Menu
logo tjk main

Fitohormony

Fitohormony
Fitohormony, czyli hormony roślinne, swoją budową i działaniem przypominają hormony kobiece.
Kobieta w swoim życiu przeżywa różne etapy. Nie tylko życiowe ale także naturalne. Jednym z nich jest okres przekwitania.
Wówczas, przed kobietą rozpościerają się dwie ścieżki: pierwsza to Hormonalna terapia zastępcza oraz Fitoestrogeny. Bądź świadoma i wybierz to, co najlepsze dla Twojego organizmu.


Czym są fitoestrogeny? Są to roślinne hormony mające podobne działanie do kobiecych estrogenów ale znacznie słabsze. Kiedy natura nas ich pozbawia w trakcie menopauzy jesteśmy narażone na wiele dolegliwości.

Niedobór estrogenów powoduje zaburzenia:

  • Naczyniowo-ruchowe: częste uderzenia gorąca, zlewne poty
  • Neuro-wegetatywne: bóle głowy, chwiejność emocjonalna, zaburzenia snu, zaniki pamięci, uczucie zmęczenia, depresje lub psychozy
  • Sercowo-naczyniowe: kołatanie serca, drętwienie rąk, nadciśnienie, miażdżyca, choroba wieńcowa, zawał, udar mózgowy
  • Kostne: zmniejszenie masy kostnej, w późniejszym wieku osteoporoza
  • Skórne: skóra cieńsza, suchsza i pomarszczona
  • Oczne: suche zapalenie spojówek oka
  • Moczowo-płciowe: stany zapalne pochwy, pęcherza, nietrzymanie moczu, opuszczenie lub wypadnięcie macicy

Od 1970 roku, kiedy to wprowadzono HTZ (Hormonalna terapia zastępcza) oficjalnie do leczenia jest ona zalecana w przypadku właśnie niedoborów estrogenu, menopauzy naturalnej, interwencji chirurgicznej, oraz osteoporozie. Jednakże istnieje wiele przeciwwskazań i ryzyko negatywnych skutków ubocznych takich jak zaburzenia zakrzepowo-zatorowe.


Fitoestrogeny pochodzenia naturalnego (izoflawony, flawony, lignany, kumestany) to alternatywa dla HTZ.

Jeżeli nie miewasz ostrych i nasilonych objawów menopauzy, natura pomoże Ci poradzić sobie w tym okresie. Badania dowiodły, iż fitoestrogeny stanowią skuteczną a także bezpieczną alternatywę do hormonalnej terapii zastępczej, w sytuacji kiedy istnieją przeciwwskazania do HTZ oraz gdy wolimy leczenie środkami pochodzenia naturalnego.

Działanie fitoestrogenów nie ogranicza się jedynie do łagodzenia objawów menopauzy i wyrównania obniżonej ilości hormonów w tym okresie. Mają także działanie antynowotworowe oraz zmniejszają ryzyko choroby sercowo-naczyniowej poprzez obniżanie poziomu cholesterolu i ochrony serca. Mogą także mieć pozytywny wpływ na proces wiotczenia skóry i pojawiania się zmarszczek.

Źródłami fitohormonów są: warzywa strączkowe, granat, marchew, cebula, koper włoski, lukrecja, wiśnie. Jeśli chodzi o warzywa strączkowe to głównie fasola: sojowa, szparagowa i lima oraz soczewica, groch włoski i bób. Dalej, są to produkty sojowe i zboża: pszenica, jęczmień, żyto a także ryż otręby, owies i chmiel.

W naszej codziennej diecie, również ze względu na kraj, w którym żyjemy, nie dostarczamy organizmowi odpowiedniej dawki fitohormonów. Dlatego warto dodatkowo wspomagać się preparatami dostępnymi w aptekach. 

Ilość estrogenów w naszym organizmie zmniejsza się już po ok. 35 roku życia. Nie trzeba czekać do ostatecznego momentu przekwitania gdyż zaleca się, aby właśnie zaczynać wcześniej. Po 40-stce ten deficyt jest już dosyć wysoki.

Efekty kuracji możemy zauważyć po ok. 2-3 miesiącach stosowania regularnie. Należy jednak mieć na uwadze, iż to jak szybko, i z jakim efektem na nas zadziała, zależy również od naszej diety. Osoby niepalące, niespożywające dużych porcji alkoholu za to odżywiające się pokarmem z wysoką zawartością błonnika znacznie szybciej zauważą rezultaty.

Zanim zaczniemy stosować kurację należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem. 

Katarzyna Kryjak, 21l.

Komentarze  

0 #1 noname 2013-07-30 02:23
super robota!:thumbup :
Cytować

Dodaj komentarz

UWAGA!
Bardzo prosimy o niezamieszczanie w treści komentarza wszelkiej formy reklamy (która jest traktowana wtedy jako darmowa) na naszym portalu tojakobieta.pl tj. - adres strony www, e-mail, telefon, wszelkie inne dane kontaktowe. W przypadku niezastosowania się do wyżej wymienionego komunikatu oraz działań mających na celu obejście naszej prośby, będziemy zmuszeni wyciągnąć konsekwencje prawne odnośnie zarzutu bezprawnego zamieszczania darmowej reklamy. Wszelka reklama na naszym portalu jest ODPŁATNA.


Kod antyspamowy
Odśwież