Menu

logo tjk main 

Olejek arganowy. Marokańskie złoto - kosmetyczny „must have” każdej z nas

Olejek arganowy. Marokańskie złoto - kosmetyczny „must have” każdej z nas
Wiele kobiet zmagając się ze zniszczonymi włosami, rozdwojonymi końcówkami czy suchą cerą lub skórą, wydaje mnóstwo pieniędzy na kosmetyki pielęgnacyjne. Niestety tanie kosmetyki nie zawsze są skuteczne, a na te bardzo drogie, nie możemy sobie pozwolić. Jak zatem znaleźć kosmetyczne uniwersum, którego mała buteleczka zaspokoi wszystkie nasze potrzeby?

Kupując kosmetyki rzadko spoglądamy na ich skład. Częściej zachęcają nas ich opakowania i właściwości specyfiku wypisane na nim. Starając się dopasować idealne dla siebie kremy czy maseczki, przekopujemy się przez sterty kosmetyków. Od tych bardziej znanych po te mniej, aż w końcu wybierzemy coś dla siebie. Jednak jeśli problemem jest sucha cera i włosy, a poszukiwany kosmetyk ma nawilżać bez pozostawiania tłustej warstwy na ciele i bez przetłuszczania włosów, idealny będzie olejek arganowy.

Olejek arganowy pozyskiwany jest z nasion drzewa arganowego. Kosmetyki, które zawierają w swoim składzie olejek, zwykle są ekskluzywne i bardzo drogie. Ich cena spowodowana jest niedostępnością produktu na rynku, bowiem drzewa arganowe rosną w jednym kraju na świecie, w Maroko - w jego południowej części. Drzewa te są bardzo odporne na upały, przystosowane do suchego klimatu panującego na południe od Agadiru. Ich korzenie sięgają nawet 30 metrów w głąb ziemi, by móc pobrać wodę gruntowną. Gatunek ten jest tak rzadki, że w 1998 roku został wpisany na listę rezerwatów biosferycznych UNESCO.

P1170828

Tradycyjny bazar, gdzie kupisz najróżniejsze

przyprawy oraz olejek arganowy

P1170974

Wnętrze apteki, w której olej z owoców drzewa

arganowego sprzedawany jest jako lek

 
Owoce tego drzewa przypominają małą śliwkę koloru żółtego, a po wysuszeniu beżowo - brązowego. Po zdjęciu skóry i łupiny oraz roztarciu wnętrza, uzyskuje się ciemną masę, z której produkowany jest olej. Tradycyjna metoda pozyskiwania olejku polega na ręcznym ucieraniu wnętrza owoców na płaskich kamieniach. Zwykle czynności te wykonywały kobiety, jednak obecnie coraz częściej olejek jest pozyskiwany maszynowo.

Właściwości oleju arganowego są znane w Maroku od setek lat. Berberskie ludy stosują go nie tylko jako kosmetyk, ale także lek. W ludowej medycynie naturalnej olej ten wykorzystywany jest do użytku zewnętrznego, jak i wewnętrznego.

Jak czytamy w pracy prof. dr hab. Ireny Matławskiej, kierownika Katedry i Zakładu Farmakognozji Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu:
- olej arganowy wykorzystywany jest w schorzeniach skórnych, głównie w trądziku młodzieńczym i ospie wietrznej, a także w egzemie, pęknięciach skóry, w celu przyspieszenia gojenia się oparzeń. Doustnie natomiast stosowany jest w reumatyzmie, jako żółciopędny i lipolityczny oraz jako czynnik hepatoochronny i obniżający poziom cholesterolu. Ponadto stosowany jest w miażdżycy i nadciśnieniu, także jako przeciwbólowy i przeciwzapalny. Uważa się, że olej arganowy wzmacnia organizm, usprawnia produkcję plemników i działa jako afrodyzjak, może też przeciwdziałać poronieniom.

Skupiając się na właściwościach kosmetycznych marokańskiego złota, bo tak nazywany bywa przez tubylców olejek arganowy, warto zacząć od przeciwzmarszczkowych. Dzięki zawartości przeciwutleniaczy, olejek znakomicie zastępuje specjalistyczne kremy do cery dojrzałej. Wygładza widoczne zmarszczki, sprawia, że skóra staje się delikatniejsza i jędrniejsza. Idealnie nadaje się do stosowania w okolicach oczu, likwiduje cienie i nawilża.
 
