Logo
Wydrukuj tę stronę

Jeździki dla dzieci - bawią, uczą, rozwijają

Jeździki dla dzieci - bawią, uczą, rozwijają
Trudno znaleźć dziecko, które nie lubi szybko się poruszać. Najpierw chodzenie, potem fikołki, podskoki, obroty czy taniec. Nie sposób zatem się dziwić, że dzieci - gdy tylko mają okazję - wsiadają na każdy możliwy środek lokomocji, jak koniki w lunaparkach, rowery czy elektryczne samochodziki. Dlatego ważne jest, by zdać sobie sprawę, jakie możliwości oferują jeździki dla dzieci. Najmłodsi miłośnicy motoryzacji nie tylko mają z nich dużą frajdę, ale poszerzają zakres umiejętności i rozwijają swoją fizjologię, co jest nawet ważniejsze od samej przyjemności jeżdżenia.

Zalety korzystania z jeździków dla dzieci:
1. Rozwijanie równowagi i utrzymywania stabilności - bardzo istotne w początkowej fazie chodzenia, uczy malucha trzymania odpowiedniego poziomu i równomiernego rozkładania sił.
2. Utrzymywanie prostej postawy podczas jazdy (na rowerku z pedałami dziecko garbi się oraz przechyla na boki).
3. Rozwój przymiotów psychomotorycznych - rozwijanie logicznego rozumowania na temat włożonego wysiłku w nabieranie prędkości i uzyskaniu dzięki temu odpowiedniego rezultatu.
4. Synchronizacja półkul mózgowych - rozwój intelektualny.
5. Nauka koncentracji na jednej czynności.
6. Świetny trening i przygotowanie przed korzystaniem z roweru.

Jak wybrać jeździk?
Można znaleźć opinie krytykujące kupowanie jeździka dla dzieci, których główna myśl przewodnia brzmi: “dzięki takim zabawkom zniechęca się dzieci do chodzenia”. Może to być prawdą, jeśli chcemy kupić jeździk dla dziecka, które nie zdążyło jeszcze zrobić pierwszego kroczku lub które ledwo co zaczęło chodzić. Najlepiej zastanowić się nad zakupem jeździka w momencie, gdy dziecko jest już wystarczająco mobilne i samodzielne w poruszaniu się. Wtedy zakup takiej zabawki będzie frajdą oraz przyjemnością dla malucha, nie zapominając o zaletach wspomnianych wcześniej. Przy okazji zakupu jeździków warto zapoznać się z ofertą Epinokio - jeździki dla dzieci, jednocześnie pamiętając o kilku zasadach podczas przeglądania asortymentu:
a. Dopasowanie jeździka do wieku i wzrostu. Bardzo ważne jest, by jeździk dla chłopca lub dziewczynki miał odpowiedni rozmiar. Najlepiej zabrać malca ze sobą do sklepu i pozwolić mu wybrać. Podczas siedzenia i jazdy dziecko powinno poruszać się swobodnie, nie hacząc podłoża. Najlepiej wybrać model nieco większy, by dziecko zbyt szybko z niego nie wyrosło.
b. Jeśli rodzice decydują się na zakup jeździka dla malucha, który jeszcze nie chodzi, warto pamiętać by dobrać odpowiednio lekki i zwrotny model. Przy zbyt ciężkim i o twardych kołach maluch może się szybko zniechęcić widząc, że jego wysiłek nie wprawia zabawki w ruch, przez co dziecko zatraca całą radość z jazdy.
c. Dla dzieci powoli rozwijających umiejętność chodzenia, warto wybrać tzw. jeździk pchacz. Jest to jeździk przystosowany do tego, by zachęcić dzieci do częstszego chodzenia. Dziecko trzymając się odpowiedniej poręczy pcha jeździk, jednocześnie rozwijając swoje umiejętności koordynacyjne. Oprócz zachęcania do chodzenia, jeździk spełnia się też w roli asekuranta, przez co dziecko ma większe poczucie sukcesu z chodzenia, jako, że nie potrzebuje pomocy rodziców.
d. Warto celować w jeździki proste, z rączką asekuracyjną dla rodziców, pozbawione dużej masy bibelotów i udziwnień, które tylko rozpraszają dziecko przed podstawowym zadaniem, jakim jest nauka jeżdżenia i rozwijania umiejętności motorycznych. Większość modeli posiada guziki z muzyką, ale - o ile to możliwe - lepiej iść w stronę minimalizmu, aby dziecko skupiało się przede wszystkim na jeździe.
e. Bardzo istotne jest, by wybierać jeździki dla dziewczynek lub chłopców odpowiednio mocne i wykonane z trwałego materiału. Produkty wykonane z plastiku często rozpadają się lub ulegają poważnym uszkodzeniom już przy pierwszym mocniejszym uderzeniu w ścianę czy drzewo. Najlepiej kupować jeździki metalowe lub wykonane z wzmocnionego drewna.
f. Nie bagatelizować opinii dziecka. To maluch będzie z zabawki korzystał, dlatego to on musi ostatecznie stwierdzić czy mu się jeździk podoba czy nie. Odpowiednio dobrany pod względem kolorystyki czy wielkości, może mieć np. zbyt daleko odsuniętą kierownicę, przez co dziecko będzie bardziej leżeć niż siedzieć, a tego trzeba się wystrzegać. Musi być wygodnie, przyjemnie, siedzisko o odpowiedniej wielkości, fotelik na odpowiedniej wysokości, a kierownica sprawna i łatwa w obsłudze - wtedy sukces i radość dziecka gwarantowane.

