Menu

logo tjk main 

Rozpalając grilla nie zapomnij o swojej wątrobie!

Rozpalając grilla nie zapomnij o swojej wątrobie!
Kwiecień i maj to zwykle początek sezonu grillowego. Tłuste karkówki, szaszłyki, a to wszystko zakrapiane piwem. To trudny okres dla wątroby. Co można zrobić, aby zapobiec dolegliwościom z nią związanych?

Zdradziecki grill
Do charakterystycznych schorzeń wątroby jest jej otłuszczenie. To najczęstsza choroba, która dotyka ten organ, na szczęście nie ma tak poważnych konsekwencji jak zwłóknienie czy marskość żółciowa bądź alkoholowa albo też zapalenia wątroby typu A bądź B. Wiele chorób jest spowodowanych długoletnim zażywaniem leków przeciwbólowych bądź antybiotyków. Należy pamiętać, że na co dzień zajmuje ona kluczową rolę w przemianie tłuszczu w organizmie. Zatem sezon wakacyjny i częste przesiadywanie przy grillu (mimo, że potrawy z niego są zdrowsze niż z patelni) jest dla wątroby nie lada wyzwaniem.

Poniżej kilka porad, jak uniknąć przykrych konsekwencji po zjedzeniu potraw z grilla:
Przed rozpaleniem grilla należy upewnić się, że jest dokładnie oczyszczony z pozostałości jedzenia i tłuszczów po poprzedniej biesiadzie.
1. Jakość mięsiwa i kiełbas kładzionych na grilla zwykle pozostawia wiele do życzenia. Zamiast karkówki, żeberek i naszprycowanej saletrą kiełbasy, lepiej zainwestować w dobrą wołowinę, kurczaka, indyka, ryby, a także warzywa i owoce. Z grilla dobrze smakują też sery kozie i owcze. W ten sposób organizmowi będą oszczędzone rakotwórcze nitrozaminy.
2. Warto dokonywać obróbki wstępnej mięsa przed położeniem jej na ruszt. Mięso podgrzane w piekarniku będzie mniej kapało. A zamarynowane (np. w piwie) zmniejsza stężenie związków rakotwórczych - od 10 do nawet 50% (w zależności od rodzaju trunku), marynaty z dodatkiem czosnku, cebuli i ziół powstrzymują uwalnianie szkodliwych wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych.
3. Do rozpalania grilla najlepiej używać węgla drzewnego bądź z drzew liściastych. Iglaste zawierają żywice uwalniające szkodliwe substancje podczas spalania, podobnie toksycznie działa drewno malowane, dykta, papier czy śmieci.
4. Aluminiowe talerze izolują mięso od węgla. Tłuszcz wytapiany z mięsa nie będzie spadał na węgiel i zmieniał się w szkodliwe związki przenikające przez pożywienie.
5. Warto również jak najczęściej przekręcać mięso, a wcześniej unikać robienia nakłuć (by nie wypływał sok). Co ważne, im krócej mięso przebywa nad ogniem, tym lepiej. Idealnie do tego sprawdzają się szaszłyki, dzięki którym mięso musi być rozporcjowane na małe kawałki.
6. Korzystanie z podpałki jest bardzo toksyczne. Jej opary mogą wywołać zatrucie i powodować senność, otępienie i bóle głowy. Aby związki estrów, alkoholi i destylatów ropy naftowej się ulotniły należy odczekać 20 minut, a do tego czasu nie powinno się kłaść mięsa na grillu. Zatem używanie tego “przyspieszacza” pozornie skraca czas pieczenia, a na dodatek bywa trujące.

Po czym poznać, że wątroba jest stłuszczona i obciążona?
Kiedy w komórkach wątrobowych znajduje się więcej niż 5% całkowitej masy wątroby mówimy o jej stłuszczeniu. Nie dzieje się tak po jednej posiadówce grillowej, ale w ciągu kilku lat można nabawić się stłuszczeniowego zapalenia wątroby, jej zwłóknienia i marskości. Ale już pojedynczy grill, którego konsekwencją jest zatrucie pokarmowe toksynami i bakteriami może przewlekle wiązać się z uszkodzeniem tego organu.

Odczuwanie bóli lub dyskomfortu w prawym nadbrzuszu, zmęczenie i osłabienie mogą byś sygnałami S.O.S. wysyłanymi przez wątrobę. Początkowo niespecyficzne, ale występujące po posiłku, z czasem coraz bardziej się nasilające, a nawet połączone z żółtaczką, najczęściej wynikają z niezdrowych nawyków żywieniowych i wątpliwej jakości jedzenia.

Niestety, wiele leków przyjmowanych przewlekle dodatkowo obciąża i uszkadza wątrobę. Metabolizm części z nich odbywa się w tym organie, a skład innych bezpośrednio niszczy jego komórki. Wymienić tutaj należy, poza specjalistycznymi preparatami, leki przeciwbólowe.

Jak chronić wątrobę? Jak odbudować ją, jeśli jest uszkodzona?
Po pierwsze, należy racjonalnie stosować leki takie jak antybiotyki, niektóre statyny czy pochodne sulfonamidów. Poza tym, kluczową rolę stanowi profilaktyka - ograniczenie alkoholu i używek, zmiana diety na zdrowszą, bogatszą w warzywa i ryby oraz mięsa gotowane na parze, serwowane w towarzystwie kasz (najlepiej jak najmniej przetworzonych).

Warto również sięgnąć po preparaty wspomagające prawidłowe funkcjonowanie wątroby. Zaliczyć można do nich Essetil Forte zawierający fosfolipidy (w tym cholinę), które wspierają regenerację i odbudowę komórek wątroby czy Raphatenal, który dzięki starannie dobranej kompozycji ekstraktów ostryżu, korzeni rzodkwi, liści mięty pieprzowej i karczocha wspiera prawidłowe funkcjonowanie wątroby oraz wspiera procesy trawienia. Kolejnym suplementem na wątrobę jest Essetil Complex, którego skład łączy fosfolipidy z ekstraktami z karczocha i korzenia rzodkwi, co stanowi idealne wsparcie dla obciążonego organu, a dodatkowo preparat zaspokaja zapotrzebowanie organizmu na witaminy z grupy B. Więcej informacji o tych preparatach na http://www.nordfarm.pl/regeneracja-watroby/.

W spożywaniu jedzenia z grilla warto zachować umiar (zwłaszcza w częstotliwości biesiadowania i ilości pokarmów przyjmowanych każdorazowo podczas nich) i stosować się do powyższych porad, dzięki którym łatwiej będzie ochronić wątrobę przed nieprzyjemnymi schorzeniami.
powrót na górę