Menu

logo tjk main 

ZOBACZ POZOSTAŁE PRZEPISY >

Tygiel kulinarny, czyli kuchnia australijska

kuchniaaustralijskaPoznawanie kuchni z zakątków świata może być fascynujące, aczkolwiek trzeba być do tego osobą odważną, która nie boi się nowych smaków i nie odczuwa lodowej kuli w żołądku na myśl o zjedzeniu pieczeni ze strusia, burgerów z kangura lub zupy na bazie bulionu z kangurzego ogona…a takie przysmaki możemy odnaleźć w kuchni australijskiej.

Tam, gdzie za kuchennym oknem skaczą kangury
Kuchnia australijska łączy tradycyjne australijskie potrawy z tradycyjnymi daniami kuchni azjatyckich i europejskich. Wynika to z multikulturowości - obcokrajowcy wprowadzają od wieków do kulinarnej kultury Australii specyfikę kuchni swoich rodzimych krajów.
Tradycyjna kuchnia australijska bazowała głównie na angielskiej (daniach mięsnych, puddingach) z racji licznych XIX-wiecznych imigrantów, którzy zasiedlali australijskie ziemie. Obecnie możemy w niej spotkać zwyczaje kuchni greckiej, włoskiej, a także polskiej: tak, Australijczycy znają nasze pierogi! Jakie typowe potrawy kuchni australijskiej warto poznać?

Australijskie słodkości mają swoją historię
Wbrew pozorom, nie będzie to kuchnia oparta tylko na stekach z kangura. Zacznijmy od słodkości - deserem typowo australijskim, choć stworzonym i nazwanym na cześć rosyjskiej primabaleriny, Anny Pawłowej, jest Pavlova - tort bezowy z owocami oraz bitą śmietaną. Artystka odwiedziła Perth podczas światowego tournne w roku 1926 - mówiono, że „Ona nie tańczy, ona unosi się na skrzydłach”. Ta opinia idealnie odnosi się do Pavlovej - deseru wyjątkowo lekkiego. Co ciekawe, za autora tego deseru uważają się też Nowozelandczycy, ponieważ Pawłowa w tym samym roku odwiedziła Wellington. Kulinarny spór być może nigdy nie zostanie rozwiązany. Ciekawą historię powstania mają też ciasteczka anzac - twarde ciastka owsiano-kokosowe ze złocistym syropem (golden syrup). ANZAC to Australian and New Zealand Army Cops, armia, która podczas I wojny światowej walczyła na Bliskim Wschodzie i na froncie zachodnim. Ciasteczka anzac musiały mieć taką formę, aby przetrwały długotrwały transport z Australii do żołnierzy w Europie - te, które przyrządzimy w domu z pewnością będą bardziej miękkie. Z tradycyjnych australijskich deserów warto również wymienić lamingtony - kostkowe biszkopty z dżemem, oblane czekoladą i obtoczone we wiórkach kokosowych. Historia głosi, że Charles Cochrane-Baille, drugi baron Lamington, został ugoszczony podczas jednego ze spotkań deserem z niezbyt świeżego biszkoptu. Czy mu smakował? Zdania są podzielone. Baron miał nazwać lamingtony those bloody poofy woolly biscuits.

Typowe australijskie przekąski
Tradycyjna australijska zupa z dyni na bazie wywaru z barramundi (ryby występującej w Północnej Australii) może być podawana z kromkami z vegemite - pastą do chleba z wyciągu z drożdży, która charakteryzuje się słono-gorzkim smakiem. Mówi się, że jest podobna w smaku do bulionu z mięsa wołowego… Inny australijski przysmak to chleb produkowany bez drożdży. Damper, bo o nim mowa, był pożywieniem australijskich opiekunów zwierząt na latyfundiach, którzy podczas podróży i przebywania na odległych obszarach dysponowali najczęściej takimi produktami jak mąka, mleko, woda, cukier, sód i mięso. Damper, pieczony nad ogniskami, był często spożywany z suszonym mięsem, a także polewany golden syrupem. Trudno by nie wspomnieć o owocach morza - popularnością cieszą się balmain bugs, czyli skorupiaki podobne w smaku do homara, aczkolwiek ich mięso jest delikatniejsze. Australijczycy przepadają również za krewetkami w marynacie, okoniem australijskim i wspominaną już rybą barramundi, którą niestety rzadko spotyka się w polskich restauracjach.

Okazuje się, że poznawanie kuchni australijskiej jest nie tylko ekscytujące ze względu na oryginalne smaki i specyficzne produkty, ale niesie ze sobą liczne ciekawostki historyczne. Poznając kuchnię australijską, jednocześnie poznajemy jej zróżnicowaną i fascynującą kulturę. A może by tak przyrządzić pyszny posiłek z australijskiej kuchni i uraczyć gości anegdotami z historii i kultury Australii?
powrót na górę