Menu
logo tjk main

Czas (nie)wolny

gazeta.pl Foto: gazeta.pl

Czasami zastanawiam się, co dzieje się z moim czasem wolnym. Pomimo tego, że nieodłącznie towarzyszy mi poczucie nierobienia niczego konstruktywnego, często łapię się na tym, że brakuje mi nawet godziny na spotkanie z przyjaciółmi. Przyglądając się baczniej problemowi zauważyłam, że duża część moich znajomych ma dokładnie takie same przemyślenia odnośnie siebie. Problem ten jest szeroko spotykany.


Co zatem robimy, kiedy nie uczymy się i nie pracujemy? I jaka jest recepta na poczucie odpowiedniego wykorzystania każdej chwili?

 

Aktualnie coraz częściej utwierdzam się w przekonaniu, że osoby, które mają ogrom obowiązków są o wiele lepiej zorganizowane niż te, które nie mają nawału zadań. Co więcej, potrafią znaleźć codziennie przynajmniej chwilę na to, co sprawia im przyjemność. Doskonale realizują się w swoich pasjach. Nie przytoczę tu żadnych wyników badań, ale myślę, że większość zgodziłaby się z moją tezą. Jakie zatem są przyczyny tego paradoksu? Dlaczego Ci, którzy teoretycznie posiadają mnóstwo czasu dla siebie, stwierdzają, że przecieka on im przez palce? Myślę, że problem tkwi w indywidualnych cechach charakteru.

 

Osoby pilne i ambitne uwielbiają wykonywać wszystko sprawnie i terminowo. Nie pozwalają sobie na myślenie typu: co się odwlecze, to nie uciecze lub co masz zrobić dziś, zrób pojutrze. Takie podejście sprzyja wygospodarowaniu chwil, które można później poświęcić na urzeczywistnianie swoich marzeń niezwiązanych z drogą zawodową. Musimy jednak pamiętać, że pojęcia relaksu czy hobby dla każdego oznaczają co innego. Pewna grupa osób może określić, że wypoczywa tylko i wyłącznie wtedy, gdy może zapomnieć o całym świecie i o wszystkich swoich zobowiązaniach. Inni stwierdzają, że odprężaja się, gdy pracują, bo praca może być przecież jednocześnie pasją. Każda z nas sama powinna zastanowić się, co daje jej radość i przy tym stworzyć osobisty plan zarządzania czasem. Trenerzy personalni zapewne udzieliliby nam kilku fachowych porad odnośnie tej kwestii, czy jednak zmieniliby nasze podejście i zwiększyli zapał do działania? Powinnyśmy zacząć od „wewnętrznej rewolucji”. Przestać myśleć o zmęczeniu i niechęci, a zastanowić się, co wydaje nam się interesujące. Pomocne może okazać się działanie w grupie. Mam tu na myśli zaangażownie przyjaciółek czy innych bliskich osób, we wspólne poszukiwania pasji. Taka forma jest często spotykana przy wprowadzaniu diety. Dwie kobiety, mające podobne cele są w stanie doskonale się zmotywować. Sukcesy ich poczynań mogą być nieporównywalnie większe niż w przypadku indywidualnych starań. Poza tym, jak mówi przysłowie: co dwie głowy, to nie jedna. Im więcej pomysłów, tym większe szanse na powodzenie.

 

Odkrycie w sobie miłości do konkretnej dziedziny i znalezienie hobby, które nas naprawdę wciągnie – to według mnie klucz do mobilizacji i lepszego zarządzania swoim życiem. Najważniejsze, żeby rozpocząć walkę ze swoimi wadami i przyzwyczajeniami. Nie przesiadywać godzinami w fotelu przed telewizorem, nie wpatrywać się w monitor komputera, ale dążyć do zrozumienia samej siebie, obserwować, co realnie daje nam satysfakcję i wywołuje przypływy radości. Nieustanne poszukiwania to jedyny sposób na spełnienie. Inspiracja może czekać wszędzie, nawet na sąsiedniej ulicy.

 

W kolejnym artykule zastanowię się nad tym, jaka forma wypełnienia wolnego czasu – skupienie na własnych zainteresowaniach czy współpraca i pomoc innym może dać więcej satysfakcji i lepiej wpłynąć na samorozwój.

 

Beata KAPUSTA, 21 l., studentka

 


 

1-12

 

Ten artykuł oraz wiele ciekawych innych przeczytasz w naszym
magazynie-miesięczniku TO JA KOBIETA. ZAPRASZAMY!

Dodaj komentarz

UWAGA!
Bardzo prosimy o niezamieszczanie w treści komentarza wszelkiej formy reklamy (która jest traktowana wtedy jako darmowa) na naszym portalu tojakobieta.pl tj. - adres strony www, e-mail, telefon, wszelkie inne dane kontaktowe. W przypadku niezastosowania się do wyżej wymienionego komunikatu oraz działań mających na celu obejście naszej prośby, będziemy zmuszeni wyciągnąć konsekwencje prawne odnośnie zarzutu bezprawnego zamieszczania darmowej reklamy. Wszelka reklama na naszym portalu jest ODPŁATNA.


Kod antyspamowy
Odśwież