Menu

logo tjk main 

Jak zadbać o siebie w okresie zimy. Porady salonu kosmetycznego SEKRETY URODY

Jak zadbać o siebie w okresie zimy. Porady salonu kosmetycznego SEKRETY URODY sekrety-urody.eu
1-1Zima to czas białego szaleństwa na świeżym powietrzu, piękna aura i cudowne białe płatki śniegu, lecz warunki  atmosferyczne niestety wpływają niekorzystnie na naszą skórę. Wiatr, mróz, niskie temperatury, ogrzewanie pomieszczeń i światło jarzeniowe przysparzają wiele problemów naszej skórze, a włosy stają się matowe, puszą się i łamią. W tym okresie wymagana jest specjalna pielęgnacja i solidne nawilżenie.

Jak w te chłodne miesiące reaguje nasza skóra?
Zimową porą często zmienia się temperatura otoczenia, w którym przebywamy. Na zewnątrz jest wietrznie i mroźno, a to powoduje, że skóra w sposób naturalny zmniejsza ilość wytwarzanego sebum, które zabezpiecza ją przed nadmierną utratą wody. Natomiast ciepłe i suche powietrze w pomieszczeniach dodatkowo przyczynia się do nadmiernego wysuszenia skóry. Nasza skóra zimą traci zdecydowanie więcej wody niż latem. Skóra staje się szorstka, mniej elastyczna, podatna na podrażnienia, często jest zaczerwieniona.

Pielęgnacja twarzy zimą:
•    Pierwszym krokiem jes2t codzienne oczyszczanie skóry rano i wieczorem. Najlepiej preparatami bezalkoholowymi i bez mydła, które działają wysuszająco na skórę. Do skór wrażliwych, suchych zaleca się mleczka, a w przypadku cery tłustej żele do mycia twarzy. Po dokładnym demakijażu należy zastosować tonik, który wyrównuje  pH skóry. Dla osób, które lubią nowoczesne rozwiązania polecam płyn micelarny, który może zastąpić te dwa produkty.
•    Kolejnym krokiem jest nałożenie kremu przed każdym wyjściem na zewnątrz, który ochroni przed mrozem i wiatrem. Dobrze się sprawdzą emolienty - czyli preparaty, natłuszczające i wygładzające. Dzięki natłuszczeniu skóra jest elastyczna i odbudowana jest bariera lipidowa. Szukajmy więc w kosmetykach takich substancji jak: woski roślinne, oleje, wosk pszczeli lub syntetycznych substancji np. Mirystynian Izopropylu. Należałoby także pamiętać o skórze wokół oczu, jest ona zdecydowanie cieńsza i pozbawiona tkanki tłuszczowej. Makijaż stanowi dodatkową warstwę ochronną przed czynnikami atmosferycznymi, więc zimą wybierajmy podkłady zawierające składniki odżywcze, które dodatkowo pielęgnują naszą skórę.
•    Dwa razy w tygodniu warto zrobić peeling, aby usunąć obumarły naskórek i oczyścić pory. Do skór wrażliwych, naczyniowych zaleca się peelingi enzymatyczne, natomiast posiadaczki skóry normalnej i tłustej mogą zastosować peeling ziarnisty. Składniki aktywne zawarte w kremach, maskach zdecydowanie lepiej są wtedy wchłaniane. Pielęgnację domową można wzbogacić o zastosowanie masek regenerujących, bogatych w witaminy A, E, NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe), pantenol, mocznik.
•    Nie zapominajmy także o ochronie ust. Przed każdym wyjściem na mróz aplikujmy na nie sztyft ochronny, który zapobiegnie pierzchnięciu i wysuszaniu. Pielęgnacja czerwieni wargowej nie kończy się tylko na pomadce. Warto dodatkowo pobudzić krążenie i usunąć obumarły naskórek za pomocą miękkiej szczoteczki do zębów, wykonując koliste ruchy. Dodatkowo można na noc zaaplikować grubszą warstwę kremu lub miodu, który jest cudownym naturalnym kosmetykiem
•    W gabinecie kosmetycznym warto pomyśleć o serii zabiegów mikrodermabrazji, kwasów czy mezoterapii igłowej. Ważne jest jednak, aby szczególną uwagę zwrócić na ochronę skóry po zabiegu.

