne!
Kolejną zasadę zastosowałam w tytule artykułu - UWAGA!! Czytasz na własną odpowiedzialność!”. Najprawdopodobniej wzbudziłam tym stwierdzeniem Twoją ciekawość, która skłoniła Cię do przeczytania tego tekstu. Słowa takie jak „Tajne”, „Dla wybranych”, „Niebezpieczne” budzą w nas zainteresowanie i poczucie pewnego przywileju, myślimy sobie: „Ja to widzę a inni nie”. Jest to tzw. Reguła niedostępności, czyli niedostępne = cenne.

A co to właściwie NLP?
Znani w USA, i coraz bardziej doceniani w Polsce trenerzy NLP (NeuroLingwistyczne Programowanie), uczą w jaki sposób świadomie używać manipulacji m.in. w biznesie. Pokazują jak odpowiednio dobrać wyrazy, aby przekonać do siebie słuchacza. Inaczej mówiąc, uczą jak wpłynąć na podświadomość.

Podświadomość?
Nasz mózg działa w dwóch sferach: świadomej i podświadomej. „Świadoma” część zdania jest najczęściej przez nas zauważana, wiemy kiedy zdanie jest prawdziwe a kiedy fałszywe. Natomiast „podświadoma” część jest bardziej skomplikowana i nie zawsze prawidłowo odczytuje sens wypowiedzi.

Zastosujmy teraz teorie w praktyce.
Zastanówmy się wspólnie nad znanym wszystkim, krótkim słowem NIE. Musisz wiedzieć, że Twoja podświadomość go nie akceptuje.

Aby Ci to udowodnić, przeczytaj powoli i spokojnie poniższe zdania:
Nie myśl teraz o drzewie.
Nie myśl teraz o niebieskim.

Większość osób powie, że pierwszą rzeczą jaką sobie wyobrazili był obraz drzewa, oraz „czegoś” niebieskiego, mimo że napisałam aby o tym NIE myśleli.

Ich podświadomy mózg odczytał tylko:
Myśl teraz o drzewie.
Myśl teraz o niebieskim.
Ciekawe? A to dopiero początek...Słowa takie jak: „ALE”, „SPRÓBUJ”, „POMIMO”, także mają ukryte właściwości.

Doświadczeni „manipulatorzy” wykorzystują tę wiedzę na każdym kroku, dlatego często padamy ich ofiarą. Umiejętnie dobrane wyrazy potrafią zdziałać cuda.

(Strona 1 z 2)

Dodaj komentarz

UWAGA!
Bardzo prosimy o niezamieszczanie w treści komentarza wszelkiej formy reklamy (która jest traktowana wtedy jako darmowa) na naszym portalu tojakobieta.pl tj. - adres strony www, e-mail, telefon, wszelkie inne dane kontaktowe. W przypadku niezastosowania się do wyżej wymienionego komunikatu oraz działań mających na celu obejście naszej prośby, będziemy zmuszeni wyciągnąć konsekwencje prawne odnośnie zarzutu bezprawnego zamieszczania darmowej reklamy. Wszelka reklama na naszym portalu jest ODPŁATNA.


Kod antyspamowy
Odśwież