Menu
logo tjk main

Sarbinowo

Sarbinowo

Wypoczynek, relaks, rozrywka, cisza, odprężenie. To wszystko odnalazłam w małej i urokliwej miejscowości nadmorskiej. To miejsce stało się nie tylko moją ostoją spokoju, ale także tematem mojej pracy licencjackiej. Tutaj poznałam wspaniałych ludzi, do których z chęcią często powracam. A wspomnienia związane z tym miejscem nie pozwolą mi nigdy o nim zapomnieć!

Zapraszam Was na wakacje do SARBINOWA!

 

Sarbinowo jest jedną z najpiękniejszych i najatrakcyjniejszych miejscowości gminy Mielno leżąca u skraju Morza Bałtyckiego. Jest to niewielka wieś w województwie Zachodniopomorskim licząca ponad 600 stałych mieszkańców. Leży ona pomiędzy Gąskami a Chłopami i jest oddalona o około 8 km od miejscowości Mielno, a 21 km od miasta Koszalin. Leży tuż przy samej wydmie i promenadzie, która prowadzi wzdłuż centrum miejscowości. Możemy tutaj podziwiać wiele odrestaurowanych budynków przedwojennych, a także jeszcze więcej nowych zabudowań i obiektów noclegowych takich jak pensjonaty, ośrodki rehabilitacyjne, domki letniskowe, hotele czy nowoczesne wille itp.

Tuż przy wjeździe do centrum przy ulicy Nadmorskiej 17 znajduje się jedna z najstarszych i bardzo cennych budowli w Sarbinowie. Jest to odrestaurowany, neogotycki kościół parafialny z 1856 roku pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Został on wzniesiony na miejscu zagrożonej konstrukcyjnie świątyni, której pozostałości muru zostały wbudowane w kościół. Kościółek jest zbudowany na planie ośmiokąta z wysoką wieżą, a w murach widnieją przepiękne witraże w ostrołukowych oknach. Podczas uroczystości kościelnych rozbrzmiewają organy wykonane przez znaną markę CF Völkner - Dünnow z XIX wieku. 15 sierpnia podczas odpustu kiedy jest tu organizowany festyn przybywa tysiące wiernych i turystów podziwiać przepiękne wnętrze kościoła. Są tutaj również organizowane liczne koncerty organowe, chórów czy śpiewaków operowych.

 

Jeszcze całkiem niedawno istniała tutaj przystań rybacka. Jednak w tej chwili rybołówstwem zajmuje się tylko dwóch rybaków na jednej łodzi. Dla wczasowiczów stanowi to swoisty folklor, którzy bardzo chętnie kupują świeżą rybkę prosto z morza.

Wśród atrakcji, z których możemy skorzystać w Sarbinowie jest Mini Zoo prowadzone na jednym z wielu gospodarstw agroturystycznych. Znajduje się ono na terenie ośrodka "Eden" (Sarbinowo 1) przy drodze powiatowej zaraz za skrzyżowaniem Będzino - Sarbinowo w stronę Gąsek. Na specjalnie przygotowanym terenie, pełnym zieleni i zabezpieczonym ogrodzeniem, w zbudowanych z korowej obrzynki szałasach możemy zobaczyć najróżniejsze odmiany zwierząt hodowlanych takich jak: chomiki, myszki, pawie, kozy, gołębie, indyki, gęsi, kaczki, strusie, bażanty, świnki wietnamskie, dziki, kury ozdobne, króliki miniaturki. A dla miłośników jazdy konnej przy ulicy Południowej znajduje się niewielka stadnina koni. Tutaj pod okiem instruktorów można ćwiczyć swoje umiejętności.

Podczas sezonu letniego na plaży w Sarbinowie rozstawione są dwa stanowiska ratownicze. W określonych godzinach nad bezpieczeństwem kąpiących się czuwają wysoko wykwalifikowani ratownicy WOPR, którzy mają do dyspozycji nowoczesny sprzęt. Kąpieliska w gminie Mielno należą do najlepiej zabezpieczonych i strzeżonych w całym kraju, dlatego zajmują wysokie miejsca w rankingach ogólnopolskich.