Rodzaje jeździków
W asortymencie jest kilka rodzajów jeździków. Różnią się nie tylko wykonaniem, materiałem, kształtem, wielkością, czy wzorem, ale również sposobem użytkowania i funkcjonalnością. Jeździki dla dziewczynek i jeździki dla chłopców różnią się często jedynie kolorystycznym wariantem tych samych opcji. Dziewczęce jeździki będą częściej różowe, białe czy jasnozielone, podczas gdy chłopięce zabawki będą się odznaczać kolorami ciemnymi. To samo można powiedzieć o modelach. Chłopcom zwykle przypisuje się jeździki typu: samochody wyścigowe czy traktory, podczas gdy dziewczynki dostają wózki do wożenia zabawek lub jeździki w kształcie ulubionych zwierzątek.

Przeglądając oferty jeździków dla chłopców i dziewczynek można wyróżnić ich kilka rodzajów:
1. Jeździk typu samochodzik - najlepsze dla początkujących kierowców są oczywiście jeździki czterokołowe. Wśród modeli znajdziemy samochody, wyścigówki, traktory, wozy strażackie czy np. psy. Wszystkie tego typu jeździki posiadają ochronną gumę na kołach, dzięki czemu dzieci mogą spokojnie jeździć po domu, bez martwienia się o stan podłogi. Najlepsze są te wykonane z metalu lub mocnego drewna. Posiadają kierownicę (kołową, drążkową lub po prostu poręcz - wtedy kierownica nie daje możliwości zmiany kierunku jazdy). W zależności od modelu, kółka są mniej lub bardziej skrętne. Tego typu jeździki świetnie nadają się na zabawę w pojedynkę, ale też w dwie osoby. Jedno dziecko może siedzieć, a drugie je odpychać. Dzięki temu dzieci uczą się na czym polega współpraca w zespole i związki przyczynowo skutkowe pomiędzy wkładaniem siły, a jazdą. Istnieją jeździki bez pedałów (dzieci odpychają się siłą nóg) oraz z pedałami (bardziej zaawansowane).
2. Jeździk typu wózek - te jeździki składają się zwykle z metalowego lub drewnianego kosza na czterech kółkach i drążka. W jeździkach-wózkach dzieci mogą transportować swoje ulubione zabawki, jak i same siebie. Zamiast pchać, dziecko rozwija swoją psychomotorykę ciągnąc wózek i rozwijając równocześnie koordynację ruchów. Jest to też świetny jeździk dla dzieci rozpoczynających przygodę z chodzeniem. Dziecko trzymając się poręczy i rozkładając ciężar ciała, może asekurować się jeździkiem stawiając kolejne kroki.
3. Jeździk typu przyczepka - najczęściej w formie kosza na dwóch kółkach, z możliwością przymocowania go do innego jeździka. Przyczepka świetnie nadaje się na transport zabawek dziecka, które nie musi korzystać z jeździka-wózka, ale doczepia przyczepkę do swojego jeździka, podróżując ze swoimi ulubionymi gadżetami. W przyczepce może również być transportowane dziecko - przy wsparciu innego malucha. Dzięki takim zabawom mocno rozwija się więź między dziećmi. Uczą się wzajemnego zaufania, rozwijając przy tym równowagę, koordynację i ogólną fizjologię ciała.

Jeździki są idealną zabawką dla dzieci, bawiących się w domu jak i na powietrzu, same albo w grupie. Małe samochodziki mogą sprawić ogromną radość maluchom przez długi czas, ponieważ możliwość bycia w ruchu nigdy się dziecku nie nudzi, a zatem inwestycja w tego typu asortyment będzie strzałem w dziesiątkę.
Copyright 2009-2023 © tojakobieta.pl | All rights reserved