Menu

logo tjk main 

Higiena intymna jako kluczowy aspekt kobiecego zdrowia

Higiena intymna jako kluczowy aspekt kobiecego zdrowia
Higiena intymna jest poniekąd tematem tabu. Dla jednych zagadnienie to jest zbyt „oczywiste” by je poruszać, dla innych nieodpowiednie do rozmów towarzyskich albo też zbyt intymne.

Obserwując kobiety w różnym wieku, w moim otoczeniu, zauważyłam, że nie jest to z pewnością codzienny temat kobiecych pogaduszek, ani też (nad czym ubolewam) rozmów w relacji matka - córka.

Higiena intymna to jednak zagadnienie, które powinno zostać omówione jak najwcześniej w życiu każdej kobiety. Sytuacją idealną byłoby gdyby tą wiedzą dzieliła się z młodą dziewczyną jej matka czy też opiekun, lecz warto by było gdyby wątek ten pojawił się w szkole, podczas lekcji wychowania do życia w rodzinie. Higiena intymna może być dla Ciebie czymś oczywistym, jednak bardzo przydatnym jest podejście, które mówi, że zawsze można nauczyć się czegoś nowego, nawet o rzeczach, które bardzo dobrze znamy.

Dlaczego higiena intymna jest tak istotna dla kobiecego zdrowia?
Okolice naszej waginy są narażone na większą ilość bakterii ze względu na korzystanie z toalet (szczególnie tych do których dostęp ma duża liczba ludzi: w centrach handlowych, restauracjach, siłowniach itp.) oraz poprzez naszą aktywność seksualną. Są to sytuacje podczas których w intencjonalny (jak w przypadku drugim) czy nieintencjonalny (publiczne toalety) sposób dochodzi do kontaktu z płynami ustrojowymi innych osób w miejscu naszego ciała, które charakteryzuje się dużą wrażliwością. Dopiero kiedy to sobie uświadomimy, możemy w pełni zrozumieć jak wiele zagrożeń może nieść ze sobą nieodpowiednia higiena intymna lub też, w najgorszym przypadku, jej całkowity brak. Infekcje intymne poza nieprzyjemnymi dolegliwościami im towarzyszącymi mogą mieć także skomplikowane i groźne powikłania. Szczególnie gdy są nieodpowiednio leczone. Dlatego zawsze gdy zauważysz jakieś niepokojące zmiany w funkcjonowaniu Twoich okolic intymnych skontaktuj się z ginekologiem lub lekarzem rodzinnym.

Higiena intymna nie oznacza silnych środków myjących
Oczywistym jest fakt, że aby uniknąć infekcji intymnych należy zrezygnować z ciasnej bielizny ze sztucznych materiałów, zmieniać podpaski/tampony nie rzadziej niż co 4-6 godzin (w zależności od obfitości krwawienia) oraz unikać kontaktów seksualnych z partnerami, których historii zdrowotnej nie znamy. Co jednak równie ważne, bo dotyczące naszej codzienności, to mycie partii intymnych. Wagina posiada zdolność samooczyszczania się. Jej kwasowe pH (zapewniane przez pałeczki kwasu mlekowego) zapobiega namnażaniu się nieodpowiednich bakterii. W związku z tym warto pamiętać o tym, by w trosce o czystość części intymnych nie zaburzyć go poprzez wprowadzanie do jej środka substancji myjących. Przemywanie części intymnych letnią lub średnio-ciepłą wodą raz dziennie lub (w trakcie miesiączki) kilkukrotnie, jest więc bardzo dobrym pomysłem. Co również istotne, należy zadbać o to by dokładnie osuszyć okolice intymne, ponieważ wilgotne i ciepłe środowisko jest idealne dla rozwoju mikroorganizmów.

Jeśli jednak wolimy środki myjące to do okolic intymnych najlepiej jest używać kosmetyków specjalnie do tego celu przeznaczonych.

Nie dajmy się zwieść napisom na butelkach płynów intymnych zapewniających o delikatności danego środka. Jedynym miarodajnym sposobem oceny zawartości kosmetyku jest czytanie jego składu. Należy więc zwrócić szczególną uwagę na to by płyny do higieny intymnej:
- były wolne od silnych środków myjących takich jak Sodium Laureth Sulfate (substancja powierzchniowo czynna, silnie wysuszająca) lub chociaż miały go nisko w składzie
- były wolne od parabenów/konserwantów (Methylparaben, Ethylparaben, Butylparaben itp.)
- były wolne od substancji perfumujących (Parfum (Fragrance))
- miały w miarę krótki skład (zasada ta dotyczy większości kosmetyków i nie zawsze gwarantuje odpowiedni zakup, ale dopóki nie nauczymy się dokładnie czytać składu, można się nią kierować)

Higiena okolic intymnych przed i po stosunku
Niewystarczające nawilżenie naszej pochwy podczas stosunku może nas kosztować nieprzyjemne, a czasem nawet bolesne podrażnienie. Nie dopuść do sytuacji, w której penetracja rozpoczyna się zanim Twoja wagina jest na to gotowa. Zdarza się, że ze względu na pewne indywidualne uwarunkowania ciała, będziesz potrzebowała użyć żelu intymnego czy też innego środka nawilżającego pochwę. Nie wahaj się by powiedzieć o tym partnerowi i sprawdź skład środka, który masz zamiar zastosować (zadbaj o to by był jak najbardziej naturalny i delikatny). Im dłużej zwlekamy z oczyszczeniem okolic intymnych po zakończeniu stosunku tym więcej bakterii ma czas by się namnożyć, do tego stopnia, że nasze ciało może nie dać rady się przed nimi obronić co często skutkuje infekcją okolic intymnych. Niezależnie od okoliczności, jeśli nie chcemy dopuścić do nieprzyjemnych konsekwencji, po zakończonym stosunku należy zadbać o to by okolice naszej pochwy pozostały czyste.

Ponad wszystko należy zapamiętać, że zdrowy kobiecy organizm potrafi sam rewelacyjnie dać sobie radę z obroną przed czynnikami zewnętrznymi. Nasze zadanie w zakresie higieny intymnej polega więc w największej mierze na tym by mu w tym nie przeszkadzać. Pochwa to, jak chcieli wierzyć nasi przodkowie ze wschodu, potężne skupisko życiowej energii i nawet nie dając im wiary musimy zdawać sobie sprawę z tego jak ważną częścią naszego ciała jest.

Daria Nawrocka
powrót na górę