Menu

logo tjk main 

Jak ustrzec się przed kradzieżą auta?

Jak ustrzec się przed kradzieżą auta?
W Polsce nie brakuje wielbicieli cudzej własności. Z danych udostępnionych przez Policję wynika, że w 2014 roku skradziono ponad 14 tys. aut. Choć ta liczba z roku na rok maleje, to wciąż skala procederu jest znacząca. Jak zatem ustrzec się przed kradzieżą? Co zrobić poza ubezpieczeniem samochodu?

Złodzieje najczęściej dostają się do wnętrza auta poprzez wybicie szyby lub wyłamanie zamka. Jednak czasami nawet nie muszą tego robić, ponieważ właściciel z roztargnienia i pośpiechu zostawia otwarte drzwi lub szyby. Innym sposobem kradzieży jest załadowanie samochodu na lawetę i przetransportowanie do tzw. dziupli. Tam auto czeka na „nowego właściciela” lub jest rozbierane na części.

Narzędzia pracy złodziei samochodów nie zmieniają się od lat. Najczęściej używają tzw. łamaków, które służą do złamania zapadek zamków i stacyjek, lub z korkociągów pozwalających na wyciągnięcie bębenka zamka samochodowego. Gdy auto wyposażone jest w immobiliser, to najprostszą metodą jest dezaktywacja fabrycznego odcięcia zasilania poprzez gniazdo serwisowe lub podmiana modułu elektronicznego na inny, w którym usunięto uprzednio zabezpieczenia.

Sposób na złodzieja
Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą? Sposobów jest wiele. Od instalacji autoalarmu czy systemu lokalizującego pojazd opartego na technologii GPS, poprzez parkowanie jedynie na strzeżonych parkingach, aż do kupna auta mniej atrakcyjnego dla złodzieja. Kierowcy często montują w swoich samochodach blokady kierownicy czy skrzyni biegów. Niestety żadna z powyższych metod nie gwarantuje pełnego spokoju. Złodziej będzie potrzebował jedynie więcej czasu niż w przypadku, gdy pojazd jest niezabezpieczony. Któregoś dnia i tak właściciel może zastać puste miejsce parkingowe. Wtedy wybawieniem może okazać się ubezpieczenie autocasco (AC).

Ubezpieczenie samochodu
Ubezpieczenie samochodu nie uchroni auta przed kradzieżą, ale zagwarantuje finansową rekompensatę. Dzięki wykupieniu autocasco ubezpieczyciel pokrywa zarówno koszty naprawy auta, które zostało uszkodzone wskutek zdarzeń losowych (żywiołów, aktów wandalizmu czy wypadków), jak również wypłaca świadczenie w przypadku kradzieży. Jest to ubezpieczenie dobrowolne, jednak żaden z właścicieli stając się ofiarą złodzieja na pewno nie pożałował zakupu dodatkowej polisy. Wysokość składki uzależniona jest od wielu czynników, między innymi od wartości i wieku pojazdu, miejsca zameldowania i wieku właściciela, historii bezszkodowej jazdy a nawet planowanego przebiegu auta.

Kradną nie tylko samochody
Celem złodziei nie zawsze stają się auta. Z parkingów znikają również jednoślady. Ubezpieczenie skutera, motoru czy motoroweru przed takimi wypadkami może okazać się bardzo pomocne. Cena motorowego autocasco również jest zależna od wielu czynników. Wiek, wyposażenie w układ ABS czy zabezpieczenia przeciwkradzieżowe mogą wpłynąć na dodatkowe zniżki. Ponadto, aby odstraszyć złodziei warto zastanowić się nad zamontowaniem alarmu, blokady tarczy hamulcowej - DiscLock czy o zastosowaniu kłódki typu U-lock.

Sposobów na uniknięcie kradzieży pojazdu jest wiele. Jednak żaden system czy zabezpieczenie nie daje stuprocentowej ochrony. Mogą jedynie zagwarantować, że złodziej, który spróbuje je złamać, będzie potrzebował znacznie więcej czasu. Gdy jednak dojdzie do kradzieży, ratunkiem dla poszkodowanego właściciela będzie rekompensata z polisy autocasco.
powrót na górę