Menu
logo tjk main

Codzienne zakupy - jak wydawać mniej?

Codzienne zakupy - jak wydawać mniej?
Wydatki na żywność stanowią zazwyczaj lwią część budżetu domowego. Z drugiej strony, właśnie od zakupów spożywczych najłatwiej jest zacząć poszukiwanie oszczędności.

Dzięki wyrobieniu sobie pewnych nawyków, możemy zmniejszyć kwotę wydawaną na żywność, nie oszczędzając również na jakości jedzenia. Wszak nie chodzi o to, aby oszczędzać i jeść źle, ale o to, aby zachować równowagę - dbać o swoje codzienne posiłki i nie ponosić zbędnych wydatków. Jak to zrobić?

Oto kilka sprawdzonych nawyków, które warto wprowadzić do swoich zwyczajów zakupowych:

Rób duże zakupy raz w tygodniu
Kiedy robimy drobne zakupy codziennie, mamy tendencję do tego, aby nie zauważać, kiedy kilka czy kilkanaście złotych wydane w każdym ze sklepów zaczyna się sumować do sporych kwot. Robiąc jedne zakupy w tygodniu, trudniej jest wydać ponadplanową kwotę. Dodatkowo, zazwyczaj wybieramy się wtedy do marketów, w których ceny są niższe niż w osiedlowych sklepikach.

Zrób listę
Lista zakupowa i trzymanie się jej w sklepie to podstawa. Dzięki temu unikamy nadprogramowych rzeczy i zapobiegamy marnowaniu się jedzenia. Po prostu, kupujemy dokładnie tyle, ile potrzebujemy. I wydajemy tyle, ile rzeczywiście musimy wydać.

Weź ze sobą gotówkę
Podczas dużych zakupów, płacąc kartą, łatwiej dać się ponieść czarowi promocji. Kiedy wycieczkę do supermarketu zaczniemy od wyjęcia z bankomatu kwoty, którą planujemy wydać, unikniemy przekroczenia ustalonego limitu.

Czy naprawdę tego potrzebuję?
Naucz się zadawać sobie to pytanie za każdym razem, gdy zastanawiasz się nad zakupieniem jakiegoś produktu spoza sporządzonej listy. W większość przypadków okaże się, że nie potrzebujesz.

Spójrz na paragon
Pomyłki przy kasie zdarzają się częściej niż nam się wydaje. Dlatego dobrym nawykiem jest przeanalizowanie paragonu przed odejściem od kasy.

Urządzaj „dni kreatywnej kuchni”
Warto raz na miesiąc urządzić porządki w lodówce i w kuchennych szafkach i kreatywnie, gotować z tego, co nam zostało. Dzięki temu zapobiegniemy marnowaniu się jedzenia i przy okazji zrobimy małą inwentaryzację. Od razu będziemy wiedzieć, co trzeba wpisać na kolejną listę zakupową.

Najedz się przed wyjściem na zakupy
Jesteś głodna? Z dużym prawdopodobieństwem kupisz więcej niż planowałaś. Dlatego każda wyprawa na zakupy powinna zacząć się od porządnego posiłku.

Wprowadzenie kilku dobrych nawyków pozwoli zmniejszyć wydatki na żywność. W wielu przypadkach, w ten sposób można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. A to już konkretne pieniądze, które można przeznaczyć choćby na stworzenie poduszki finansowej lub odłożyć je na przyszłoroczne wakacje.

Komentarze  

#1 Narwany 2015-09-13 11:13
Jak jestem na studiach to robię zakupy własnie raz w tygodniu i wtedy nie muszę przynajmniej zliczać paragonów. Robię zakupy raz co pozwala mi zaoszczędzić dużo czasu, no i wiem ile mogę wydać. W jednorazowych zakupach lubię jeszcze to ,że planuje je na ok 5 dni i mama spokój.
"Dni kreatywnej kuchni" - ciekawa nazwa :D U mnie to się nazywa: zrób coś z niczego, ale przyznam, że często wychodzą bardzo dobre rzeczy :)

Nie masz uprawnień do komentowania