Menu

logo tjk main 

Oleje - zdrowie i uroda w jednej butelce

Oleje - zdrowie i uroda w jednej butelce we-dwoje.pl
Nie od dziś oleje są nieodzownym elementem wielu potraw, nadającym daniom niepowtarzalny aromat. Zajmują wysoką czwartą pozycję w kultowej piramidzie żywienia.

Do niedawna w polskich kuchniach prym wiodły oleje słonecznikowe czy rzepakowe. Obecnie Panie domu coraz częściej sięgają po jego zdrowsze dla organizmu alternatywy.

2
Źródła: plagro.pl, makegardensobeautiful.blogspot.pl, stacyfmason.wordpress.com

Rodzaje olejów spożywczych:

- Oliwa z oliwek: najlepsza jest ta z tłoczenia na zimno ‘’extra virgin’’. Posiada jednonasycone kwasy tłuszczowe co pomaga w obniżeniu poziomu szkodliwego cholesterolu, zawiera naturalne przeciwutleniacze. Stosować go możemy do smażenia, pieczenia oraz jako dodatek do sałatek w stylu śródziemnomorskim.

- Olej słonecznikowy: jeden z najczęściej stosowanych tłuszczy w polskich domach. Jest źródłem wielonasyconych tłuszczy. Nie jest najlepszym olejem do potraw smażonych, gdyż traci on wówczas swe najcenniejsze składniki mineralne, lepiej nadaje się do potraw pieczonych i gotowanych.
- Olej rzepakowy: główny rywal oliwy z oliwek w polskich domach. Bogaty w kwasy i witaminy  A, E, D3 oraz K. Może być stosowany podczas smażenia, gdyż z łatwością ścieka z usmażonego produktu, sprawiając, że potrawa staje się mniej kaloryczna. Mała zawartość wody powoduje, że równie dobrze spisuje się nawet w bardzo wysokich temperaturach frytownicy.
- Olej sezamowy: gra pierwsze skrzypce w kuchni azjatyckiej. Często stosowany do sałatek  ze względu na swój orzechowy aromat.
- Olej palmowy: pochodzący z owoców palmowych. Wydobyty z owocu ma charakterystyczną pomarańczowo-czerwoną barwę ze względu na dużą zawartość karotenu. Najczęstszym produktem tłuszczu palmowego jest margaryna. Jeden z najczęściej wykorzystywanych olejów w przemyśle spożywczym ze względu na bardzo niską cenę.
- Olej z kiełków pszenicy: obniża zawartość cholesterolu oraz jego przyswajanie z pokarmów. Zalecany przy chorobach układu krążenia. Zawiera witaminy A, D, E i błonnik. Poprawiają pracę serca.
- Olej z pestek winogron: znakomity do sałatek a także potraw smażonych (punkt dymienia 190). Hamuje negatywne skutki podwyższonego cholesterolu, przeciwdziała zatorom żylnym dzięki zawartości kwasu linolowego a regularne jego stosowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca czy miażdżycy.
- Olej lniany: wysoki poziom kwasów omega-3 i omega-6, jego składniki pomagają zbalansować równowagę hormonalną.
- Olej kokosowy: idealny do smażenia, pieczenia, nie zmienia smaku potrawy. Reguluje przemianę materii, odpowiedni dla diabetyków, wzmacnia mięsień sercowy i nie obciąża trzustki.
- Olejek z pestek dynii: naturalny lek na problemy z układem moczowym, pęcherzem, pomaga oczyścić organizm z toksyn, obniża ryzyko chorób serca. Bogaty w witaminy C, D, A, E, cynk, betakaroten i lecytynę.

Oleje pochodzące od zwierząt:

3
Źródła: spastyle.pl, yozen.pl
- Olej z wątroby rekina: zapobiega infekcjom wirusowym i bakteryjnym, przyspiesza gojenie się ran, łagodzi reakcje alergiczne, zwiększa produkcję białych i czerwonych krwinek, obniża poziom złego cholesterolu we krwi. Zawiera witaminy A, C, E, B1, B2, B6, B12 i minerały wapń, chrom, miedź, żelazo, magnez.

