Menu

logo tjk main 

Jak urządzić mieszkanie, czyli moda na NewFolk

Jak urządzić mieszkanie, czyli moda na NewFolk

Kwiaty, koguty, wycinanki, paski, hafty, koronki. Niejeden polski region może pochwalić się własnym, oryginalnym stylem. Ludowe wzornictwo jest niezwykle bogate i różnorodne. Feeria kolorów jaka w nim panuje świetnie sprawdza się na szafkach, stołach, dywanach, tapicerkach.... wspaniale prezentuje się także na odzieży. Nurt ten zwany jest NewFolk. Świat designu czerpie z polskiego folkloru to co najlepsze, pokazując że nie jest on tylko synonimem kiczu i przepychu.

4walls

zdjęcie:  www.4walls.pl

Łącząc tradycję z nowoczesnością, możemy uzyskać niesamowite efekty. Pamiętaj jednak, aby zachować dobry smak i umiar, ponieważ folkowe dodatki są wyjątkowo wyraziste. Wystarczy dodać kilka elementów, by wnętrze nabrało charakteru i świeżości. 

Dobrym rozwiązaniem będzie wybór tylko jednego stylu np. podhalańskiego czy warmińskiego. Najlepszym tłem dla ludowych motywów są stonowane barwy, naturalne materiały takie jak drewno, również surowe ściany.








urzadzamy
zdjęcie: www.urzadzamy.pl


Co prawda tradycyjne techniki wytwarzania ozdób ustąpiły miejsca nowoczesnym maszynom, jednak nadal potrafią one wywołać zachwyt i ocieplić każde najbardziej ponure wnętrze.

Najprostszym wzorem, który możemy same wykonać są łowickie pasy. Pasują zarówno w kuchni jak i w pokoju dziennym. Wystarczy wybrać kilka kolorów pasów, nadać im wybraną szerokość (np. zielony 6cm, żółty 4cm...) i nanieść na ścianę. Pamiętajcie o taśmie, która nie pozwoli „zlać” się poszczególnym barwom.

A jak odświeżyć meble? W internecie możemy znaleźć kilkanaście wzorów wycinanek rodem z kaszubskich oraz góralskich chat. Wycinamy i malujemy. Proste, oryginalne, pozytywnie zaskoczą niejednego gościa :)


Polski folklor zachwyca ludzi na całym świecie. Wykorzystują go nie tylko na meblach czy odzieży ale również w elementach wyposażenia kuchni.
Znany z łowickich wycinanek motyw, zainspirował projektantów włoskiej firmy Emo oraz markę Deante, do stworzenia niepowtarzalnego
zlewozmywaka. Projekt nazwany został „Cepelik”.

deante
zdjęcie: Deante


Podoba nam się to ciepło, które emanuje z zakopiańskiego stylu. Wprowadza nas w romantyczny nastrój, przywołuje wspomnienia ze wspólnych wyjazdów w góry, kiedy to godzinami siedzieliśmy przy kominku w góralskiej gospodzie" - mówią Paulina (24l.) i Kuba (25l.), którzy zainspirowani podhalańskim wzornictwem urządzili swoje pierwsze mieszkanie.

Kto słyszał o zespole Zakopower czy serialu „Szpilki na Giewoncie”,
zastanawia się pewnie, gdzie jeszcze może spotkać „podhalański design”. Odpowiedź brzmi: w modzie! W tej dziedzinie dominuje młoda projektantka Aneta Larysa Knap. Tworzy ona wspaniałe, ponadczasowe kreacje łącząc tradycję z nowoczesnymi trendami.

folkdesign
zdjęcie: www.folkdesign.pl

W architekturze góralski folklor także odgrywa ważną rolę. Następcy Witkacego (twórca zakopiańskiego stylu, zaprojektował m.in. Jaszczurówkę w Zakopanym) również odnajdują w nim inspirację. Zarówno w mieście jak i na wsiach oddalonych nawet kilkaset kilometrów od Zakopanego, możemy odnaleźć budowle a'la góralskie chaty, chociażby w Łodzi przy ul. Piotrowskiej. Znajduje się tu kamienica „pod góralem”, a w Poznaniu w okolicy parku Sołackiego, możemy obejrzeć kilka domów w tym stylu.

Natchnienia nie trzeba szukać daleko. W myśl powiedzenia „cudze chwalicie, swego nie znacie” zachęcam do bliższego poznania tradycyjnego wzornictwa. Być może Ciebie także zainspiruje.


Justyna Nowak, 19l.

powrót na górę