P1180048 P1180130 P1180082
Sprzedawcy pracujący na lokalnych bazarach
 
Dla osób, które nie mają problemów ze zmarszczkami, istotny może być fakt, że olejek jest bardzo dobrze wchłaniany przez każdego rodzaju cerę i nie pozostawia nieprzyjemnej, lepkiej warstwy na skórze.

Stosowanie go w okresie zimowym jest szczególnie wskazane. Podczas bardzo niskiej temperatury, skóra narażona jest na szybsze wysychanie, a nawet pękanie. Regularne wcieranie olejku w szczególnie wrażliwe miejsca, tj. usta, dłonie, łokcie czy kolana, sprawi, że skóra w tych miejscach będzie aksamitna przez cały rok. Natomiast stosowanie olejku zamiast codziennego kremu do twarzy, stworzy naturalną warstwę ochroną, zapobiegającą podrażnieniom spowodowanym suchym i mroźnym powietrzem oraz wiatrem.

Produkt znakomicie sprawdzi się jako preparat leczący popękane pięty i suchy naskórek stóp, jeśli chcesz, by twoje stopy wyglądały pięknie i zdrowo. Kilka razy w tygodniu wetrzyj olejek w umytą, złuszczoną i wysuszoną skórę stóp. Następnie załóż ciepłe skarpetki, by olejek się lepiej wchłonął i pozostaw go na całą noc. Nie spłukuj olejku! Rano ze zdumieniem odkryjesz jak delikatne są twoje stopy. A po dłuższym stosowaniu zapomnisz o pękających piętach.

Osoby o wrażliwej skórze, skłonnej do alergii i podrażnień, również nie muszą obawiać się tego kosmetyku. W 100 procentach naturalny skład nie powoduje uczuleń, co więcej może złagodzić istniejące już podrażnienia.

Podczas kupna należy jednak uważać, by olejek był naturalny, bez żadnych domieszek zapachowych. Bardzo łatwo można rozpoznać, czy olejek jest oryginalny. Prawdziwy marokański specyfik ma oleistą konsystencję o barwie złotej lub ciemno złotej. Z tym, że jaśniejszy, prawie żółty - jest kosmetyczny, a ciemniejszy - spożywczy. Ma zapach bardzo subtelny i przypomina zmielone, prażone orzechy. Jeśli wyczuwalny aromat nie przypomina orzechów, a np. kwiaty, bądź owoce, oznacza to, że olejek jest z domieszką substancji perfumowanych. Często są to również naturalne olejki zapachowe, nieszkodliwe dla skóry, które można stosować np. jako perfumy w olejku, jednak dla alergików odpowiedniejsza będzie wersja pure natural.

Dzięki właściwościom kontrolującym wydzielanie sebum, olejek nadaje się dla osób o cerze trądzikowej. Nie tylko nawilży, a nawet poprawi kondycję skóry.

„Marokańskie złoto” znakomicie nadaje się również do pielęgnacji włosów. Osoby o suchych, łamliwych, bądź zniszczonych zabiegami kosmetycznymi włosach, bez wahania powinny zaopatrzyć się w buteleczkę arganowego płynu. Wiele specjalistycznych kosmetyków dostępnych w salonach fryzjerskich, w swoim składzie zawiera olejek arganowy. Najczęściej stosowany jest on do masek silnie nawilżających oraz kuracji odbudowujących. Na rynku pojawiają się także kosmetyki popularnych marek, reklamujące produkty z olejkiem w swoim składzie. Sprawdzajmy jednak etykietę, gdyż często ilości olejku zawarte w produkcie są śladowe.

Kremy i balsamy pielęgnacyjne zawierające olejek arganowy są zwykle dość drogie. Ich ceny wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Znacznie droższe są kosmetyki z serii „hammam” (hamman - tradycyjna łaźnia turecka, popularna również w krajach arabskich), często o zapachu orientalnych przypraw, z dodatkiem olejku cedrowego i wyciągu z owoców drzewa oliwnego.

Prawdziwy olejek arganowy można kupić w zielarniach lub sklepach internetowych. Dostępny jest także na aukcjach internetowych. Często turyści przywożą go jako suwenir z egzotycznych wakacji, prezent dla najbliższych lub dobry towar na handel. Ceny olejku zależą od ilości, którą chcemy zakupić. W sklepach zielarskich cena za 100 ml wynosi od 45-60 złotych. Na popularnych aukcjach internetowych olejki są znacznie tańsze, bo można zakupić je już od kilkunastu złotych, jednak tam można łatwiej zostać oszukanym.
 

olejek2

Marokańskie kobiety podczas ręcznej produkcji

olejku arganowego

P1170385

Tadzin - jedno z najpopularniejszych dań w Maroko.