 

Jednym z wielu, a zarazem najważniejszym walorem miejscowości jest morska woda, środowisko naturalne i specyficzny klimat. Morska woda, bogata w sól jest bardzo czysta i nie skażona szkodliwymi substancjami. Sarbinowo jest oznaczone czterema gwiazdkami na pięć, które oznaczają poziom czystości wód w tym obszarze. Typowo letniskowa miejscowość nadmorska kusi przede wszystkim bezpieczną, czystą plażą i drobnoziarnistym piaskiem lśniącym w słońcu. Mimo to, jest to dość kamienista plaża jednak chodzenie po niej boso wspomaga krążenie i jest wspaniałym peelingiem. Bardzo ważnymi elementami morskiego powietrza, które korzystnie oddziałują na organizm, jest sól morska i jod (wskazany dla osób z problemami tarczycy). Jest to tak zwany aerozol, który powstaje w wyniku uderzenia fal o ląd, ale również w procesie parowania. Wydobywają się wówczas cząsteczki chlorków, jodu, ozonu i innych a wiatr przywieje znad wydm lecznicze olejki eteryczne. Te czynniki bardzo dobrze wpływają na drogi oddechowe, a także obniżą ciśnienie i uspokoją. Na terenie sołectwa jak i całej gminy znajdują się również złoża glinki zielonej oraz ciepłe źródła.

 

 

Paulina Dorna
Studentka Turystyki i Rekreacji w Poznaniu

 

ZAPRASZAMY DO DOMU GOŚCINNEGO W SARBINOWIE!!!

Nowo wybudowany dom gościnny mieści się w cichej i spokojnej okolicy. Oferujemy pokoje dwu- i trzyosobowe. Pokoje są nowocześnie umeblowane z płaskimi telewizorami. W każdym pokoju dostępna jest łazienka z pełnym węzłem sanitarnym. Każdy pokój posiada własny balkon. Do dyspozycji gości są parawany i leżaki plażowe. Istnieje możliwość skorzystania z grilla na terenie działki. Parking dla zmotoryzowanych znajduje się na posesji, ale również i przed. Oferujemy też wypożyczenie rowerów.

Dom gościnny mieści się przy ulicy Polnej 11 w Sarbinowie.
Więcej informacji pod numerem telefonu 502 048 977
domgoscinny.sarbinowo@gmail.com

Ceny do negocjacji!!!
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

 

AKTUALIZACJA: styczeń 2012
NOWA STRONA INTERNETOWA!
Już od dziś możecie być na bieżąco z informacjami, nowościami i promocjami!
Koniecznie zajrzyjcie na naszą stronę i przejdźcie się wirtualnym spacerkiem po naszych pokojach! Czekamy na Was!
www.domgoscinny-sarbinowo.pl

ZAPRASZAMY NA FACEBOOKA! Kliknij "Lubię to!" i bądź na bieżąco!
http://www.facebook.com/Dom.Goscinny.Sarbinowo?sk=app_120188084701558

Dodaj komentarz

UWAGA!
Bardzo prosimy o niezamieszczanie w treści komentarza wszelkiej formy reklamy (która jest traktowana wtedy jako darmowa) na naszym portalu tojakobieta.pl tj. - adres strony www, e-mail, telefon, wszelkie inne dane kontaktowe. W przypadku niezastosowania się do wyżej wymienionego komunikatu oraz działań mających na celu obejście naszej prośby, będziemy zmuszeni wyciągnąć konsekwencje prawne odnośnie zarzutu bezprawnego zamieszczania darmowej reklamy. Wszelka reklama na naszym portalu jest ODPŁATNA.


Kod antyspamowy
Odśwież