Menu

logo tjk main 

Masaż leczniczy - podstawowe informacje, które warto znać

Masaż leczniczy - podstawowe informacje, które warto znać shintai.radom.pl
Masaż to coraz bardziej popularny zabieg w gabinetach kosmetycznych. Właściwe ugniatanie naszego ciała przynosi fantastyczne rezultaty - odpręża, relaksuje i, co najważniejsze, leczy. Przynosi jednak korzyści tylko wtedy, gdy jest odpowiednio wykonany przez osobę, która się zna na swoich fachu. Warto więc przyswoić sobie podstawowe zasady, jakimi rządzi się masaż leczniczy, który stanowi podstawę dla innych rodzajów masaży.

Historia masażu
Masaż był znany już w czasach starożytnych. Za jego kolebkę uznaje się Chiny, gdzie traktowano go zarówno jako formę leczenia, jak i relaksu. Na pewno znały go również cywilizacje Egiptu, Rzymu i Grecji. Oficjalnie masaż uzyskał status metody leczniczej dopiero w XVI wieku, jednak dopiero w XIX w. Holender, John Mezger, stworzył naukowe podstawy do badania i rozwijania całego systemu związanego z masażem. Od tego czasu rozpoczyna się zaakceptowanie tej formy leczenia jako wartościowej i uznanie jej za znaczący środek, niosący ulgę pacjentowi.

Czym jest masaż? Rodzaje, metody i formy
Masaż to ściśle określone oddziaływanie mechaniczne (palców i dłoni) na ciało (tkanki) organizmu żywego. Przez zastosowanie różnych technik masujących zwiększa się przepływ krwi i chłonki w żyłach oraz naczyniach chłonnych. Lokalny mechanizm działania masażu polega na dostarczeniu, przez zwiększony przepływ płynów, produktów odżywczych tkankom, znajdującym się w określonym, masowanym miejscu, oraz likwidacja nagromadzonych tam produktów przemiany materii. Efekty są widoczne w lepszej pracy mięśni, naczyń krwionośnych i limfatycznych.

Ze względu na rodzaj, można masaż podzielić na klasyczny, specjalistyczny, odbywający się w środowisku wodnym i przyrządowy, w którym masaż ręczny jest zastępowany lub uzupełniany przez użycie odpowiednich maszyn. Do metod masowania zaliczamy masaż ręczny, masowanie z wykorzystaniem aparatów masujących oraz metodę mieszaną, będącą kompilacją pierwszych dwóch. Za najbardziej wartościowy uznaje się masaż ręczny.

W zależności od długości trwania masażu i reakcji organizmu na jego działanie, wyróżnia się trzy jego formy. Są nimi masaż krótkobodźcowy, trwający około 10-20 minut, średniobodźcowy (20-30 minut) i długobodźcowy (30-45 minut). W zależności od swojej formy, masaż może oddziaływać miejscowo, czyli tylko na określone partie ciała, bądź ogólnie - poprawiając stan całego organizmu.

Techniki masażu
W czasie trwania zabiegu masażysta bądź fizjoterapeuta stosuje określone ruchy masujące. Są one wykorzystywane w każdym rodzaju masażu, a sposób ich wykonania uzależniony jest od różnych czynników, takich jak masowana okolica czy efekt, jaki ma przynieść masaż (tzw. zadanie terapeutyczne).

Podstawowymi technikami masażu są: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie, wstrząsanie i wibracja. Każda z tych technik ma swoje określone działanie. Głaskanie ma za zadanie głównie uspokajać organizm i pobudzać receptory skórne, rozcieranie z kolei również obniża pobudliwość, ale także może łagodzić i niwelować ból. Ugniatanie ma działać głównie na mięśnie, szczególnie te duże - ruchy ugniatające pobudzają i relaksują, a jednocześnie regenerują je i dotleniają. Oklepywanie ma dwojakie działanie - w zależności od sposobu oraz zadania terapeutycznego może zarówno spowalniać tętno i zwężać naczynia krwionośne, jak i podwyższać temperaturę ciała, pobudzać mięśnie czy obniżać czucie w zakończeniach nerwowych. Ruch wstrząsania obniża napięcie mięśniowe, rozluźnia i uelastycznia więzadła a także poprawia krążenie. Wibracje z kolei relaksują, mają działanie przeciwbólowe, mogą spowodować zmniejszenie obrzęków.

Jak to wygląda w praktyce?
Seans masażu dzieli się zazwyczaj na trzy części. Pierwsza to rozmowa z pacjentem na temat jego dolegliwości i stanu zdrowia. Druga część to faza właściwa, czyli masaż, a trzecia - to oczyszczenia skóry chorego np. z oliwki i poinformowanie go o możliwych skutkach masażu i profilaktyce.

Żeby masaż przyniósł pożądany efekt, należy pamiętać o kilku zasadach. Masowane miejsce powinno być właściwie rozluźnione przez odpowiednią pozycję ciała (leżącą lub siedzącą). Ważne jest również przechodzenie od bodźców słabszych do silniejszych oraz od bodźców działających na tkanki powierzchniowe do działających na tkanki położone głębiej. Istotny jest również kierunek wykonywania masażu, który jest zmienny i zależy od masowanej okolicy ciała. Trzeba także pamiętać, że w pierwszej kolejności powinny być masowane miejsca, gdzie objawy chorobowe (takie jak bóle czy obrzęki) są najbardziej uciążliwe. Paradoksalnie - im bardziej bolesna czy uciążliwa dolegliwość, tam technika masażu powinna być łagodniejsza.

Wpływ masażu na organizm
Masaż leczniczy świetnie wpływa na elementy ludzkiego organizmu, szczególnie na skórę, mięśnie, układ kostno-stawowy, nerwowy, krwionośny i limfatyczny czy na więzadła. Dzięki masażowi skóra staje się bardziej elastyczna oraz poprawia się jej wygląd, mięśnie i kości stają się bardziej wytrzymałe.

Jeśli chodzi o psychikę, to masowanie działa kojąco i relaksująco, zwiększa koncentrację i chęć do pracy. Co ciekawe - przez swoje działanie na układ nerwowy i dokrewny polepsza się także funkcjonowanie gospodarki hormonalnej.

Masaż poprawia również stan całego organizmu - staje się on lepiej dotleniony, szybciej pozbywa się produktów przemiany materii. Ma także wpływ na lepszą pracą jelit, a co za tym idzie - sprzyja odchudzaniu! Zwiększa aktywność nerek i wątroby.

Prawidłowo wykonany masaż przyniesie nam dużo korzyści. Nieważne, czy jest to masaż klasyczny, wodny lub o obcobrzmiącej, egzotycznej nazwie - wykonany przez specjalistę na pewno przyniesie nam ulgę i pozwoli w pełni doświadczyć jego dobroczynnych właściwości.

Iwona Mackiewicz, 24l.

Artykuł powstał w oparciu o informację z dwóch książek:
Podstawy masażu klasycznego Z. Prochowicza i G. Lewandowskiego - Masaż leczniczy.
powrót na górę