Oleje kosmetyczne:
- Olejek z kiełków pszenicy: stosowany w kremach przeciwzmarszczkowych. Łatwość przenikania przez skórę zapewnia wysoki poziom nawilżania jej głębszych warstw. Działa ujędrniająco, przeznaczony szczególnie do wymagającej skóry dojrzałej oraz suchej. Działa przeciw rozstępom, chroni skórę przed zgubnymi efektami promieni UV i nadmierną utratą wody. Wspaniale nawilża włosy podczas całonocnego olejowania. Regularne stosowanie powoduje spłycenie widocznych blizn.
- Olejek arganowy: Polki pokochały to ‘’złoto Maroka’’ w codziennej pielęgnacji swoich włosów, ponieważ niesamowicie je nawilża oraz dba o dobrą kondycje skóry głowy. Stosowany na skórę wykazuje działanie silnie regenerujące. Można mieszać ten olejek z innymi, by stworzyć odpowiednią do swojej skóry pielęgnacje.
- Olej z pestek winogron: nawilża włosy i skórę nie powodując ich przetłuszczenia. Stosowany przed zabiegami manicure zmiękcza skórki. Bardzo wysoki poziom antyoksydantów powoduje redukcję liczby wolnych rodników w organizmie.
- Olej sezamowy: chroni przed poparzeniami słonecznymi, działa kojąco na podrażnienia, ranki czy zadrapania skórne. Sprawdza się też znakomicie przed wizytą na basenie, ponieważ zabezpiecza skórę przed negatywnym działaniem chloru na jej zewnętrzną warstwę. Udowodniono, że wspaniale oczyszcza skórę naszej twarzy oraz skórę głowy (ochrona przed łupieżem czy łuszczycą). Stosowany często w masażu ayurwedyjskim.
4
Źródło: balbinaogryzek.blogspot.pl
- Olejek kokosowy: odpowiedni do pielęgnacji delikatnej skóry dziecka. Nawilża, działa antybakteryjnie, pomaga w utrzymaniu jędrności skóry podczas ciąży. Przynosi ulgę w oparzeniach słonecznych.
- Olejek lniany: nadaje skórze elastyczność. Regularnie stosowany pomoże w regulacji wydzielania się serum i łoju oraz zapobiega zatykaniu się porów, tworzeniu zaskórników. Stosować go należy jedynie na zimno a przechowywać w lodówce do 2 miesięcy.
- Olej z czarnuszki: wspomaga trawienie, reguluje pracę układu trawiennego. Stosowany zewnętrznie pomaga w leczeniu egzemy, łuszczycy, atopowego zapalenia skóry, trądziku, wspomaga laktacje u kobiet karmiących. Bardzo silne działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, potwierdzone badaniami właściwości antynowotworowe (zawartość alfa-hederyny)

Konsumenci powinni dokładnie czytać etykiety, by nie dać się zwieść marketingowemu chwytowi olej z pierwszego tłoczenia, gdyż prawdziwie istotną dla zdrowia informacją jest hasło olej tłoczony na zimno. Oznacza to, że produkt nie został pozbawiony cennych wartości odżywczych.

Powinniśmy mieć także na uwadze, żeby nie zapominać o olejach w naszej codziennej diecie, gdyż to dzięki nim nasz organizm jest w stanie przyswajać potrzebne witaminy i mikroelementy. Niewielkim kosztem oraz wysiłkiem możemy na wiele sposobów korzystać z olejowych dobrodziejstw natury, za które z pewnością odwdzięczy się nasze ciało. Możemy być także pewne, że tym sposobem budujemy nową, lepszą tradycję eliminowania chemii z naszych domów na rzecz w pełni naturalnych i bezpiecznych dla naszej rodziny składników.

Klaudia Kuczma, 21l.
powrót na górę