Menu

logo tjk main 

Wanted!

Wanted!

Poszukujemy krwi!

Za oddanie krwi gwarantowana nagroda: życie drugiej osoby


Być może zastanawiasz się, dlaczego temat przedstawiam jako list gończy krwi. Otóż ta czerwona, płynąca w naszych żyłach substancja jest ‘poszukiwana’ przez Banki Krwi.

Instytucje te mają na celu gromadzenie oraz przechowywanie krwi, by w razie potrzeby dostarczyć ją potrzebującym, których jest bardzo wiele. Krew trafia do osób, którzy utracili swoją własną w wyniku wypadku czy operacji, do osób po oparzeniach, a także do tych, którzy cierpią na inne poważne choroby. Zapotrzebowanie na krew jest duże, niezależnie o jaką grupę chodzi. Jednak najczęściej, deficytowymi grupami krwi, są grupy najrzadziej spotykane, czyli AB Rh- i 0 Rh- . Ta druga jest wyjątkowo użyteczna, gdyż może być przetoczona każdemu potrzebującemu, niezależnie od tego, jaką grupę posiada.

Krew pełni w organizmie bardzo ważne funkcje. Ta płynna tkanka łączna, składająca się z osocza i krwinek: erytrocytów, leukocytów i płytek krwi, dostarcza komórkom ciała tlen, substancje odżywcze, witaminy oraz sole mineralne, a także rozprowadza po całym organizmie hormony. Jest odpowiedzialna za usuwanie z organizmu zbędnych produktów przemiany materii (np. CO2) oraz za reakcje odpornościowe. Dodatkowo utrzymuje odpowiednią homeostazę - nieustanny przepływ krewi, pozwala na utrzymanie stałej temperatury ciała 36,5 °C i odpowiedniego pH ciała.

A teraz prościej...krew to bezcenny płyn, który podtrzymuje procesy życiowe. Widzimy więc, że bez krwi nie ma życia, jest (powtórzę jeszcze raz) bezcenna i nie zastąpiona, gdyż mimo rozwoju medycyny i już wielu odbytych prób, nie udało się wynaleźć substancji zamiennej, która spełniałaby jej funkcje. Dlatego ludzie jej potrzebujący, mogą liczyć tylko na dobrodusznych dawców, których jest coraz więcej, ale mimo to, wciąż niewystarczająco wiele.

W Polsce coraz więcej osób oddaje krew, a na dodatek po pierwszym razie decydują się na kolejne i kolejne, co cieszy zarówno dawcę jak i biorcę. Postanowiliśmy zapytać osoby, które już mogą pochwalić się oddaniem krwi, dlaczego zdecydowały się na ten piękny gest.

Oto wypowiedzi kilku z nich:
„Krew oddawałam już 3 razy. Myślę, że robię to z tych przyczyn co każdy. Mam świadomość tego, że mogę komuś pomóc, nic przy tym nie tracąc. Bardzo fajne jest to uczucie po oddaniu, taka satysfakcja, że mogę pomóc komuś, kto znalazł się w ciężkiej sytuacji i robię to niczego nie oczekując w zamian (no może tabliczek czekolad). Kiedyś sama mogę znaleźć się w takiej sytuacji i tej krwi bardzo potrzebować, dlatego jestem świadoma jakie to istotne.”

Kamila l. 20

„Krew jest cennym darem, darem, który ratuje ludziom życie i to powód, dla którego uważam, że powinno się oddawać krew, ponadto nigdy nie wiadomo, kiedy ja sam mógłbym tej krwi potrzebować lub ktoś mi bliski i wtedy też liczyłbym na pomoc obcych mi ludzi. Krew oddawałem już około 5 razy i po każdym oddaniu czułem radość, że praktycznie bez żadnych kosztów czy wysiłku mogłem pomóc.”

Michał, l.26 


„Już od zawsze chciałam oddać krew. Po prostu… odczuwałam taką potrzebę, ale musiałam czekać, aż skończę 18 lat. Byłam już 5 razy, ale na tym pewnie nie koniec. Oddaję krew również dlatego, że kiedy mój brat był poparzony również potrzebował dużo krwi i dostał ją i teraz jakby w podzięce za to, też chcę oddawać, by pomagać innym. Co czułam po oddaniu? Hmm… może trochę ekscytację, ale ogólnie dostarcza to takiej duchowej radości. I może to też pieści ‘ego’, bo masz świadomość tego, że robisz coś dobrego dla innych, że bezinteresownie dajesz coś od siebie a właściwie nic cię to nie kosztuje. Nie ponosisz żadnych strat, a nawet masz z tego jakieś korzyści, już nie mówię o tych drobnych materialnych, typu czekolady, T-shirty, książki, bony na piwo/ kawę/ pizzę, jakieś darmowe wejściówki czy inne, ale krew, którą oddajesz jest badana i poznajesz swoją grupę krwi, a w razie wykrycia nieprawidłowości zostajesz o tym poinformowany.”

