Menu

logo tjk main 

Dotyk orientu - jak urządzić pokój w stylu tybetańskim

Dotyk orientu - jak urządzić pokój w stylu tybetańskim
Tajemniczy, egzotyczny i uduchowiony - idealizowany przez kulturę masową Tybet to miejsce, w którym duchowość i harmonia przeplatają się ze spektakularną panoramą Himalajów i tradycjami sięgającymi tysięcy lat wstecz. Jak zamknąć część z tych zalet we własnym mieszkaniu i urządzić pokój w stylu tybetańskim?

Pokój inspirowany legendą o Shambali
Shambala, Shangri-La - czy jest ktoś, kto nie słyszał o mitycznej krainie szczęścia, idealnej kryjówce przed zgiełkiem i pośpiechem zewnętrznego świata? Niewiele osób ma szansę i możliwość wyruszyć na jej poszukiwania, ale stosunkowo niewielkim wysiłkiem możemy stworzyć jej namiastkę we własnych czterech ścianach!

Na początek dobierzmy właściwe kolory - ponieważ styl orientalny kładzie nacisk na bogactwo dekoracji i kolory ścian powinny tworzyć dla nich jak najlepsze tło. Możemy to osiągnąć na dwa sposoby:
- Pierwszy to wybór chłodnej bieli lub któregoś z jasnych odcieni pastelowych. Jest to opcja bardziej bezpieczna i zachowawcza - są to kolory uniwersalne, pasujące do niemal każdego stylu, a przy tym pozwalające uniknąć wrażenia chaosu wynikającego z nadmiaru akcentów dekoracyjnych w pomieszczeniu. Ciekawym pomysłem będzie dyskretne przełamanie monotonii jednolicie pomalowanych ścian dekoracyjnymi wzorami - szczególnie dobrze sprawdzi się bordiura pod sufitem.
- Drugi - to wybór koloru kojarzonego z Orientem i uzupełnienie go odpowiednio dobranymi meblami i dekoracją. Przykładem może być Serce Tybetu z palety Duluxa - intensywny i pełen energii oranż to doskonałe tło dla dekoracji z naturalnego drewna, mosiądzu i miedzi. Także elementy ze złota (lub pozłacane) i wzorzyste tkaniny dobrze odnajdą się w tak pomalowanym pokoju.
- Wskazówka: Styl orientalny to bogactwo dekoracji - rzeźb, obrazów oraz wieszanych na ścianach tkanin czy dywanów. Jeżeli zdecydujemy się na malowanie, EasyCare lub inny rodzaj odpornej na ścieranie farby pozwoli nam ochronić powierzchnię ściany przed przedwczesnym zużyciem.

Legenda o Shambali jest mocno osadzona w tradycji buddyjskiej - w przeciwieństwie jednak od modnej, japońskiej szkoły Zen buddyzm tybetański oszałamia bogactwem dekoracji, przedstawiającej zarówno abstrakcyjne wzory (najbardziej charakterystyczne są wielobarwne mandale, często pojawia się także Koło Czasu [Kalaczakra]), rośliny, zwierzęta oraz postacie ludzkie. Unikajmy tandety i plastiku - na szczęście moda na orient zapewni nam swobodę wyboru.

Prawdziwy Tybet - egzotyka kolorów
Jeżeli bardziej niż legendy pociąga nas prawdziwa egzotyka - warto urządzić pokój wzorowany na autentycznych wnętrzach z Himalajów. Dzięki Internetowi i portalom poświęconym podróżom inspiracje są na wyciągnięcie ręki.
Autentyczny styl tybetański można z pewną dozą swobody potraktować jako wielokolorową odmianę naszego stylu ludowego - dominuje w nim drewno, zarówno w kolorze naturalnym, jak i bogato zdobione farbami do drewna. Okiennice i drobne detale często są ażurowe, nadając całemu pomieszczeniu lekkości, a wszechobecne tkaniny i poduszki zapewniają poczucie komfortu.

Z uwagi na odmienność kulturową bogactwo i dobór kolorów we wnętrzach tybetańskich może nas razić - zdecydowanie lepszym pomysłem będzie zatem nie dokładne odtworzenie stylu, a zaczerpnięcie z niego inspiracji oraz wybranych elementów.
- Ponownie warto sięgnąć po mandale - zarówno te „prawdziwe”, usypane z wielobarwnych ziarenek piasku i utrwalone żywicą akrylową, jak i te malowane na drewnie. Stanowią przyciągający wzrok element, pozwalając zorganizować przestrzeń wokół.
- Duże wrażenie zrobią na gościach wykonane z metalu naczynia - misy i czajniki nie tylko doskonale wyglądają, ale pozwolą na zmianę zwykłego podwieczorku w niezapomnianą celebrację.
- Jednoznacznie z Tybetem kojarzyć się będą dekoracyjne młynki modlitewne oraz metalowy gong lub dźwiękowe misy tybetańskie - oprócz funkcji dekoracyjnej pomogą także osobom praktykującym medytację.

Pamiętajmy o zachowaniu umiaru - jedna ozdoba więcej może zaszkodzić o wiele mocniej, niż kilka dekoracji za mało - szczególnie w stylu, który tak dalece odbiega od naszej codzienności.
powrót na górę