Menu

logo tjk main 

Gdzie na wakacje? POLSKA POŁUDNIOWA cz.4

Gdzie na wakacje? POLSKA POŁUDNIOWA cz.4

Ostatni region Polski to południe, które przyciąga turystów szczególnie pięknymi górami, lecz pamiętajmy, że nie tylko z tego słynie...

 

Jednym z najmniejszych województw kraju jest województwo opolskie. Oprócz podziwiania przepięknych pejzażów, pamiętać należy o zabytkowej architekturze. Opolszczyzna może pochwalić się doskonałym przygotowaniem bazy noclegowej i infrastruktury turystycznej – każdy turysta wyjedzie stąd wypoczęty i w pełni zrelaksowany. Opole i jego okolice otwierają się szczególnie na turystykę motywacyjną. Któż by nie chciał swój urlop spędzić na łonie natury otoczony krajobrazem gór Opawskich. Dla bardziej aktywnych przygotowane zostały specjalne szlaki piesze jak i rowerowe. Wybierające się na wakacje rodziny z dziećmi koniecznie muszą odwiedzić Dinopark w Krasiejowie, gdzie nie tylko zobaczą szczątki wymarłych dinozaurów, ale także będą mogli przyjrzeć się z bliska pracy archeologów, którzy prowadzą wykopaliska na terenie parku. Rogów Opolski poszczycić się może przepięknym zamkiem, natomiast pałac z XVIII wieku zobaczymy w Kamieniu Śląskim. Tak jak wszędzie bardzo cennymi zabytkami jest architektura sakralna, która także na ziemiach opolskich odkrywa swoje piękne uroki. A z czym mi przede wszystkim kojarzy się to województwo? Z Opolem i corocznym Festiwalem Piosenki Polskiej, który w tym roku odbywa się 10 i 11 czerwca.

 

"Śląskie. Pozytywna energia." Takim hasłem reklamuje się jedno z najciekawszych województw. Tutejsi mieszkańcy zarażają nas swoją pozytywną energią ze specyficznym poczuciem humoru. Katowice, Bielsko – Biała, Wisła, Chorzów, Częstochowa, Bytom, Gliwice, Piekary Śląskie, Szczyrk i wiele innych dużych miast, kojarzą mi się przede wszystkim z górnictwem i pięknem otoczenia miejskiego i naturalnego. Praca w kopalni to główne źródło utrzymania Ślązaków. Jednak z czasem te okolice zaczęły nie tylko przyciągać ludzi zainteresowanych pracą lecz również zwykłych turystów. Śląskie kopalnie stały się głównymi atrakcjami turystycznymi. Kopalnie, w których złoża węgla się skończyły, przeobrażają się w podziemne muzea. Pamiętajmy, że będąc na Śląsku koniecznie musimy odwiedzić Częstochowę – miejsce pielgrzymkowe, gdzie zobaczymy na własne oczy klasztor Ojców Paulinów na Jasnej Górze i piękny obraz Czarnej Madonny, który oglądają codziennie miliony ludzi z całego świata.

 

Stolica województwa małopolskiego – magiczny Kraków. To on skupia na sobie największą uwagę, przyciąga nas swoją historią, a szczególnie zabytkami i to tutaj śpiewane są największe hity największych polskich gwiazd, a ostatnimi czasy staje się znany poprzez ciągnące się afery polityczne. Jednak nic nas nie powstrzyma, aby nie pojechać i nie zobaczyć na własne oczy cudów architektury. Kraków to kwintesencja polskiej sztuki: Wawel, kościół Mariacki, rynek główny, bazylika św. Trójcy, zabytkowe kamienice, Barbakan, Kazimierz, Collegium Maius, kościół Karmelitów, kopalnia soli w Wieliczce... Słowa nie wystarczą aby opisać piękno – musicie koniecznie sami zobaczyć te miejsca! Jeśli wybieracie się w małopolskie góry zajrzyjcie do zimowej stolicy Polski – Zakopanego. Znajdzie się tu coś nie tylko dla miłośników sportów zimowych. Turyści, którzy przyjeżdżają latem mogą zdobywać szczyty górskie pieszo lub korzystając z kolejek linowych. Natomiast na wieczorny spacer polecam Krupówki gdzie oprócz wspaniałych tradycyjnych restauracji możecie z bliska zobaczyć kamieniczki, a jak będziecie mieć szczęście – zrobić sobie zdjęcie z białym zakopiańskim niedźwiedziem!

 

Wrota województwa podkarpackiego stoją przed nami otworem. Podkarpackie wita nas malowniczymi pejzażami, które ukształtowały się wraz z biegiem czasu pod wpływem walorów kulturowych. Ciekawą atrakcją turystyczną tego regionu jest arboretum w Bolestraszycach, pierwszy taki obiekt znajdujący się na południu Polski o powierzchni ponad 300 hektarów. Powstało ono na bazie ogrodów krajobrazowych. Do obiektu należą również fortyfikacje ziemne zamku z XVI wieku. Można tutaj obejrzeć okazałe lipy i aleje leszczynowe, kolekcje świerkowe z ubiegłego wieku, zniszczone cisy i zadrzewienia wiązowe oraz wejść do przynależącego do arboretum muzeum przyrodniczego. Województwo podkarpackie skupia się głównie na bogactwie naturalnym, ale zabytkami które warto również zobaczyć z bliska jest Baranów Sandomierski. To jeden z najpiękniejszych kompleksów zamkowych w Polsce. Natomiast w Rzeszowie czeka na nas dawny zamek Bastionowy. Kolejny okazały zamek i jedną z największych twierdz w Europie możemy zwiedzić w Przemyślu. Warto tutaj zwrócić uwagę na infrastrukturę wojskową, w której w skład wchodzą strzelnice, koszary, magazyny i inne, a które są dostępne dla zwiedzających.

 

Pisząc kolejne części "Gdzie na wakacje?" wiele się dowiedziałam i "poznałam" miejsca, o których wcześniej nawet nie słyszałam. Dzięki temu nabrałam większej ochoty na poznawanie najskrytszych zakątków naszego pięknego kraju. Już teraz mam pierwsze plany na spędzenie letnich dni. Mam nadzieję, że dzięki moim wskazówkom zaplanujecie sobie idealne wakacje! Powodzenia!

 

 

Paulina Dorna
Studentka Turystyki i Rekreacji w Poznaniu

powrót na górę

Komentarze

0
ayumi
11 lat temu
Bielsko-Biała może i leży na Śląsku, ale tak na prawdę to w Beskidach, i tutaj nie ma kopalni. Gorąco polecam za to Szyndzielnię, na którą można wyjechać kolejką linową, lub iść spacerkiem. Mamy tu bardzo ładny zamek, starówkę oraz wiele innych pięknych miejsc, przede wszystkim jest stąd wyjście na wiele szczytów.
Like Like Cytować