Menu
logo tjk main

Czym jest ślub humanistyczny?

Czym jest ślub humanistyczny?
Słysząc o ślubie humanistycznym wiele osób nie jest w stanie dostatecznie rozwinąć tego terminu. Nieco enigmatyczny, wciąż niedoceniany w Polsce, nawiązujący do humanizmu... Ale co dokładnie on oznacza? Czy wywiera skutki prawne? Po co właściwie brać taki ślub? Okazuje się, że dla wielu par jest on idealną formą wyznania przed sobą i świadkami miłości!

Istota zawarta w nazwie
W Polsce ślub humanistyczny udzielany jest przez Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów. To właśnie racjonalizm wiedzie przecież prym wśród osób ściśle związanych z nurtem humanizmu. Głównym wyrazem takiego przypieczętowania związku ma zaś być uznanie indywidualizmu obu stron, równości, tolerancji i prymatu rozumu. Wiąże się z tym m.in. to, że tego typu małżeństwo może być zawarte przez osoby tej samej płci, sedno tkwi jednak w woli założenia przez dwoje bliskich sobie ludzi rodziny i wspólnego prowadzenia gospodarstwa domowego. Mimo to, w Polsce oraz wielu zachodnich krajach, ślub humanistyczny wciąż nie pociąga za sobą skutków cywilno-prawnych. Aby rozpocząć procedurę zawierania małżeństwa, należy przesłać wypełniony formularz dostępny na stronie internetowej związanej z ceremoniami humanistycznymi, do których należą także pogrzeb oraz ceremonia dedykacji.

Jak może wyglądać ślub humanistyczny?
Wiele par nie utożsamiających się z żadnym wyznaniem, a pragnących złożyć sobie przysięgę małżeńską nie przekonuje również określona i sztywna forma ślubu cywilnego. Chcąc dać wyraz indywidualnemu poczuciu estetyki oraz inwencji związanej z celebracją tego typu wydarzenia decydują się więc na ślub humanistyczny. Spersonalizowane może być tutaj wszystko - od strojów, wystroju, muzyki, dodatków, aż po każdy jeden element dotyczący przebiegu ceremonii. Konsultacje co do określenia tych poszczególnych składowych odbywają się w asyście tzw. celebransa, który dokonuje zaślubin oraz sporządza scenariusz toku uroczystości. Pary często decydują się na ekstrawagancką symbolikę lub gesty, np. wspólne odśpiewanie ważnej dla małżonków pieśni miłosnej lub nałożenie spersonalizowanych obrączek, takich jak te dostępne na stronie Inne Obrączki. Nie sposób w pełni opisać przebiegu takiego ceremoniału, gdyż jest on w każdym przypadku niepowtarzalny!

Zaślubiny nie dla wszystkich
Wiele osób krytykuje śluby humanistyczne jako sprzeczne z tradycją, co często łączy się z potępieniem zaślubin, traktowanych przez innych jako chęć kreowania świeckiego porządku. Podejmują się więc ich organizacji osoby odważne, nie przejmujące się ostracyzmem pochodzącym ze środowiska, do którego należą. Niemniej jednak wielu ich zwolenników twierdzi, że nie stanowią one konkurencji dla ślubów cywilnych, konkordatowych czy wyznaniowych. Na uznanie ich za pełnoprawne małżeństwo w świetle prawa również przyjdzie nam jeszcze poczekać. Jeśli jednak jesteśmy ludźmi pełnoletnimi, ściśle związanymi z ideologią humanizmu i przekonanymi co do siły uczucia swojego i partnera, może warto rozważyć taką formę przypieczętowania miłości?

Dodaj komentarz

UWAGA!
Bardzo prosimy o niezamieszczanie w treści komentarza wszelkiej formy reklamy (która jest traktowana wtedy jako darmowa) na naszym portalu tojakobieta.pl tj. - adres strony www, e-mail, telefon, wszelkie inne dane kontaktowe. W przypadku niezastosowania się do wyżej wymienionego komunikatu oraz działań mających na celu obejście naszej prośby, będziemy zmuszeni wyciągnąć konsekwencje prawne odnośnie zarzutu bezprawnego zamieszczania darmowej reklamy. Wszelka reklama na naszym portalu jest ODPŁATNA.


Kod antyspamowy
Odśwież