Menu
logo tjk main

Zdrowa herbata, czyli zrób to sama!

Zdrowa herbata, czyli zrób to sama! Foto: blogspot.com
Problemy z trawieniem, cerą, rozdrażnienie. Od czasu do czasu każda z kobiet boryka się z takimi bądź podobnymi problemami. Czy konieczne jest łykanie pastylek? Okazuje się, że w wielu przypadkach wystarczy skomponować herbatę, która będzie nie tylko lecznicza, ale również smaczna.

W urodziny, imieniny, jubileusze bądź inne święta z reguły przyjmujemy wiele życzeń. Większość z nich dotyczy naszego zdrowia. Dlaczego warto troszczyć się o swoją formę wiadomo, jednak w dobie tabletek często zapominamy, że nasze prababcie doskonale potrafiły dbać o swoje samopoczucie bez suplementów diety i witamin. Jak można poradzić sobie z codziennymi dolegliwościami? Wystarczy sięgnąć do podstawowej wiedzy albo jednego z wielu zielników, żeby dowiedzieć się co może nam pomóc.

Jedzenie to pokusa, której trudno się oprzeć. Zdarza się, że żałujemy nadmiernego obżarstwa i czujemy, że żołądek odmawia nam posłuszeństwa. Wtedy można sięgnąć po herbatę z mięty. Wspomaga ona trawienie i działa rozkurczająco, dlatego jest doskonałym środkiem łagodzącym objawy przejedzenia oraz kolki jelitowej. Jej uprawa nie jest wymagająca, więc można śmiało posadzić ją w skrzynce w kuchni bądź na balkonie. Jeśli jesteśmy już szczęśliwymi posiadaczami świeżej mięty, możemy w prosty sposób zrobić herbatę. Wystarczy zerwać kilka listków i opłukać. Następnie włożyć do szklanki, kubka lub innego ulubionego naczynia z którego pijemy napoje i zalać wrzątkiem. Zaparzamy pod przykryciem 10-15 minut i gotowe. Prawda, że proste?

Zostając przy roślinach łatwo dostępnych i zielonych warto sięgnąć po pokrzywę. Wielu z nas nie kojarzy się ona zbyt dobrze ze względu na poparzenia jakich doznaje się, gdy roślina ta dotknie skóry. Jeśli ktoś raz wpadł w pokrzywy nie zapomni zbyt szybko, jak taka przygoda potrafi być bolesna. Jeśli jednak przyrządzimy z pokrzywy herbatę, okazuje się być skarbnicą witamin oraz pomaga w leczeniu wielu dolegliwości. Ma właściwości moczopędne dlatego zalecana jest osobom, które mają problemy z kamicą nerkową, a także kobietom w okresie poporodowym, gdyż pomaga powrócić do dawnej sylwetki. Zawiera dużo witamin oraz fosfor, magnez, krzem i wapń, dzięki czemu wpływa pozytywnie na kondycje włosów i paznokci. Jeśli znajdziemy pokrzywę warto zebrać jej liście (dla bezpieczeństwa w rękawiczkach). Można ją również zasuszyć na później. Przed zrobieniem herbaty liście rozdrabniamy a następnie zalewamy wrzątkiem w proporcjach jedna mała łyżka pokrzywy na szklankę wody. Świeże liście powinno się parzyć około 1 minuty, zaś suszone od 2-3 minut. Dla osiągnięcia lepszych efektów leczniczych polecane jest picie tak przyrządzonego napoju na czczo.

W podobny sposób przygotowuje się jeszcze herbaty z wielu innych ziół takich jak rumianek, nasturcja i szałwia. Każde z nich posiada właściwości, które pomogą nam utrzymać swój organizm w dobrej kondycji.

Nie każdy musi lubić smak ziołowych herbat. Nie oznacza to, że musi od razu z nich rezygnować. Do naparu warto użyć nie mniej zdrowych dodatków. Wśród nich można znaleźć cytrynę, miód czy imbir. Każde z nich doskonale komponuje się z gorącymi naparami. Eksperymenty smakowe mogą w tym przypadku przynieść zaskakujące rezultaty.

Earl grey, ulung czy pu-erh to rodzaje herbaty, które kupujemy w sklepie i chociaż nie można im odmówić wielu walorów, to jednak nie jesteśmy w stanie przyrządzić ich w domowych warunkach. Nie oznacza to, że trzeba sięgać na półki sklepowe żeby uraczyć się wspaniałym smakiem herbaty. Kubek własnoręcznie przyrządzonego napoju daje nam nie tylko satysfakcję, ale także przynosi ulgę w wielu dolegliwościach.

Agnieszka Dębowska

Dodaj komentarz

UWAGA!
Bardzo prosimy o niezamieszczanie w treści komentarza wszelkiej formy reklamy (która jest traktowana wtedy jako darmowa) na naszym portalu tojakobieta.pl tj. - adres strony www, e-mail, telefon, wszelkie inne dane kontaktowe. W przypadku niezastosowania się do wyżej wymienionego komunikatu oraz działań mających na celu obejście naszej prośby, będziemy zmuszeni wyciągnąć konsekwencje prawne odnośnie zarzutu bezprawnego zamieszczania darmowej reklamy. Wszelka reklama na naszym portalu jest ODPŁATNA.


Kod antyspamowy
Odśwież