Menu

logo tjk main 

3 sprawdzone sposoby na łupież łojotokowy

3 sprawdzone sposoby na łupież łojotokowy

Odczuwasz nieprzyjemne swędzenie, a na grzebieniu znajdujesz żółte, tłuste łuski? To znak, że dopadł Cię łupież łojotokowy. Sprawdź, co trzeba zrobić, aby skutecznie go wyleczyć i cieszyć się znów zdrową skórą głowy.

Czym jest łupież łojotokowy
Łupież łojotokowy to choroba skóry wywołana przez drożdżaki z gatunku Malessezia Furfur. W odróżnieniu od łupieżu suchego, nie obsypuje Twojego ubrania nieestetycznymi białymi płatkami suchej skóry, lecz występuje w postaci małych, żółtych, tłustych kuleczek lub łusek widocznych np. na kolcach szczotki.

Przyczyny powstawania łupieżu łojotokowego
Łupież tłusty powstaje w wyniku nadmiernej pracy gruczołów łojowych. Kiedy zaczynają one wytwarzać większą ilość łoju (a dzieje się tak np. przy zaburzeniach hormonalnych), wówczas dochodzi do namnażania się na głowie drożdżaków. Ulubionym pokarmem tych grzybów jest tłuszcz. Z chęcią spożywają więc wytwarzany przez Ciebie łój. Pozostałością po ich uczcie są wydalone produkty przemiany materii, które silnie drażnią skórę. A podrażniona skóra reaguje dokładnie tak jak przy większości stanów zapalnych, czyli zaczyna się nadmiernie łuszczyć.

3 sposoby leczenia łupieżu łojotokowego

Sposób 1 - wybór odpowiedniego szamponu na łupież tłusty
Leczenie łupieżu łojotokowego powinnaś rozpocząć od sięgnięcia po dobry szampon przeciwłupieżowy. Dobry - czyli taki, który po pierwsze:
- Ograniczy wydzielanie sebum
- Wyciszy skórę oraz wyleczy stan zapalny
- Będzie posiadał w składzie środki przeciwgrzybicze
- Skutecznie oczyści skórę
Składnikami, które powinnaś znaleźć w szamponie na łupież łojotokowy, są przede wszystkim siarka i cynk. To dzięki nim ograniczysz wydzielanie nadmiaru łoju i nie wytworzysz kolejnej pożywki dla drożdżaków. Z kolei jeśli w szamponie na łupież tłusty znajdziesz pantenol, alantoinę, czy wyciąg z aloesu, możesz być pewna, że wyciszysz skórę i ograniczysz stan zapalny. W każdym szamponie na łupież tłusty powinnaś znaleźć też lipoglicynę (caprolyl glycine). Jest to aminokwas, który łączy w sobie kwas pochodzący z oleju kokosowym oraz naturalną glicynę. Działa on silnie przeciwgrzybiczo oraz przeciwbakteryjnie, powoduje więc zmniejszenie liczby drożdżaków odpowiedzialnych za powstawanie łupieżu. Ważnym składnikiem, po którym poznasz, że sięgasz po naprawdę skuteczny szampon na łupież łojotokowy jest kwas salicylowy. Pomaga on dokładnie oczyścić skórę głowy z nadmiaru sebum oraz martwego naskórka, co również ogranicza mnożenie się drożdżaków.

Sposób 2 - regulacja hormonów
Nadmiar wytwarzanego łoju, który stoi u podłoża łupieżu łojotokowego, jest spowodowany wahaniami hormonalnymi. Jeśli zaczynasz wytwarzać więcej testosteronu (tak, nawet jeśli jesteś kobietą), to wpływa to na przyspieszoną pracę gruczołów łojowych. Stają się one powiększone i zaczynają wytwarzać większe ilości oleistej substancji. Powiększone gruczoły łojowe i nadmierna ilość wytwarzanego łoju jest też charakterystyczna dla łojotokowego zapalenia skóry. Dlatego w pierwszej chwili możesz być zdezorientowana, czy cierpisz na łupież łojotokowy czy masz łojotokowe zapalenie skóry. Jednak tej drugiej przypadłości towarzyszy jeszcze świąd i zaczerwienienie skóry. Jeśli więc nie zauważasz u siebie czerwonej, swędzącej skóry a dostrzegasz jedynie żółte, lepkie łuski, z pewnością cierpisz jedynie na łupież łojotokowy. Zarówno łojotokowe zapalenie skóry jak i łupież łojotokowy leczy się pod nadzorem dermatologa oraz endokrynologa, który zleci Ci odpowiednie badania hormonów oraz pomoże Ci je wyregulować.

Sposób 3 - odpowiednia dieta
Objawy łupieżu tłustego da się zmniejszyć, jeśli tylko zadbasz o prawidłową dietę. Kiedy włączysz do niej produkty bogate w cynk, zyskasz lepszą odporność organizmu i szybciej przywrócisz prawidłowe funkcjonowanie skóry. Objawy łupieżu tłustego zniwelujesz również wtedy, gdy sięgniesz po żywność bogatą w selen np. kukurydzę. Selen posiada bowiem właściwości przeciwgrzybicze i pozwala szybciej uporać się z niechcianymi drożdżakami Malessesia Furfur.

powrót na górę