Menu

logo tjk main 

Choroba nowotworowa

Choroba nowotworowa
Nowe metody walki z rakiem
Przed kilkoma laty dyrektor amerykańskiego NationalCancerInstitute, Andrew von Eschenbach obwieścił, iż do roku 2015 amerykańscy naukowcy znajdą skuteczne lekarstwo na raka, które wyeliminuje śmierć i cierpienie. Niestety póki co nie zanosi się na to. Jednak współczesna medycyna, wprowadzając w ciągu ostatnich lat nowoczesne metody leczenia dała szansę na życie wielu chorym.

Walka z nowotworem
To nie tylko usunięcie zmian nowotworowych, lecz powstrzymanie jego rozwoju i niedopuszczenie do przerzutów. Jeszcze jakiś czas temu uważano, że najskuteczniejsza jest interwencja chirurgiczna. Liczył i nadal liczy się czas. Im szybciej choroba nowotworowa zostanie zdiagnozowana i leczona, tym lepiej. Po wycięciu guza, pacjent przechodzi chemioterapię bądź radioterapię. Obecnie leczenie wsparte jest przez nowoczesne leki, które mają na celu ochronę organizmu oraz zwiększenie szans na powrót do zdrowia. W taki sposób działa na przykład herceptyna. To tak zwane przeciwciało monoklonalne, wykorzystywane w trakcie terapii celowej. Przeciwciała te odróżniają prawidłową komórkę od chorej i są w stanie skutecznie ją unieszkodliwić. To właśnie w tych lekach pokładane są obecnie duże nadzieje w walce z chorobami nowotworowymi. Do usuwania raka wykorzystuje się również nóż gamma. Metoda ta stosowana jest coraz częściej, dzięki temu, że szpitale posiadają odpowiednie narzędzia pracy.

Dieta w trakcie choroby
Organizm człowieka na poszczególnych etapach choroby jest osłabiony. Każdy w inny sposób reaguje na chemioterapię i potrzebuje dostarczenia odmiennych składników odżywczych. Dieta w trakcie leczenia ustalana jest indywidualnie. Ogólnie rzecz ujmując jest ona lekkostrawna, ukierunkowana na dostarczenie organizmowi niezbędnych witamin, składników mineralnych, pełnowartościowego białka, wysokiej jakości tłuszczów, odpowiedniej ilości energii oraz płynów. W trakcie choroby nowotworowej w dietę warto wprowadzić wielonienasycone kwasy tłuszczowe z grupy n-3. Wpływają na spowolnienie rozwoju nowotworu oraz zmniejszają stan zapalny. Odpowiednia dieta w trakcie leczenia wpływa na jakość życia pacjenta oraz zwiększa szanse na wyleczenie.

Odżywianie po wyleczeniu
Powrót do zdrowia oznacza pełnię radości z życia i jedzenia. Dieta po przebytej chorobie powinna być również lekkostrawna, ale bogata w wartości odżywcze. Wpływ na regenerację organizmu będzie miała ilość dostarczanego białka. W diecie powinno się znaleźć: chude mleko, chudy twaróg, mięso, ryby, wędlina, jajka oraz przetwory zbożowe: kasza, ryż, pieczywo. Zróżnicowana dieta przyczyni się do szybszej regeneracji organizmu, dlatego każdego dnia należy pamiętać o dostarczeniu organizmowi również odpowiedniej dawki węglowodanów i tłuszczy.
powrót na górę