Menu
logo tjk main

Zalety e-podręczników w edukacji

Zalety e-podręczników w edukacji
O tym, że materiały służące szkolnej edukacji powinny być dostosowane do potrzeb i możliwości ucznia, zdają się wiedzieć zarówno rodzice, jak i nauczyciele. Nie wszyscy jednak przekonani są do tego, że elektroniczne pomoce naukowe mogą faktycznie przybliżać uczniowi tematykę omawianą na zajęciach przez nauczyciela. Najwyższy czas odrzucić wszelkie wątpliwości w tej kwestii. Warto otworzyć się na innowacyjne formy nauczania oparte o nowoczesne technologie. Przede wszystkim dlatego, że ich efekty mogą przejść najśmielsze oczekiwania dorosłych sceptyków.

Tablet do nauki? Czemu nie!
Argumentem często używanym przez dzieci podczas domowych dyskusji odnośnie zakupu tabletu, jest walor edukacyjny. Większość rodziców sceptycznie przyjmuje deklaracje pociechy na temat celu zastosowania nowego sprzętu elektronicznego. Krytycy nowych technologii powinni pamiętać, że nie istnieje narzędzie w pełni dobre ani złe. Istotna jest jedynie intencja, z jaką sięgamy po dany przedmiot. Nowy zakup może więc stanowić rzeczywistą inwestycję w rozwój intelektualny dziecka. Odpowiednie nastawienie rodzica pozwala zarazić pociechę entuzjazmem i chęcią do zdobywania nowych informacji na temat otaczającego go świata. Wersja elektroniczna podręcznika stanowi odpowiednik tradycyjnych pomocy dydaktycznych, zawierając treści identyczne z tymi znajdującymi się w edycji papierowej.

Jakie walory edukacyjne kryje w sobie e-podręcznik?
- uczy bawiąc
Elektroniczna aplikacja posiada funkcje, których na próżno szukać w tradycyjnej książce. E-podręcznik stanowi nowoczesną formę tego, co twórcy oświeceniowi rozumieli pod hasłem "uczyć bawiąc". Połączenie gruntownych zasad wiedzy z multimediami, które wnoszą edukację na zupełnie nowy poziom, w szybki sposób pozwalają uczniowi połączyć przyjemne z pożytecznym. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii, złożone zagadnienia można objaśnić za pomocą prostego filmiku, a przykłady - zilustrować zapadającą w pamięć fotografią. Materiały interaktywne pozwalają uczniowi utrzymać koncentrację na dłuższy czas. E-książka uczy, dostarczając dużej dawki rozrywki. Stanowi też mniej sztywną formę nauczania w porównaniu do tradycyjnych metod, przez co jest znacznie lepiej dopasowana do potrzeb nowego pokolenia.
- jest uniwersalny
Drugą z podstawowych zalet e-podręcznika jest jego uniwersalność. Wersja elektroniczna zapewnia dostęp do niezbędnych treści, zarówno na komputerze, jak i tablecie, netbooku, czytniku PDF czy smartfonie.
- jest nowoczesny i innowacyjny
Współczesne pokolenia, które w sposób całkowicie naturalny dorastają w obecności mediów elektronicznych, chętniej i bez żadnych obaw (w przeciwieństwie do ich rodziców) sięgają po nowe aplikacje. Dlatego też, w odczuciu młodych ludzi, e-podręcznik będzie znacznie przyjemniejszą, bardziej intuicyjną i w efekcie prostszą formą przyswajania wiedzy w porównaniu do wersji papierowej.
- zajmuje mniej miejsca
Elektroniczna wersja podręcznika nie zajmuje też miejsca na półce ani w szkolnej torbie. Nie jest ciężka - pod tym względem bezapelacyjnie wygrywa w zestawieniu z książkami w tradycyjnej wersji.
- niewiele waży
Niewielka waga samego urządzenia, takiego jak np. smartfon, w pamięć którego wgrany został e-podręcznik, eliminuje konieczność noszenia nieporęcznego i ciężkiego plecaka, zmniejszając ryzyko wystąpienia wad postawy i schorzeń kręgosłupa u młodego człowieka.
- mało kosztuje
Co istotne dla rodziców, e-książka jest znacznie tańsza od wydania papierowego, przez co pozwala nieco odciążyć rodzinny budżet.

Innowacyjnie i skutecznie
Wśród szerokiej gamy pomocy naukowych, przygotowanych przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne znalazły się e-podręczniki do przedmiotów takich jak:
- język polski - ciekawe zadania w formie rysunków i krzyżówek wprowadzają ucznia w świat zasad języka ojczystego, zaś lekkie w swej formie ćwiczenia umożliwiają zdobywanie wiedzy z zakresu ortografii
- matematyka - zawarte w e-książce gry, łamigłówki i zagadki w interesującej i przystępnej formie zachęcają do rozwijania umiejętności matematycznych. Z kolei zadania powtórzeniowe zamieszczone po każdym z działów stanowią repetytorium przydatne przed klasówką
- muzyka - atrakcyjna wizualnie forma wiedzy zachęca dzieci do podejmowania własnych muzycznych eksperymentów, a zbiór tekstów stanowi inspirację do wspólnego śpiewania
- historia i społeczeństwo - zawarte w e-książce rekonstrukcje postaci historycznych i ilustracje 3D rozbudzają wyobraźnię ucznia, ukazując dawne wydarzenia jako fascynujące opowiadanie o przeszłości
- plastyka - e-podręcznik zachęca dziecko do samodzielnego podejmowania twórczej aktywności, przedstawiając zasady różnorodnych technik plastycznych
- przyroda - na szczególną uwagę zasługuje dział „Zbadaj, zaobserwuj”, stanowiący zestaw prostych doświadczeń, dzięki którym uczeń w sposób samodzielny przeprowadza nowe odkrycia
- informatyka - materiały uczą obsługi programów komputerowych i przybliżają kwestie sporządzania własnych projektów

Z bogatą ofertą e-podręczników można zapoznać się za pośrednictwem sklepu internetowego http://sklep.wsip.pl/e-booki/. Dla osób, które zdecydują się nabyć materiały dydaktyczne od 7 października do 30 listopada przygotowano atrakcyjny, 30% rabat.

Nie masz uprawnień do komentowania