Michaela, l.20

Jak widzimy powody, dla których ludzie oddają krew są w większości tak samo uzasadnione - ludzi raduje fakt, że mogą pomóc innym. Oddawanie krwi cieszy się popularnością zwłaszcza u osób młodych, głównie za sprawą Wampiriad - ogólnopolskich studenckich akcji honorowego oddawania krwi. Ja sama wzięłam w niej udział oddając krew. I trzeba przyznać, że to niesamowite uczucie, kiedy oddajesz cząstkę siebie, by pomóc innym. Masz świadomość tego, że dzięki Tobie, ktoś dostaje drugą szansę na życie, a uczucie jakie temu towarzyszy jest bezcenne. Kilka chwil twojego poświęcenia (bo samo pobieranie krwi trwa zaledwie parę minut) może zapewnić komuś jeszcze wiele lat życia. Niesamowite prawda?

Ty, Droga Czytelniczko, też możesz pomóc i uratować komuś życie. Postaram się przybliżyć cały przebieg oddawania krwi, by ułatwić Twoją decyzję i uświadomić, że nie ma się czego obwiać.

Jeżeli chcesz oddać krew musisz spełnić podstawowe kryteria: musisz mieścić się w przedziale wiekowym od 18 do 65 i ważyć minimum 50 kg. Następnie powinnaś udać się do centrum krwiodawstwa lub śledzić trasy krwiobusu (to autobus specjalnie dostosowany do poboru krwi i w pełni wyposażony w potrzebne do tego celu sprzęty), który może znaleźć się w twojej okolicy. Pierwszym Twoim zadaniem będzie wypełnienie ankiety. Oprócz danych osobowych musisz zamieścić w niej zgodne z prawdą odpowiedzi na pytania odnośnie Twojego zdrowia, przebytych chorób, zażywanych leków, uzależnień itp. Potem czekać Cię będzie rejestracja, a po niej badania lekarskie. Lekarz sprawdzi Twoje ciśnienie, wzrost, wagę oraz osłucha płuca i serce. Zdecyduje też podczas krótkiej rozmowy i w oparciu o wypełnioną przez Ciebie ankietę, czy możesz zostać dawcą. Jeżeli tak, to kolejnym krokiem będzie pobranie od Ciebie niewielkiej próbki krwi (450 ml), by wykonać jej morfologię i upewnić się, że Twoja krew jest zdrowa i zdatna do transfuzji. I to wszystko! Prawda, że to nic takiego?

Po oddaniu krwi musisz chwilkę odczekać. W tym czasie możesz wypić kawę bądź herbatę. Otrzymasz czekolady, które mają uzupełnić ubytek energetyczny i/bądź inne miłe upominki: różnego rodzaju gadżety tj.: kubki czy koszulki, zwolnienie z pracy czy szkoły (z dnia, w którym oddawało się krew), legitymację Honorowego Dawcy Krwi itp. W tym dniu odpoczywaj, nie obciążaj ręki oraz unikaj wysiłku fizycznego.

Oddawanie krwi to piękny gest, który niesie za sobą wiele dobrego… ponadto, jak widzisz, nie ma się czego bać. Cały opisany przeze mnie proces jest całkowicie bezpieczny. Ilość oddanej krwi zostaje uzupełniona przez organizm zaledwie w ciągu kilku godzin, więc nie trzeba się martwić, że w naszym organizmie będzie jej za mało.

Należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej przerwy między kolejnym oddaniem.
Dla mężczyzn bezpieczna przerwa to przynajmniej 8 tygodni, a dla kobiet to minimum 12 tygodni.

Ludzie najczęściej boją się zakażeń, a prawda jest taka, że pobieranie krwi nie niesie za sobą takiego ryzyka. Krew pobierana jest za pomocą jednorazowego, jałowego sprzętu. Dotyczy to zarówno igieł, strzykawek itp., jak i rękawiczek zakładanych przez osoby pobierające krew, które służą tylko i wyłącznie do obsługi jednego dawcy - potem zostają wyrzucone i wymienione na nowe. Zużyte materiały i sprzęt trafia do pojemników przeznaczonych na odpady medyczne.

Jedno malutkie ukłucie może dać komuś szansę na drugie życie! - to hasło ma jeszcze raz uzmysłowić jak niewiele się traci oddając krew. Natomiast może się okazać, iż dla kogoś będzie to najpotrzebniejszy i najważniejszy podarunek, jaki w życiu mógł otrzymać. Pamiętajmy, że ważne jest to, aby wzajemnie sobie pomagać. Kiedyś role mogą się odwrócić. Czyż nie będzie tak, że wtedy i Ty będziesz liczyć na pomoc płynącą z dobroci innych?

Co Ty na to Droga Czytelniczko? Zdecydujesz się oddać krew i podarować komuś drugie życie?

Aleksandra Parusel, 20l.

powrót na górę