Menu
logo tjk main

3 sztuczki, które pomogą Ci zacząć oszczędzać

3 sztuczki, które pomogą Ci zacząć oszczędzać
Nowy Rok to często nowe postanowienia, także te finansowe. Masz na swojej liście również oszczędzanie? Jeśli nie pierwszy raz zabierasz się do odkładania pieniędzy, być może zastanawiasz się, jak oszczędzać by rzeczywiście oszczędzić.

Bo bywa tak, że mimo szczerych chęci, nie tylko skarbonka świeci pustkami, ale również portfel. I zamiast zastanawiać się, jak pomnażać swoje środki, rozmyślasz nad tym, jak przeżyć do pierwszego. Czy w tej sytuacji da się znaleźć jakiś sposób na to, by mimo wszystko w końcu mieć oszczędności?

Oto kilka finansowych sztuczek, które polubi Twój portfel.

Najpierw zapłać sobie
Przesyłanie pieniędzy na konto oszczędnościowe to coś, co zazwyczaj robimy na końcu miesiąca. Najpierw płacimy rachunki i robimy zakupy. Jeśli starcza nam pieniędzy, przeznaczamy je na przyjemności. Potem przychodzi czas na oszczędności. Tyle że, często na tym etapie nie dysponujemy już żadnymi środkami, które można by odłożyć na przyszłość. A gdyby tak odwrócić tą kolejność i najpierw zapłacić sobie?

Umów się z sobą, że 10% z pensji będziesz przesyłać na konto oszczędnościowe. Możesz też ustawić automatyczny przelew, np. dzień po planowanym otrzymaniu wynagrodzenia. Jeśli w ciągu miesiąca zabraknie Ci pieniędzy na inne wydatki, znajdź dodatkowe pieniądze nie naruszając oszczędności. Ta metoda pozwala zobaczyć swój „oszczędnościowy” potencjał, a dodatkowo rozwija kreatywność w poszukiwaniu nowych dochodów.

Słoik z pięciozłotówkami
Czy wiesz, ile warte są monety, które w ciągu miesiąca pojawiają się w Twoim portfelu? Zaplanuj, że każdego dnia wieczorem zajrzysz do portmonetki i wyjmiesz z niej wszystkie pięciozłotówki albo dwuzłotówki i wrzucisz je do słoika na oszczędności. Jesteś ciekawa, ile pieniędzy w taki sposób uzbierasz?

Reszty nie trzeba
Jeśli masz trudności z jednorazowym wygospodarowaniem większej kwoty i lubisz płacić za zakupy kartą, opcja „zachowaj resztę” prawdopodobnie przypadnie Ci do gustu. Tą usługę oferuje wiele banków jako dodatek do zwykłego konta. Każdą kwotę wydaną kartą bank zaokrągli do pełnych złotówek, a resztę z tej transakcji prześle na konto oszczędnościowe. Ziarnko do ziarnka i nawet z drobnych płatności uzbiera się porządna kwota.

Gdy zaczynamy oszczędzać, oprócz odpowiedniej strategii warto wybrać również cel. Bo mając przed oczami marzenie, które spełnić pomogą pieniądze, znaleźć motywację do oszczędzania jest zdecydowanie łatwiej. Dobrze dobrana metoda i motywujący cel pomogą w wyrobieniu sobie nawyku oszczędzania, a z czasem odkładanie pieniędzy będzie coraz łatwiejsze.

Komentarze  

+2 #1 Dorota 2016-01-15 09:33
Ja korzystam z opcji, którą nazwałaś "reszty nie trzeba". W moim banku zaokrąglenie jest do pełnych 10zł, a przy wypłatach z bankomatu, czy wpłatach kwot równych na subkonto leci całe 5zł. Nie odczuwam braków w ciągu miesiąca, a w przyszłości kaska będzie jak znalazł :)

Nie masz uprawnień do komentowania