Dłonie, stopy i cała reszta…
W okresie zimowym przez większość dnia chodzimy w ubraniach, często obcisłych i  nieprzewiewnych, dlatego zimą musimy więcej czasu poświecić na pielęgnację ciała. Raz  w tygodniu war33to zrobić peeling całego ciała. Aby  wykonać peeling domowy  można do tego wykorzystać produkty, które znajdziemy w naszej kuchni jak: sól, kawa i oliwa. Pamiętajmy, aby codziennie po kąpieli nałożyć balsam, masło do ciała lub olejek, aby zregenerować i nawilżyć ciało. Skóra dłoni i stóp jest także narażona na duże zmiany temperatury, nadmierne wysuszenie i przegrzanie, przemoczenie, a nawet przemrożenie. Zimowe, ciężkie obuwie noszone w nagrzanych pomieszczeniach powoduje nadmierne pocenie się stóp, co sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów. Nie zapominajmy rano stosować kremu do stóp o działaniu bakteriobójczym, a na noc silnie regenerujący, bogatym w lipidy. Zimą także nie zapominajmy o nienagannym pedicure i  pomalowaniu paznokci! Choć tą porą roku stopy chowamy w zimowym obuwiu, warto mieć modny kolor na paznokciach, od razu poprawia się samopoczucie - gwarantuję. W torebce zawsze warto mieć krem do rąk o bogatej konsystencji, zawierające silikony, parafinę, masło shea, który dodatkowo zadba o wysuszone skórki wokół paznokcia. W gabinecie kosmetycznym warto poddać się również zabiegom parafinowym, które zadziałają jak leczniczy opatrunek  na spierzchnięte dłonie.

A co z włosami?
Niesprzyjające warunki atmosferyczne oraz grube czapki to trudny okres dla skóry głowy i włosów. Dużym problemem dla włosów i skóry jest suche powietrze. Wbrew pozorom, dotyczy to zarówno ogrzewanych pomieszczeń, jak i powietrza na zewnątrz. Im zimniejsze powietrze, tym mniejsza jego wilgotność i zwiększona skłonność do ściągania wilgoci z otoczenia. Włosy stają się matowe i puszą się.

4Poniżej przedstawię kilka cennych wskazówek, które pomogą przetrwać ten trudny czas.
Do codziennej pielęgnacji należy używać delikatnych szamponów. Odżywki powinny dobrze nawilżać włosy, oraz zawierać substancje natłuszczające - emolienty.
Aby zapobiec puszeniu się i elektryzowaniu włosów należy używać:
•    odżywek bez spłukiwania, które pielęgnują włosy oraz tworzą dodatkowy filtr ochronny      
•    używać szczotek z naturalnego włosia oraz z powłoką ceramiczną.
•    jeśli używamy prostownicy, należy stosować preparaty chroniące włosy  przed   wysoką temperaturą.

Zima nie jest najlepszą porą roku dla naszej skóry i włosów, lecz dzięki nowoczesnej technologii kosmetycznej jest znośna. W tym okresie wskazane jest  zadbać o ciało jak i duszę. Warto oddać się profesjonalistom, którzy kompleksowo zadbają o nas, a miła atmosfera ukoi naszą duszę i pomoże przetrwać zimowe smutki.

Na zakończenie dodam, że zimą idealnie u mnie sprawdzają się masaże olejkami eterycznymi i zabiegi regenerujące ciało, podczas których myślami przenoszę się do ciepłych krajów.

Zimą rozpieszczajmy swoje ciało i zmysły, aby emanować pięknem i radością.

Pozdrawiam
Alicja Kuchta - kosmetolog
Sekrety Urody www.sekrety-urody.eu
powrót na górę