Menu
logo tjk main

Fototapety do salonu: trendy na rok 2017

Nowy rok to postanowienia, ale także prognozy: co „nosić” będzie się na ścianach w najbliższym czasie? Co wciąż będzie modne, a co odejdzie do lamusa?

Zapytaliśmy architektów wnętrz i dekoratorów o ich opinie i wróżby i zebraliśmy dla Was 5 najgorętszych trendów przewidywanych na nadchodzący rok - wraz ze wskazówkami, jak wykorzystać ciekawe fototapety do salonu, by wprowadzić je do własnego mieszkania!

33

Ubiegły rok był różnorodny - tak bardzo, że można by go wręcz nazwać pełnym sprzeczności. Było z czego wybierać: coś dla siebie łatwo było znaleźć i zdeklarowanym entuzjastom stylu minimalistycznego, i tym, którzy nie mogą żyć bez feerii barw, kształtów i deseni. A jak to będzie wyglądało w 2017 roku? Oto trendy, które już wkrótce zdominują nasze ściany!

Wnętrza jak szkatułki pełne szlachetnych kamieni
Pantone, jeden z najbardziej wpływowych graczy na światowym rynku farb i barwników, ogłosił soczystą i słoneczną zieleń o nazwie Greenery kolorem roku 2017. Czy tak odważny i jasny kolor rzeczywiście się przyjmie, czas pokaże: dekoratorzy wnętrz przewidują raczej, że nadchodzący rok zostanie zdominowany przez odcienie inspirowane kamieniami szlachetnymi, czyli między innymi głęboką rubinową czerwień, szmaragdowy zielony i szafirowy niebieski. Fototapety do salonu utrzymane w tej kolorystyce to dekoracyjny pewnik: możesz nawet sięgnąć po takie, które rzeczywiście przedstawiają błyskotki i biżuterię, choć równie dobrze będą wyglądać fototapety do salonu kwiaty o takich kolorach. Bez względu na formę, kolory takie pięknie komponowały się z dodatkami w odcieniach czerni i bieli, a jeśli chcesz osiągnąć prawdziwie luksusowy efekt, zestaw je z barwami zapożyczonymi od szlachetnych metali: nie tylko srebrem i złotem, lecz także najmodniejszym ostatnio mosiądzem.

Rzeźbienie w marmurze
Marmur to prawdziwie ponadczasowy materiał, przez rzeźbiarzy wszystkich czasów uważany za najszlachetniejsze ze wszystkich tworzyw. Tak naprawdę nigdy nie był niemodny, ale od jakiegoś czasu bardzo popularny stał się nie tylko w swojej kamiennej formie, lecz również jako deseń. Marmurowe żyłkowanie, w wydaniu zarówno klasycznym, czarnym i białym, jak i w rozmaitych innych odcieniach, święci obecnie triumfy i uważane jest za najmodniejszy motyw sezonu, a pewnie także roku. Trudno się dziwić: taki wzór jest ciekawszą, bardziej elegancką alternatywą dla klasycznej bieli, a jednocześnie pozostaje na tyle neutralny, że może gładko wpasować się w większość aranżacji, stanowiąc dla nich ciekawe, choć nienarzucające się tło. Wróżymy, że fototapety do salonu w marmurowe wzory (nie mylić z marmurkami!) będą w 2017 najchętniej wykorzystywaną dekoracją wnętrz!

Hygge czyli przytulność w skandynawskim wydaniu
Duńskie słowo hygge, oznaczające „przytulność”, „przyjemność” czy też „błogość” (a nawet coś, co jest ich połączeniem), to nie tylko sposób dekorowania wnętrz: to styl życia! Przestrzenie udekorowane według idei hygge są ciepłe, bardzo przytulne i zdają się samym swoim wyglądem zachęcać, aby zaszyć się w nich z kubkiem gorącej herbaty, kocykiem i książką. To jakby dobrze znany nam styl skandynawski, ale do potęgi! Eksperci wnętrzarscy są zgodni: jeśli wnioskować na podstawie jego obecnej popularności, można bez wątpienia stwierdzić, że hygge będzie najmocniejszym trendem roku. W stylu tym fantastycznie sprawdzą się rozmaite ciekawe fototapety do salonu: możesz wybrać takie w przytulne, „sweterkowe” wzory, w ponadczasową kratę czy nawet w motywy inspirowane folklorem, zwłaszcza folklorem krajów skandynawskich.

23

Tajemnicze geometrie
Geometryczne wzory nie tracą na popularności już od dobrych kilku sezonów, i bardzo dobrze: są na tyle uniwersalne, że można wykorzystać je właściwie w każdym wnętrzu, i zarazem na tyle wyraziste i różnorodne, że nie tworzą wrażenia „ojej, znowu ten deseń, widziałam to już milion razy i w co drugim mieszkaniu”. Niektóre geometryczne wzory, takie jak te, które mają fototapety przestrzenne do salonu, nie tylko będą stanowiły nawiązanie do modnego trendu, ale także pomogą Ci powiększyć optycznie wnętrze i sprawić, że wyda się obszerniejsze albo wyższe, niż jest naprawdę. W tej roli sprawdzą się zwłaszcza fototapety do salonu 3D: ich geometryczne desenie z efektem głębi „powiększą” każdą domową przestrzeń. Fototapety do salonu 3D, podobnie jak wszystkie inne fototapety przestrzenne do salonu, nie tylko wpiszą się w obowiązujące trendy, ale wręcz je wyprzedzą!

Odbije nam palma?

15

2016 był rokiem wzorów kwiatowych: wielką popularnością cieszyły się przepyszne, nieco mroczne kwiaty, zainspirowane dziełami barokowych malarzy martwych natur. W tym roku jednak fototapety do salonu kwiaty będą powoli znikać z naszych mieszkań. Miłośnicy motywów roślinnych mogą jednak się nie martwić: zastąpią je desenie w liście palmowe! Ich soczystą, głęboką zieleń można zestawić z całym mnóstwem aranżacji, wedle potrzeb tworząc kompozycje albo lekkie i kojarzące się z egzotycznymi wakacjami, albo nastrojowe i nawiązujące do stylu boho.

Nie masz uprawnień do komentowania