Logo
Wydrukuj tę stronę

Tradycja odchodzi do lamusa - czas na nowoczesny ślub!

Tradycja odchodzi do lamusa - czas na nowoczesny ślub!
,,Już mi niosą suknię z welonem’’ - śpiewała Elżbieta Dmoch, wokalistka zespołu 2 plus 1. Dzisiaj welon nie jest obowiązkowym elementem garderoby Panny Młodej. Coraz więcej kobiet decyduje się na alternatywne wyjście, jakim jest delikatny wianek, strojny toczek albo mini korona. Nie brakuje też Panien Młodych, które radykalnie sprzeciwiły się jakimkolwiek ozdobom na głowie. Nie ma w tym nic dziwnego. Trendy ślubne, jak każde inne ciągle się zmieniają.

Śnieżnobiała suknia i czarny garnitur?
Panowie ostatecznie zrezygnowali z białych skarpet. I bardzo dobrze! Garnitur czasami frak, ewentualnie smoking. W tej kwestii wiele się nie zmieniło. Ma być elegancko i ze smakiem. A Panie? Niegdyś Panna Młoda prezentowała się w czysto białej kreacji z welonem. Dzisiaj kolor sukni jest kwestią dyskusyjną.

2 2wedding 846924 6402wedding dress 850606 640

3elegant 1072747 6403 2groom 505683 640

4 2bouquet 974847 6404bride 454144 640

W poszukiwaniu swojej idealnej sukni ślubnej odwiedziłam wiele salonów ślubnych. Wachlarz kolorystyczny jest olbrzymi. Od szarych przez kremowe, aż po soczyście miętowe. Osobiście, w tej kwestii sama pozostałam przy kolorze ,,milk’’. A jak jest z krojem? Całkiem niedawno modne były suknie w stylu hiszpańskim - kuso wycięte z przodu i długie z tyłu. Kiedyś nie do pomyślenia było tak odważne pokazywanie nóg, zwłaszcza w kościele. Cóż. Długa, krótka czy kolorowa - to Twoje wesele, Ty tutaj rządzisz!

Obrączki
W poprzednich latach obrączki były skromne, bo mało kogo było stać na szerokie, ciężkie i złote krążki. Aktualnie każdy sklep z biżuterią posiada w ofercie przeróżne rodzaje. Od białego złota wysadzanego diamentami, przez różowe złoto z wzorem odciśniętych wcześniej linii papilarnych, aż po delikatne, srebrne obrączki. Od wyboru do koloru!

5wedding 688924 640

Pierwszy taniec
Na całe szczęście jest nieodzownym elementem każdego przyjęcia weselnego. Niestety dzisiaj nie do końca symbolizuje to, co powinien. Niegdyś taniec dwojga zakochanych osób, pierwsze kroki świeżo upieczonego małżeństwa. Dzisiaj pierwszy taniec to wielkie show! Młodzi wymyślają zabawne choreografie pod wcześniej przygotowany mix muzyczny, w którym obowiązkowo muszą się znaleźć utwory tj. ,,Facet to świnia’’ czy ,,Gdzie Ci mężczyźni’’. Całkiem niedawno spotkałam się z tym, że pierwszy taniec nagrany został dużo wcześniej, a Młodzi wyświetlili go jedynie podczas uroczystości. Bez niepotrzebnego stresu i nerwów, czemu nie?!

6wedding 725434 640

Błogosławieństwo
To kolejna część ślubu, która przetrwała, ale podobnie jak większość tradycji została nieco zmodyfikowana. Tutaj najczęściej zmienia się porę - czasami w dzień poprzedzający ślub albo w kościele po mszy.

W moim przypadku błogosławieństwo odbędzie się wczesnym rankiem w dzień ślubu, co nie do końca podoba się naszym rodzicom. Nie mam nic przeciwko błogosławieństwu, ale nie do końca jestem przekonana do klękania w pięknej sukni, gdzie wokół ,,kręci się’’ kilkadziesiąt ludzi. Kiedyś wymarzyłam sobie, że mój przyszły mąż zobaczy mnie dopiero przy ołtarzu. I tego się trzymam!

Przesądy i zabawy ślubne
Kiedyś w nowożeńców rzucano jedynie monetami, teraz coraz częściej jest to ryż lub konfetti. Zniknął też przesąd, który mówił o pogodzie zwiastującej przyszłość Młodych. Co więcej, deszcz nie jest niczym złym, w każdym salonie sukien ślubnych jest kilkadziesiąt modeli pięknych parasoli.

7wedding 665157 640

Moja mama szła do ślubu ze zwiniętym banknotem w bucie. Czy ktoś dzisiaj tak robi? Mówiła mi również o przesądzie, że do ołtarza nie można mieć na palcach żadnych pierścionków, nawet zaręczynowego. Dopiero po założeniu obrączki można założyć pierścionki. Tak samo jak z podwiązką. Kiedyś żadna Panna Młoda nie miała podwiązki, podobnie jak niczego pożyczonego.

Zbierając informacje do artykułu, kluczowa okazała się pomoc mojej babci i mamy. Nie tylko wysłuchałam kilka zabawnych historii, ale dowiedziałam się też o tradycjach, o których nie miałam pojęcia. Zastanawiam się, czy na swojej uroczystości nie wprowadzić kilka z tych, które odeszły w niepamięć. Nie wierzę w przesądy i zabobony, ale podoba mi się powrót do czasów, gdzie ślub był przeżyciem duchowym, a nie wydarzeniem ,,na pokaz’’.

Co wpływa na nowe trendy ślubne? Co decyduje o tym, że modne stało się posiadanie dwóch sukni ślubnych czy przyjazd pod salę weselną superszybkim samochodem? Biznes, biznes i jeszcze raz biznes. Na rynku ślubnym firmy prześcigają się w nowych pomysłach, asortyment jest coraz większy. Z jednej strony dobrze, że możemy wzbogacić nasz ślub i wesele o nowe zwyczaje, ale nie dajmy się zwariować. Nie chciałabym, żeby wspomnienie najpiękniejszego dla mnie dnia, przyćmiły sztuczne ognie czy pokaz tańca. Co za dużo, to niezdrowo!

8wedding car 771395 640

Kasia Lewandowska
Copyright 2009-2021 © tojakobieta.pl | All rights reserved