Menu

logo tjk main 

Trening wodny czyli sport dla każdego

Trening wodny czyli sport dla każdego
Aerobik wodny, aqua boxing, aqua walking, aqua jogging i terapia wodna zbiera coraz większe rzesze fanów. To świetna aktywność fizyczna dla każdego. Zajęcia nie mają ograniczeń wiekowych, niezależnie od tego czy jesteś kobietą czy mężczyzną - basen stoi dla Ciebie otworem!

Jeśli masz kompleksy, a siłownia Cię nie przekonuje, idź na pływalnie. Ćwiczenia wyrzeźbią każdą partię Twojego ciała, wymodelują je i sprawią, że stanie się bardziej jędrne. Przy niewielkim nakładzie pracy już po kilku spotkaniach zauważysz pierwsze efekty.

Zajęcia w wodzie niegdyś postrzegane były jedynie jako forma rehabilitacji. Szczególnie wskazane dla osób z problemami układu kostnego i stawów. Dzisiaj są nie tylko wspaniałą formą rekonwalescencji, ale także dobrą rozrywką. W wodzie pracuje każdy mięsień, w ciągu intensywnych zajęć nawet w pół godziny możesz spalić około 400 kcal. Co więcej, ciśnienie hydrostatyczne wody działa jak terapia masażowa. Kto z nas tego nie lubi? Woda unosi nasze ciało sprawiając, że staje się lżejsze. Ćwiczenia poprawiają również koordynację ruchową i co najważniejsze odciążają Twoje stawy. Pokrótce - aqua walking to rodzaj aerobiku, który ma na celu poprawę wydolności fizycznej i psychicznej.

Choreografie są bardzo proste, nie ma tam żadnych fikuśnych figur czy męczącego skakania. Polecane są dla osób w podeszłym wieku, ze względu na lekkość aktywności. Aqua jogging łudząco przypomina zwykły aerobik, ale wzbogacony o elementy biegu z unoszeniem kolan, szybkiego marszu oraz wszelkiego rodzaju skipów. Te ćwiczenia, jako jedyne mogą odbywać się w brodziku, gdzie woda sięga kostek. Aerobik wodny to nic innego jak zwykły aerobik, tyle że w wodzie. Najczęściej takim zajęciom towarzyszy głośna muzyka, która wybija rytm ćwiczeń. Na brzegu basenu jest osoba prowadząca, która pokazuje ćwiczenia i wydaje polecenia.

Nie musisz umieć pływać, by uczestniczyć w zajęciach! Jest szczególnie polecany dla kobiet w ciąży oraz tych, które walczą z otyłością, co nie oznacza, że nie spotkasz tam wiele osób, które uczęszczają w celu utrzymania dobrej sylwetki i dla świetnej atmosfery, jaka zazwyczaj towarzyszy ćwiczeniom w wodzie.

Pływanie zdrowotne zwane inaczej terapią wodną to najdelikatniejsza forma aktywności fizycznej na basenie. Tutaj najważniejsze jest odnalezienie własnego tempa, uregulowanie oddechu i oddanie się wodzie. Dosłownie i w przenośni.

Co jeszcze powinnaś wiedzieć zanim pójdziesz na pierwszą lekcję?

Kto prowadzi takie zajęcia?
Instruktor, który posiada do tego odpowiednie uprawnienia i przygotowanie. Pomimo towarzyszącej ćwiczeniom zabawie, nie zapominajmy, że jest to aktywność fizyczna, która jak każda inna, źle wykonana może mieć negatywny wpływ na Twoje zdrowie i samopoczucie.

Jak tworzone są grupy?
Na niektórych pływalniach grupy podzielone są na te dla początkujących, średniozaawansowanych i zaawansowanych. Różnią się czasem trwania i intensywnością ćwiczeń. Niektóre pływalnie nie mają ograniczeń wiekowych, inne zaś nie przyjmują osób poniżej piętnastego roku życia bez zgody opiekuna.

Jaka jest cena wodnych treningów?
Cena biletu wstępu waha się od 15 do 20 złotych w zależności od pływalni. Istnieje również możliwość wykupienia karnetu, który zazwyczaj wychodzi taniej, niż pojedyncze wejścia. Najlepiej sprawdź stronę internetową swojej pływalni, a tam znajdziesz wszelkie potrzebne informacje. Jeśli nie, szczegółów na pewno dowiesz się na miejscu.

Ile trwają zajęcia?
Różnie, od 40-50 minut do godziny, z czego zazwyczaj 10 minut to rozgrzewka lub końcowa zabawa w wodzie.

Co należy zabrać ze sobą?
To samo co na zwykłe wyjście na basen! Strój kąpielowy, czepek, ręcznik, klapki. Dodatkowo dla swojego komfortu możesz zaopatrzyć się w delikatny płyn do ciała, który zniweluje zapach chloru na ciele. Pamiętaj, aby spłukać się zarówno przed jak i po zajęciach w przeznaczonym do tego miejscu.

Czy można przychodzić z małymi dziećmi?
Niektóre baseny w trakcie treningu wodnego przygotowują różne formy rozrywki dla maluchów, żeby każda mama mogła zostawić swoją pociechę pod dobrą opieką i ciągle,, mieć na nie oko’’.

terningwodny1 treningwodny2

Jak często odbywają się zajęcia?
Wszystko zależy od pływalni. Jedne organizują je codziennie, inne trzy razy w tygodniu. Pamiętaj, aby nie przesadzać - dla uzyskania dobrych efektów wystarczy brać udział w maksymalnie czterech tygodniowo.

Czy w trakcie ćwiczeń można nabawić się kontuzji?
Owszem, jak przy każdej innej aktywności fizycznej zdarzają się kontuzje. W samej wodzie trudno o uraz, prędzej pośliźniesz się w szatni, niż zrobisz sobie coś w trakcie zajęć. Niemniej jednak każdy wypadek należy zgłosić osobie prowadzającej.

Czy zajęcia są dla każdego bez wyjątku?
Pływalnie nagminnie podkreślają uniwersalność swoich zajęć, ale jeśli cierpisz na jakieś schorzenie, masz za sobą poważną kontuzję to skonsultuj się ze swoim lekarzem. Pamiętaj, że aktywność fizyczna w wodzie nie jest wymagająca i nikt nie skrytykuje Cię za to, że źle, niedokładnie wykonujesz polecenia. To ma być zabawa z elementami treningu, a nie odwrotnie!

Aerobik wodny jest ulubioną formą ćwiczeń we Włoszech. Panie uczęszczają na niego w trakcie przerwy, tzw. siesty, która trwa codziennie od 13.00 do 16.00. Baseny oblegane są również w dni wolne. Włoszki lubią dbać o swoją sylwetkę, zapewne dlatego, że to bardzo ciepły kraj i plażowanie trwa znacznie dłużej, niż na przykład w Polsce. Wizja nadchodzącego okresu ,,bikini’’ jest motywująca do dbania o swoje ciało. Co więcej, zajęcia w wodzie mają zbawienny wpływ na redukcję cellulitu.

Zatem do dzieła! Aktywność fizyczna w połączeniu z racjonalnym odżywianiem da Tobie satysfakcjonujące efekty - masz to jak w banku! Nie zapominaj jednak przy tym, że trenujesz swoje ciało, nie dlatego, bo go nienawidzisz, ale dlatego, że bardzo je kochasz.

Kasia Małek, 20l.
powrót na górę