Do duszonych warzyw można dodać niewielką

ilość spożywczego oleju arganowego

 
Kupując małą, bo zaledwie 120-150 mililitrową buteleczkę czystego olejku arganowego jesteśmy w stanie same przyrządzić w domu wiele maseczek i kuracji pielęgnacyjnych. Można go także stosować jako dodatek do maseczek, nawilżać nim końcówki włosów (może zastąpić płynny jedwab) oraz dodawać do szamponu.

Produkt ten jest bardzo wydajny i nawet przy intensywnym stosowaniu, butelka 150 mililitrowa wystarczy nam na kilka, a nawet kilkanaście tygodni. Kupowanie olejku w malutkich pojemnikach do 50 mililitrów jest raczej nieopłacalne. Jednak jest to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą go wypróbować po raz pierwszy. Zapewniam, że wystarczy go raz użyć i od razu staje się ulubionym kosmetykiem.

Jeśli zdecydujesz się na zakup olejku, oto kilka przepisów na maseczki:
1) Maseczka regenerująco - odbudowująca do włosów suchych i zniszczonych
Na umyte i lekko wilgotne włosy, delikatnie nałóż cienką warstwę olejku arganowego, zaczynając od ok. 5 cm od skóry głowy. Staraj się, by włosy nie były splątane oraz nie nakładaj preparatu na skórę głowy. Na końcówki możesz nałożyć nieco grubszą warstwę, niż na pozostałą część włosów. Następnie zwiń włosy, załóż na nie czepek fryzjerski, a jeśli takiego nie posiadasz, szczelnie owiń włosy zwykłą folią. Pozostaw maseczkę na co najmniej 30 minut. By osiągnąć lepszy efekt, możesz ogrzewać włosy suszarką, kierując strumień ciepłego powietrza na folię - nie bezpośrednio na włosy pokryte maską! Po upływie wymaganego czasu, spłucz włosy ciepłą wodą. Efekt będzie widoczny już po pierwszym zastosowaniu. By trwale poprawić kondycję włosów, powtarzaj zabieg regularnie, np. raz w tygodniu. Nie stosuj jednak maski codziennie, gdyż może ona zbytnio obciążyć włosy.
 
2) Nawilżająca maska z awokado do włosów i na twarz
Weź jedno dojrzałe avocado i rozetrzyj w miseczce wraz z łyżką olejku arganowego. Przyrządzoną maseczkę nałóż na włosy lub twarz i spłucz po 20 minutach. Włosy będą lśniące, a skóra gładka i delikatna.
 
3) Peeling cukrowy
5 łyżek cukru zmieszaj z dwoma łyżkami olejku arganowego. Dodaj miąsz z pomarańczy i dokładnie wymieszaj. Jeśli owoc był bardzo soczysty i spowoduje, że konsystencja peelingu jest zbyt rzadka, dodaj tyle cukru, by uzyskać gęstą papkę. Przygotowaną miksturę nałóż na rękawice do masażu i zrób peeling. Jeśli nie posiadasz rękawicy, nałóż peeling ręką. Nie stosuj gąbki, gdyż nie nadaje się do tego. Skóra będzie gładka a naskórek idealnie złuszczony.
 
Elżbieta Reimann, 24l.
 
Zdjęcia zrobione w Maroko
FOTO: Elżbieta Reimann
powrót na górę

Komentarze

0
Ella Reimann
10 lat temu
To fakt, bez diety i ćwiczeń nie zdziałamy cudów nawet z najdroższymi kosmetykami, ale warto zacząć małymi krokami. Samo wygładzenie i ujędrnienie to już coś :) polecam spróbować kosmetyki z olejkiem arganowym do włosów. efekt rewelacyjny!
Like Like Cytować
0
Bożena
10 lat temu
Mam mleczko do ciała z olejkiem arganowym. Jest to mleczko wyszczuplająco- ujędrniające i będąc bardzo obiektywną może nie wyszczupla, / ale nie znam kosmetyku, który spełniał by taką funkcję, / to mleczko to ma bardzo wiele innych zalet. Doskonale, nawilżą, ujędrnia, wygładza , pięknie pachnie, szybko się wchłania. Jest świetne :P
Like Like Cytować